مرند: جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی و مذهبی و دیدنیهای شهر مرند و قلعه هلاکو

مرند: جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی و مذهبی و دیدنیهای شهر مرند و قلعه هلاکو

«جاذبه های گردشگری و دیدنی های شهرستان مــرند»

“Attractions and landmarks in the city of Marand”

شهر مرند، در ناحیهٔ شمال غربی استان آذربایجان شرقی و در شمالی‌ترین منطقهٔ ایران قرار گرفته است

نمای زیبای مرند

شهرستان مرند، یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است و مرکز آن نیز شهر مرند است.

شهرستان مرند، (در ۵۷ کیلومتری شمال غرب تبریز و در محور ارتباطی اروپا و آسیای میانه قرار گرفته ودارای ۲ بخش و سه شهر و ۹ دهستان و ۱۲۹ آبادی بوده که) ۱۱۳ آبادی دارای سکنه و ۱۶ آبادی آن خالی از سکنه است…

تقسیمات کشوری مرند

“Divisions Marand”

 1. بخش مرکزی شهرستان مرند؛
 2. دهستان بناب؛
 3. دهستان دولت آباد؛
 4. دهستان زنوزاق؛
 5. دهستان کوچسارای (کشکسرای)؛
 6. دهستان میشاب شمالی؛
 7. دهستان هرزندات شرقی؛
 8. دهستان هرزندات غربی گلین قیه؛بت های قلبت را بشکن
 9. شهرها: زنوز، مرند، کشکسرای و بناب جدید؛
 10. بخش یامچی؛
 11. دهستان ذوالبین؛
 12. دهستان یکانات؛
 13. شهرها: یامچی…

مرند، یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مرند است. مرند، با ۱۱۴٬۱۶۵ نفر جمعیت در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، سومین شهر پرجمعیت و بزرگ استان آذربایجان شرقی، پس از شهرهای تبریز و مراغه، محسوب می‌گردد. (شهر مرند، با مساحتی بیش از ۲۰ کیلومتر مربع، در ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز، واقع شده‌است.) شهرداری مرند، به عنوان اولین شهرداری الکترونیک در کشور، معرفی شده‌است. شهر مرند قلعه هلاکو سوغات بازار صنایع ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

 

 

“تاریخچه و وجه تسمیه مرند”

“History and Marand appellation”

بطلیموس، جغرافیدان یونانی، که قبل از میلاد می‌زیسته، از مرند به نام «ماندگار» نام برده و آن را یکی از آبادترین شهرها در تاریخ می‌خواند. در روایات باستانی ارامنه آمده‌است که حضرت نوح(ع)، در مرند مدفون شده و کلمهٔ مرند از یک فعل لغت ارمنی به معنای تدفین گرفته شده است.

ولی ارامنهٔ امروزی را اعتقاد بر این است، که نوح(ع) بعد از طوفان در نخجوان فرود آمد و در این شهر نیز دفن شده است و قبر همسرش هم در مرند، قرار دارد.

مطابق نوشته‌های تورات، مادر حضرت نوح(ع)، در مسجد بازار مرند مدفون است. برخی نیز بنای شهر مرند را، به دستور دختر ترسائی به نام «ماریا» می‌دانند و بنای اولیهٔ مسجد جامع فعلی مرند را نیز، کلیسایی می‌شمارند که او بنا کرده‌است و نام مرند را هم برگرفته از نام ماریا با اندکی تغییر می‌دانند. در روایت دیگری وجه تسمیه شهر مرند را تغییر یافته کلمه «مادوند» و «مارند»؛ یعنی محل زندگی مادها ذکر کرده‌اند.

“پیش از اسلام مرند”

“Before Islam Marand”

یر اساس اسناد اورارتویی، سابقهٔ شهرنشینی در مرند، تا اواسط هزارهٔ سوم قبل از میلاد می‌رسد، در حالی که در تپه‌های باستانی «گرگر»، ظروف سفالی و ابزارهایی از هزارهٔ پنجم قبل از میلاد دیده شده‌است. هم‌چنین در تپهٔ خاکستری (قلعهٔ مرند)، همچنین آثاری از هزارهٔ چهارم قبل از میلاد به دست آمده‌است. «ولادیمیر مینورسکی» با استفاده از نظر باستان‌شناسان، این قلعهٔ خاکی فروریخته را از سلسله قلاع خاکی اورارتویی می‌داند.

“پس از اسلام مرند”

“After Islam Marand”

آن‌چه که از مدارک تاریخی بدست امده، فتح آذربایجان به دست اعراب، در سال‌های ۱۸ تا ۲۲ هجری قمری صورت گرفته‌است، اما مورخین اسلامی از مرند برای نخستین بار در سال ۱۶۰ هجری نام برده‌اند. (بنا به نوشتهٔ بلاذری، مرند، در هنگام فتح آذربایجان، قریهٔ کوچکی بود که «ابوالبیعت حلبس» به آبادی مرند تلاش نمود و پس از او پسرش محمد، در سال ۲۰۰ هجری، حاکم مرند شد و برای توسعهٔ شهر مرند، کوشش زیادی کرد.) این مرد فرهنگ دوست، دلیر و شجاع بود و بنا به نوشتهٔ طبری، او شعرهایی به زبان فارسی آذری داشته؛ که در آذربایجان  و مرند معروف بوده‌است. Tourism    Visual Location   

 

“تقسیمات کشوری مرند”

“Divisions Marand”

مسجد جامع مرند از بناهای تاریخی مرند است

مسجد جامع مرند

«شهرستان مرند، از شهرهای کشکسرای، یامچی، زنوز و مرند تشکیل شده و دارای ۲ بخش است؛ که بخش مرکزی از دهستان‌های بناب، دولت آباد، میشو شمالی، کشکسرای، زنوزق، هرزندات شرقی و هرزندات غربی و بخش یامچی از دهستان‌های ذوالبین و یکانات، تشکیل شده‌است».

“جغرافیا مرند”

“Geography Marand”

شهر مرند، در ناحیهٔ شمال غربی استان آذربایجان شرقی و در شمالی‌ترین منطقهٔ ایران قرار گرفته است؛ که از سمت شمال و جلفا، از سمت شرق به ارسباران، از سمت جنوب به تبریز و شبستر و از سمت مغرب به استان آذربایجان غربی محدود شده‌است.

(مرند در ۴۵ درجه و ۴۶ دقیقهٔ طول شرقی و ۳۸ درجه و ۲۶ دقیقهٔ عرض شمالی قرار گرفته‌است و حدود ۲۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.)

“آب و هوا مرند”

“Weather Marand”

میزان متوسط بارندگی، در مناطق مختلف شهرستان مرند، متفاوت بوده و بین ۲۲۰ میلی متر در منطقه هرزندات و یکانات و ۳۷۳ میلی متر بارندگی در حومه مرند و پیام در سال با پراکنشهای متوسط در نوسان می‌باشد. میزان بارندگی در سال ۱۳۷۳، ۴/۳۸۰ میلی متر و در سال ۱۳۷۴ حدود ۷/۲۳۴ میلی متر بوده‌است؛ که ۳۰ درصد آن در فصل بهار، ۵/۱۰ درصد در فصل تابستان ۳۷ درصد در فصل پائیز و ۵/۲۲ درصد آن در فصل زمستان مرند بارش داشته است.

در چند سال اخیر، شهر مرند به علت  عدم بارندگی نزولات آسمانی، دچار خشکسالی شده و خسارات فراوانی را متحمل شده ‌است. جریانهای هوائی مختلف بر روی اقلیم شهر مرند، تاثیرات متفاوت و متغیری را می‌گذراند؛ که در نگاه اصلی در فصل گرم (از اوایل اردیبهشت تا اوائل مهر) و سرد (از اوائل مهر تا اواخر فروردین) زیانزد مردم محروم و زحمتکش منطقه مرند می‌باشد.

(بطور کلی در مرند، حداقل درجه حرارت مطلق ۲۲-درجه سانتیگراد و حداکثر آن ۳۷ درجه سانتیگراد بوده و تعداد روزهای یخبندان از ۱۰۹ روز تجاوز نمی‌کند.) وجود آب و هوای معتدل سرد و همچنین نامناسب بودن بارش در مرند، سبب گردیده؛ که پوشش گیاهی از آب و هوای مرند تابعیت نماید. بدین معنی، که اگر بارش و میزان نزولات هوا متناسب باشد؛ پوشش گیاهی بهتر رشد کرده و در غیر این صورت وضع پوشش گیاهی مرند مطلوب نخواهد بود…معنای واقعی خوشبختی

پوشش گیاهی مرند، از نوع استپ بوده و در بهار رویش گیاهی به مدت ۱۱ روز، تمام مناطق کوهستانی میشاب و سایر مناطق را می‌پوشاند؛ ارتفاع گیاهان تا ۶۰ سانتیمتر نیز می‌رسند. جاهای دیدنی های تفریحی شهر استان روستای کجاست. شهر مرند قلعه هلاکو سوغات بازار صنایع ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده. ۵۴۶۶۸۴۴+۵۴۵۴۶-۴۲۱۵۵۴۷=۲۵۴۶۲۱۵۴۵

«پستی و بلندی‌ها مرند»

“Postal and heights Marand”

نظر به اینکه شهرستان مرند، در منطقه کوهستانی قرارگرفته است و بیش از دوسوم مساحت آن را، اراضی ناهموار تشکیل می‌دهد. بنابراین، ارتفاع اراضی جلگه‌ای از سطح دریا؛ بین ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ متر متغیر بوده؛ که ارتفاع پستترین نقطه در دشت یکانات مرند، از سطح دریا ۹۰۰ متر و در مرتفع ترین نقطه، یعنی قله میشاب (میشو) مرند، بالغ بر ۳۱۲۵ متر می‌باشد. از طرف دیگر، ارتفاعات مهم مرند، می‌توان به: کوه سنگبران (سمبوران) ۱۷۲۷ متر، کوه علی علمدار ۳۱۵۵ متر، کوه گچی قلعه سی ۱۶۴۹، بوغداداغ ۲۳۸۵ متر و دیوان داغ ۲۳۴۴ متر اشاره کرد.

“پوشش گیاهی مرند”

“Vegetation Marand”

پوشش گیاهی خاص منطقه استپی مرند، انواع گونها و خارها می‌باشد؛ ولی عمده ترین پوشش گیاهی، علوفه‌هایی هستند که اغنام و احشام از آنها استفاده می‌کنند. باید گفت در میان این پوشش گیاهی مرند، “گیاهان داروئی نظیر کاکوتی، پونه، اوغلان اوتی، ختمی کوهی، قازایاقی، پنیرک، قال قان، اوشقون (ریواس) پیاز کوهی” و دهها گیاه دارودی دیگر که همه از نظر طبی دارای اهمیت می‌باشند.

“منابع آبی مرند”

“Water Resources Marand”

وجود آب‌های سطح الارضی، رودها، چشمه‌ها و قنوات، آب‌های تحت الارضی به کشاورزی مرند، جایگاه خاصی بخشیده؛ ولی با این ویژگی هنوز دشت‌های مرند، هرزندات با مشکل کم آبی روبرو هستند. عمده مصرف آب در شهرستان مرند، در بخش کشاورزی متمرکز گردیده‌است؛ که حدود ۹۰ درصد این مصرف از آب‌های زیرزمینی با حدود ۷۵۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تامین می شود. حجم آب مصرفی شهرستان مرند، در قسمت آب‌های زیرزمینی حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب تخمین زده می‌شود.

“رودخانه‌های مهم شهرستان مرند”

“Rivers of the city of Marand”

عبارتند از:

 1. زیلبرچای؛
 2. زنوزچای؛
 3. قره چای (کشکسرای)؛
 4. شیخ چای

 

 

 

“مردم مرند”

“People Marand”

اهالی شهر مرند، همانند ساکنان سایر نواحی استان آذربایجان شرقی، به زبان ترکی آذربایجانی و با لهجهٔ محلی خود صحبت می‌کنند. شهر مرند، نسبت به شهرهای دیگر استان، بیشتر جاذبهٔ تجارتی دارد و مردم بیشتر به مشاغل تجارت خُرد، روی آورده‌اند. به‌طوری‌که مراکز خرید و بازارهای فراوان و پر رونقی در مرند احداث شده‌است. (جمعیت شهر مرند، در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، بالغ بر ۱۱۴٬۱۶۵ نفر بوده‌است که از این میان ۵۷٬۱۵۱ نفر مرد و ۵۷٬۰۱۴ نفر زن بوده‌اند که در قالب ۲۹٬۷۵۵ خانوار، ساکن مرند بوده‌اند.)

مرکز شهر مرند

میدان قدیم مرند

«صنایع دستی و سوغات مرند»

“Crafts and souvenirs Marand”

“قالی‌بافی”

شهر مرند، همانند سایر شهرهای منطقهٔ آذربایجان، یکی از کانون‌های مهم قالی‌بافی؛ در سطح کشور محسوب می‌شود. در شهر مرند و نیز در تمام شهرها و روستاهای حومهٔ مرند، کارگاه‌های بزرگ و کوچک بافت قالی و قالیچه، گلیم و خورجین دایر شده است. این صنعت به استناد منابع تاریخی، قرن‌هاست که در مرند رواج داشته و همواره یکی از منابع عمدهٔ درآمد مردم به حساب می‌اید…

قالی‌ها و قالیچه‌های نفیس بافت مرند و روستاهای حومه‌اش، نه تنها در بازارهای فرش داخل کشور، بلکه در خارج از کشور نیز شهرت بسیار دارد و از نظر صادرات نیز اهمیت زیادی دارد. صنعت قالی‌بافی، در شهر مرند به صورت کارگاهی و در روستاها به صورت تک‌بافی، یکی از مشاغل فراگیر مردم مرند، به حساب  می‌اید و محصولات آن‌ها در طرح‌ها و نقش‌های متنوع و بافت‌های گوناگون به بازارهای داخلی و خارجی صادر می گردد!

 زندگی محترمانه

“سبدبافی”

از  صنایع دستی دیگر شهر مرند، بافت انواع سبدها برای حمل نان و میوه از ساقهٔ گندم است؛ که به نوبهٔ خود از شهرت زیادی برخوردار است. شهر مرند قلعه هلاکو سوغات بازار صنایع ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

 

“فانوسکابافی”

روستای هوجقان مرند، یکی از مناطقی است؛ که سال‌های سال، مردم آن‌جا در بافتن فتیله‌های چراغ، مهارت کامل داشته و تولیدات خود را به سراسر کشور صادر می کردند.

با گسترش نیروی برق و روشنایی الکتریسیته و رکورد فروش فتیله، مردم صنعت‌گر این روستا، به بافتن «فانوسقه» یا کمربندهای نظامی و نوار کفش پرداختند و در حال حاضر، یکی از مراکز مهم تولید این محصول می‌باشد.

“سفال‌گری و سرامیک‌سازی مرند”

“Pottery and ceramics Marand”

محصولات سرامیک مرند، در چند کارگاه شهر زنوز مرند، تولید می‌شود. استادکاران سرامیک زنوز، از نوعی خاک مرغوب (کائولن یا خاک چینی)، استفاده می‌کنند و به نقاط دیگر جهت فروش، صادر می‌نمایند. علاوه بر کارگاه‌های سرامیک‌سازی، کارگاه‌های سفال‌گری نیز در بعضی از مناطق شهر مرند و روستاهای اطراف مرند،  وجود دارند.

“کتابخانه‌های مرند”

“Libraries Marand”

در داخل شهر مرند، تعدادی کتابخانه وجود دارد؛ که «کتابخانهٔ پارک شهر مرند»، بزرگ‌ترین کتابخانهٔ مرند و جزء کتابخانه‌های درجه یک کشور است؛ که در سال ۱۳۷۸ خورشیدی، در محوطهٔ پارک شهر مرند، با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع و زیربنای ۹۵۶ مترمربع، افتتاح گردیده و دارای ۱ سالن مطالعه و یک مخزن کتاب و یک سالن آمفی تئاتر و اتاق اینترنت است.

(تعداد کتاب‌های این کتابخانه، به حدود ۲۵۰۰۰ جلد در موضوعات متنوع و تعداد اعضای آن، ۳٬۷۰۰ نفر بوده و کلیهٔ خدمات فنی به روش رایانه‌ای صورت می‌گیرد و همه روزه از ساعت ۷ و نیم صبح، آمادهٔ ارائهٔ خدمات می‌باشد.) بیشتر مراجعین این کتابخانه را دانش‌آموزان و دانشجویان مرند، تشکیل می‌دهند.

«کتابخانهٔ عمومی کوثر مرند»، واقع در خیابان امام خمینی مرند، در سال ۱۳۳۰ با زیربنای حدود ۲۰۰ متر مربع تأسیس گردیده‌است.

«اماکن تاریخی و دیدنی مرند»

“Marand historical sites and scenic”

از اماکن تاریخی وباستانی مرند، می‌توان به قلعه مانداگارانا مرند، مسجد جامع مرند، تپه باستانی سیوان و بازار کوزه‌فروشان مرند، اشاره کرد. در تپه سیوان مرند، یک ته‌ستون هخامنشی و سفالینه‌های پارتی یافته شده‌است.

 ملاقات خدا

“مسجد جامع مرند”

“Mosque Marand”

مسجد جامع مرند در مزکز شهر مرند، قرار گرفته است. طبق کتیبه محراب مسجد، این بنا در سال ۷۳۱ هجری در زمان سلطنت ابوسعید بهادرخان از محل خیرات مردم مرند و جزیه‌ای که در آن زمان از غیر مسلمان می‌گرفتند به تولیت حسین بن محمود ابن تاج خواجه ساخته شده‌است. امروزه کف مسجد به اندازه سه پله (۸۰ سانتی متر) از سطح کوچه مجاور پایین تر است  و دالانی به طول ۱۲ متر با سه طاق گنبدی، ورودی را به شباستانها مربوط می‌سازد در سمت چپ این دالان، شبستان جنوبی با گنبدی کم خیز واقع شده که بر فراز آن کتیبه‌ای از سنگ با عبارت ذیل به چشم می‌خورد: «امر بتجدید هذا المعماره العبد الفقیر خواجه حسین بن سیف الدین محمود بن تاج خواجه فی اواخر شوال سنه اربعین و اربعمائه» محراب به عرض ۷۵/۲ و ارتفاع ۶ متر در قسمت جنوبی مسجد واقع شده و مزین به آیات قرآنی به خط کوفی و گچبری‌های زیبا بدیع می‌باشد!

جاذبه های گردشگری مرند

شهر مرند در شب

“کاروانسرای مرند”

“Caravanserai Marand”

این کاروانسرا، که به جهت واقع شدن در نزدیکی مرند، به این نام موسوم گشته‌است. قطعاً در اصل نام دیگری داشته‌است، کاروانسرای مرند، در ۲۳ کیلومتری مرند و در سر راه جلفا و در دشت الکی مرند، قرار گرفته است. تاریخ بنای کاروانسرای مرند، (به سال ۷۳۱ هجری قمری و عهد ابوسعید بهادرخان) بر می‌گردد…

فعلاً جز تلی خاک، آثاری از آن باقی نمانده‌است؛ کاروانسرای مرند، یکی از باشکوهترین بناهای زمان خود بوده و شاید هم قلعه یا مقر حکومتی شخص با نفوذی بوده‌است گروهی به جهت نزدیکی نام محل به نام هلاکوه ایلخان مغول، ساختمان این بنا را به هلاکو نسبت می‌دهند؛ چرا که الکی گاهی هلاکو خوانده می‌شود.

تا چندین سال پیش سردر کاروانسرا مرند، که طاق روی آن خراب شده بود نمایان بود؛ که ارتفاع آن به ۹ متر می‌رسید. (صفحه خارجی آن از نیم ستون زاویه کتیبه‌ای به عرض ۲۵ سانتی متر شروع می‌شده؛ که به حروف کوفی نوشته شده بود؛ این حروف از سفال بدون لعاب در زمینه کاشی آبی روشن نوشته شده بود.)

 قانون کارما

“مسجد بازار مرند”

“Mosque Marand market.”

مسجد بازار، که در مدخل شهر مرند، قرار گرفته حدود ۳۰۰ متر مربع مساحت دارد، بر روی چهار ستون سنگی استوانه‌ای قرار گرفته‌است؛ بنا به اظهار مردم محلی، در روزگاران قدیم دیری بوده؛ که بعداً به علت انتساب به مادر حضرت نوح تبدیل به یک مسجد گردیده‌است؛ در شهر مرند، همچنین چند بنای باستانی وجود دارد که به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.

(در حالیکه اگر چنین می‌شد، احتمالاً گوشه تاریکی از تاریخ فرهنگ گذشته مرند، روشن می‌شد از جمله این بناها دو امامزاده به نامهای امامزاده احمد در قسمت غربی شهر مرند و در کوه امامزاده ابراهیم واقع در کوی یالدور مرند و نیز تاع و مقابر مربوط به اصحاب علم و عرفان بنامهای پیر اسمعیل در محله یالدور، پیراسحق در محله گلعذاریها و پیر خموش در کوچه صمصامی مرند، می‌باشد.)

از مناطق تفریحی مرند، نیز می‌توان به گردنه پیام، روستاهای ملایوسف و کندلج در ۵ کیلومتری شمال مرند و چشمهٔ باش کهریز و قنات بزرگ و بسیار معروف بَی گوزی (=چشمه داماد) در شمال روستای دیزج علیا، که از دل کوه میشو بیرون می‌آید، اشاره کرد.

“اقتصاد مرند”

“Marand economy”

اقتصاد مرند، بیشتر بر پایه کشاورزی قرار دارد. تمام منطقه مرند، بنا به شرایط طبیعی – دامداری- کشاورزی و باغداری مناسب می‌باشد، محصولات مهم مرند، غلات (گندم و جو) که بالاترین تولید را در میان شهرهای آذربایجان شرقی دارد. حبوبات-سبزیجات وسیفی جات است که بسیارمعروف می‌باشد، باغداری بسیار رایج و از محصولات مهم مرند، می‌توان زردآلو و انگور را نام برد؛ که علاوه بر مصارف داخلی، مقداری به عنوان خشکبار صادر می‌شود. وسیب زنوز، که طعم بخصوصی داشته که شهرت جهانی دارد.

اما در سالهای اخیر، بعلت کاهش آب سفره‌های زیرزمینی کشاورزان زیان بسیاری دیده‌اند و روند مهاجرت به سوی شهرهای بزرگ را پیش گرفته‌اند. کشت زعفران، که در اقتصاد کشاورزی به (گیاه طلائی) مشهور است، اخیرا به صورت گسترده در دهستان بناب مرند، واقع در شرق مرند ترویج گردیده‌است و از مرغوبیت بی نظیر و معروفیت خاصی برخوردار شده‌است و از نظر کیفیت بازرگانان آن را با محصولات استان خراسان مقایسه می‌کنند. دراین راستا تحول درکشت سنتی، به کشت پسته نیز در بخش یامچی واقع در قسمت غرب مرند، همت گماشته‌اند؛ که امید می‌رود موجب تحول چشم گیری در اقتصاد کشاورزی مرند، بشود. جاذبه های گردشگری مرند.

“صنعت مرند”

“Marand industry”

مرند، همیشه با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم نموده‌است و هنوزهم در این زمینه، شایان توجه مسئولان دولتی و کشوری و استانی می‌باشد. (با راه اندازی واحدهای کائولن شوئی و صنایع جنبی آن و صنایع پارس پروفیل مرند – کنسانتره مرند – صنایع کاشی وسرامیک مرند و مشارکت مردم در راه اندازی و سرمایه گذاری‌های صنعتی جدید،) امید می‌رود گام مهمی در رفع بیکاری و اشتغال زایی جدید، تحولی عظیم در زندگی مردم مرند بهبود نسبی به وجود آید، از صنایع مهم دیگر مرند، که بیشتر بخش روستایی به آن اشتغال دارند؛ صنایع قالیبافی می‌باشد؛ که شدیدا اقتصاد روستایی مرند را تحت تاثیر قرار داده‌است…

خدا غم را نیافرید

و از دیگر صنایع مرند، می‌توان به صنایع فتیله بافی و گلیم بافی مرند و تولید آجر مرند و مصالح ساختمانی مرند، اشاره کرد. در سال‌های اخیر، با توجه به پیشرفت‌هایی که شهر مرند داشته‌است، کارخانجات مختلفی در اطراف مرند احداث گردیده اند؛ که از این میان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شرکت بزرگ تکدانه مرند، با تولیدات تبدیلی کشاورزی و شهرت جهانی؛
 2. کارخانه فراوری خاک‌چینی مرند؛
 3. کاشی تبریزکف مرند؛
 4. پارس پروفیل مرند؛
 5. شرکت بزرگ آناکنسرو مرند تولید کننده محصولات غذایی با برند سانیا؛
 6. شرکت پویان صنعت مرند؛
 7. ترشی کام مرند؛
 8. پیام شیمی مرند؛
 9. ثمین شیر مرند؛
 10. سرامیک سازی مرند؛
 11. شرکت سامرند؛
 12. کارخانه آذریت  مرند تولید کننده محصولات بتنی؛
 13. انستیتو تحقیقات واکسن و سرم سازی شمالغرب کشور؛
 14. کارخانه آذرچین مرند؛
 15. پلاستوفوم فخر مرند؛

اطلاعات کلی  مرند

 1. کشور ایران
 2. استان آذربایجان شرقی
 3. شهرستان مرند
 4. بخش مرکزی
 5. نام های قدیمی ماریانا، مانداگارا، مروند
 6. مردم
 7. جمعیت ۱۱۴٬۱۶۵ نفر
 8. رشد جمعیت ۱٫۹ درصد
 9. زبان‌ گفتاری ترکی آذربایجانی
 10. مذهب شیعه

برگرفته از سایت ویکی پدیا

«طاق و قلعه هلاکو مرند»

“Hulagu castle vault and Marand”

 از مرند به طرف جلفا، در ۲۷ کیلومتری مرند، بقایای یک بنای آجری عهد مغول، در سمت شمال جاده جلب نظر می‌کند. این بنای تاریخی، که نزد اهالی مرند، به «کاخ هلاکو» معروف است، در دشت بسیار وسیعی به نام «دشت هلاکو» یا «الاکی» قرار گرفته است. آنچه از ساختمان مغولی باقی مانده، پی های سنگی و دیوارهای قطوری است؛ که روشنگر محوطه ساختمانی سی متر در سی متر می‌باشد و بدنه ای از یک طاق مدخل و سر بنا باقی مانده از یک دهم طاق اصلی؛ به علاوه پایه‌های سنگی چهارگوشه و دو برج از ضلع جنوبی که ویران شده است.

درست روبه روی این بنا، در سمت جنوبی جاده، بر روی یک تپه صخره ای نسبتا مرتفع، بقایای دیواره سنگی یک قلعه مخروبه وجود دارد؛ که نزد اهالی مرند، به قلعه «گبرها» معروف است. علاوه بر اطلاق نام «قلعه گبر ها» اهالی به آن «قلعه هلاکو»، نیز می گویند. قلعه، حصاری بسیار محکم و عریض می‌باشد؛ که تا ۵/۳ متر داشته است. تعدادی تکه سفال پارتی، نیز در حوالی بنا به دست آمده است. از مشاهده پاره سفال ها، می توان تاریخ احداث قلعه را به ابتدای هزاره اول قبل از میلاد، به حساب اورد.

“قلعه سن سارود مرند”

“Castle Age Sarudi Marand”

این قلعه، در ۲۶ کیلومتری شمال مرند، واقع در روستای هرزند مرند، بر روی تپه‌ای سنگی و مرتفع، واقع شده است. در بخش شرقی قلعه، تخته سنگهای بزرگی وجود دارند؛ که قدمت آنها معلوم نیست، ولی آثار باقیمانده از جمله قسمتهائی از حصارهای دفاعی قلعه و برجهای نیم استوانه‌ای پیش آمده آن، بنای قلعه را در قرون هفتم و هشتم نشان می‌دهد. این قلعه، می‌تواند یکی از قلعه‌های دفاعی مرند باشد، زیرا تقریباً در مرز شرقی ایران و ارمنستان واقع شده است. در جنوب قلعه نیز گورستانی از ادوار اسلامی وجود دارد…

 روح قدیس آسمانی

 

«آشنایی با مسجد جامع مرند»
مسجد جامع مرند، یک بنای تاریخی و ارزشمند مرند است؛ که ماجراهای زیادی در دل خود دارد. در روزگار ساسانی، آتشکده معروفی بوده؛ که با سکونت ارامنه در مرند کلیسا شده و در قرن سوم هجری قمری با گرویدن مردم مرند به دین اسلام، آتشکده و کلیسا به مسجد مرند تبدیل شده است!

(احداث کلیسا در شهر مرند، با توجه به فرار ترسایان و نسطوریان در قرن پنجم میلادی، از ستم امپراتوری روم شرقی و کشیشان متعصب مسیحی به مرند، باورکردنی است.)

به نقل از سایت تبیان تبریز

تهیه و تنظیم: خوش روزگار

 کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مکانهای، Visual Location، بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت ، مذهبی, روحانی, دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، جلب، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری,Spectacular,منظره دیدنی,Attraction,Historical,تاریخی,مبنی بر تاریخ,اثار,phenomena,Effects,طبیعی,قهری,ساده,سرشتی,عادی,نهادی,Natural,Places,اماکن مذهبی,روحانی,خدا پرست,دین دار,Religious,محل,مکان,جایگاه,جا,وهله,فضا,Location,باستانی,پارینه,کهن,کهنه,دیرینه,Ancient,طبیعت,ماهیت,سرشت,ذات,نوع,فطرت,Nature,مشخصات,خصوصیات,Specifications,Geographic,Mosques,مساجد,قدیمی,پیر,کهنه,مسن,سابق,گذشته,Old,شهرستان,بخش,ساکنین,قصبه یاشهرستان,City, ,طرح,برنامه,نقشه,تدبیر,اندیشه,نگاشت,Map,خیال

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.