اهر: جاذبه های گردشگری و طبیعی و آثار تاریخی و مذهبی و دیدنیهای اهر

اهر: جاذبه های گردشگری و طبیعی و آثار تاریخی و مذهبی و دیدنیهای اهر

«دیدنی ها و جاذبه های گردشگری شهرستان اهـــر»

“Sights and attractions city of Ahar”

 

اطلاعات کلی

کشور

 ایران

استان

آذربایجان شرقی

شهرستان

اهر

بخش

مرکزی

نام(های) قدیمی

میمند

مردم

جمعیت

۸۵٬۷۸۲ نفر

زبان‌ گفتاری

ترکی آذربایجانی

مذهب

شیعه

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا

۱۳۶۰ متر

آب‌وهوا

میانگین دمای سالانه

بیشینه: ۳۴+
کمینه: ۲۷-

میانگین بارش سالانه

۳۱۰ میلی‌متر

اطلاعات شهری

وبگاه

شهرداری اهر

«جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری اهـر»

“Beautiful places Ahar”

آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری، از عارفان سدهٔ هفتم هجری در پارک شیخ شهاب‌الدین شهر اهر، قرار گرفته‌است.

شیخ شهاب الدین اهری عارف و شاعر قرن هفتم هجری قمری

اَهَرْ، یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اهر، است. اهر، با ۸۵٬۷۸۲ نفر جمعیت در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، به‌عنوان پنجمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی؛ پس از شهرهای تبریز، مراغه، مرند و میانه به حساب می‌اید.

شهر اهر، (بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ ارسباران بوده و) به‌عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود. اهر، برسر جادهٔ تبریز- باکــو و در۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز، قرار گرفته‌است. اهر از شهرهای تاریخی ایران بوده و سنگ‌نبشتهٔ اورارتویی سغندل و نیز بقایای دژهای ساسانی، از مهم‌ترین آثار تاریخی اهر، به‌شمار می‌روند…

 خدا غم را نیافرید

وجه تسمیه «اهر»

The appellation “Ahar”

عده ای نام قدیم اهر را «میمند» دانسته‌اند؛ (به گونه‌ای که در کتاب حدودالعالم، در سال ۳۷۵ هجری اهر، بدین نام خوانده شده و) منطقه‌ای آباد و پررونق شمرده شده‌است.
برخی دیگر ریشهٔ واژهٔ اهر را به معنای درخت «ون»، در زبان عربی دانسته‌اند؛ که باتوجه به وجود انبوه این‌گونه درختان در پیرامون شهراهر، به نام اهر مشهور گشته‌است.
برخی نیز واژهٔ اهر را تکمیل‌یافته واژهٔ «هور»، به معنای خورشید دانسته‌اند؛ که پیش از ورود اسلام به منطقه و در دوران مهرپرستی به نام اهر معروف شده‌است… ۴۶۴۷۶+۵۴۶۴۶۴-۶۴۶۴۶=۵۴۶۴۷۷۲۱

پیشینه اهـــر
در ابتدای دورهٔ اسلامی، اهر به جهت قرارگرفتن بر سر راه تبریز- اردبیل، از شهرهای پررونق و آباد ایران، به‌شمار می‌رفته‌است. فرمانروایان پیشتکین، اهر را پایتخت خود قرار داده بودند. پادشاهان صفوی، به جهت قرارگرفتن آرامگاه شیخ شهاب‌الدین در اهر، به اهر توجه بیش‌تری نشان می‌دادند و اهر را برای مدتی به‌عنوان حاکم‌نشین منطقهٔ قره‌داغ برگزیده بودند. شهر اهـــر جاهای دیدنـی جاذبه های دیدنیهای نقاط مکانهای مکان بناهای.

بالاخـره مـوفـق شـدنـد، کارما را جایگـزین خـدا کـنـنـد

در دورهٔ قاجاریه، عباس میرزا برای مدتی اهر را مرکز فرماندهی خود علیه روس‌ها قرار داد. نیروی هوایی شوروی، در شهریور ۱۳۲۰ خورشیدی، اهر و اغلب شهرهای آذربایجان را مورد هجوم قرار داد و در جریان این حمله، شماری از اهالی اهر کشته شدند…

“جغرافیا اهـر”

“جنگل‌های ارسباران”

“Forests Arasbaran”

قلعه جمهور معروف به دژ بابک از مکان های دیدنی و تاریخی اهر است

قلعه جمهور معروف به دژ بابک

شهر اهر، با ۱۳۶۰ متر ارتفاع از سطح دریا در ۴۷ درجه و ۴ دقیقهٔ طول شرقی و ۳۸ درجه و ۲۸ دقیقهٔ عرض شمالی قرار گرفته‌است. اهر، (در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و) کوه‌های شیور در شمال شرق، بزکش در جنوب و قاشقاداغ در جنوب شرق اهر، قرار گرفته‌است. رودخانهٔ کیچیک‌چای از داخل اهر، اهرچای از جنوب، علیرضاچای و رنگول‌چای از غرب اهر می‌گذرند.

از نظر تغییرات آب و هوایی، بیشینهٔ دمای اهر، (در فصل تابستان ۳۴ درجهٔ سانتی‌گراد بالای صفر و کمینهٔ دمای آن در فصل زمستان ۲۷ درجهٔ سانتی‌گراد زیر صفر است؛ همچنین) میانگین بارش سالانهٔ اهر ۳۱۰ میلی‌متر گزارش شده‌است.

تقسیمات کشوری «اهر»

Divisions “Ahar”

شهرستان اهر، در سال ۱۳۲۳ تأسیس و طبق آخرین تقسیمات کشوری سال ۸۵،  شهرستان اهر، از ۲ بخش مرکزی و هوراند تشکیل یافته و دارای ۹ دهستان بوده؛ (به طوری که ۶ دهستان قشلاق به مرکزیت روستای تازه‌کند، دهستان گویجه بل به مرکزیت روستای خونیق، دهستان اوچ هاچا به مرکزیت روستای یخفروزان، دهستان آذغان به مرکزیت روستای آذغان، دهستان بزکش به مرکزیت روستای کرنگاه و دهستان ورگهان به مرکزیت روستای ورگهان، در تابعیت بخش مرکزی و ۳ دهستان دودانگه به مرکزیت شهر هوراند، دهستان چهاردانگه) به مرکزیت روستای آق‌براز و دهستان دیکله به مرکزیت روستای مجیدآباد در تابعیت بخش هوراند، قرار دارند. اهر، از ۲ شهر (اهر و هوراند) و تعداد ۳۱۵ روستا تشکیل یافته است. شهر اهـــر جاهای دیدنـی جاذبه های دیدنیهای نقاط مکانهای مکان بناهای.


ملاقات خدا

«اماکن و جاهای دیدنی اهر»

“Places and Landmarks Ahar”

“آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری”

“Tomb of Sheikh Shahabuddin Ahari”

آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری.
آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری، از عارفان سدهٔ هفتم هجری در پارک شیخ شهاب‌الدین شهر اهر، قرار گرفته‌است. پیشینهٔ این بنا، که با شیوه اسلامی ساخته شده است، به دورهٔ شاه عباس یکم صفوی می‌رسد؛ البته برخی از بخش‌های تاریخی آن به قبل از این دوره و به‌طور عمده به دورهٔ ایلخانان، مربوط می‌شود.
(مساحت کل آرامگاه، ۱۴۹۷ متر مربع شامل ایوان، خانقاه، غرفه‌ها، مسجد و چندین گلدسته است. در سال ۱۳۷۴ خورشیدی، موزه عرفان و ادب، مشتمل بر سه سالن و یک صحن در بخش خانقاه آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری، تأسیس شده؛ که اشیای تاریخی و عرفانی و نیز سنگ مزارهای تاریخی را در خود جای داده‌است).

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 بت های قلبت را بشکن

«سد ستارخان اهر»

“Sattar dam of Ahar”

 1. اطلاعات کلی
  نام رسمی: سد ستارخان اهر
 2. کشور: ایران 
 3. رودخانه: رود اهرچای
 4. محل: ۱۵ کیلومتری غرب اهر
 5. نوع سد: خاکی
 6. ارتفاع از پی: ۷۵ متر
 7. طول تاج: ۳۵۰ متر
 8. ظرفیت تخلیه سرریزها: ۱۲۷۵ متر مکعب بر ثانیه
 9. اطلاعات مخزن  سد اهر
 10. حجم مخزن: ۱۳۵ میلیون متر مکعب.

“بازار اهر”

“Market Ahar”

بازار های قدیمی اهر از مکان های دیدنی اهر است

بازار های قدیمی اهر

بازار اهر، از شاخه‌های مختلفی تشکیل یافته است و دارای ۴ بخش اصلی به نام‌های بازار جعفرقلی‌خان، بازار کفاشان، بازار نصیربیگ و راسته‌بازار است. این بازار در زمان رشیدالملک، حکمران وقت ارسباران مرمت شده‌است.

“خانه قاسم اهری”

“Home Qassim Ahari”

خانهٔ تاریخی قاسم اهری، از خانه‌های تاریخی اهر است؛ که در خیابان حزب‌الله اهر، قرار گرفته‌است. این بنا از اتاق‌ها، سرسرا و نورگیرهای مختلفی تشکیل شده است. در سال ۱۳۸۴ خورشیدی، پارک قاسم اهری در جوار خانه تاریخی مذکور احداث شده‌است…

خانه بشیرآمر اهر”

“Home Bshyramr Ahar”

خانه تاریخی بشیر آمر (از نوادگان پسری عباس میرزا)، از خانه های تاریخی اهر است؛ که در خیابان شیخ شهاب الدین اهری قرار گرفته است. این بنا از اتاق ها، اندرونی، زیرزمین، یخچال، سرسرا و فضاهای دیگری تشکیل شده است. (قدمت این خانه، به بیش از ۱۱۰سال می رسد، مساحت این ملک ۱۲۰۰ متر مربع و اعیانی آن بیش از ۹۵۰ متر مربع می‌باشد از معماری خانه، نمای سه طبقه آن از پشت ساختمان و دوطبقه آن از مقابل است).

خانهٔ تاریخی قاسم اهری، از خانه‌های تاریخی اهر است

خانه دکتر قاسم اهری

در ضمن آجر بکار رفته در ساختمان این بنا، در حیاط و کوره ای که در زیر حوض بزرگ حیاط قراردارد؛ بعمل آمده است. در روایات تاریخی اهر آمده؛ که این بنا برروی یکی از ۵ قلعه ماد در دوران باستان ساخته شده است. در حال حاضر این ملک تحت تملک فرزندان ایشان قراردارد.

جمعیت اهر”

“The population of Ahar”

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، جمعیت شهر اهر، بالغ بر ۸۵٬۷۸۲ نفر بوده که از این تعداد، ۴۲٬۷۹۶ نفر مرد و ۴۲٬۹۸۶ نفر زن بوده‌اند؛ همچنین شمار خانوارهای ساکن اهر، ۲۰٬۸۴۴ خانوار بوده‌است.
از لحاظ میزان سواد اهالی اهر نیز از مجموع پاسخ‌دهندگان، ۶۰٬۵۱۹ نفر را افراد باسواد و ۱۷٬۹۲۲ را افراد بی‌سواد تشکیل داده‌اند؛ (به عبارت دیگر ۷۷٫۱۵ درصد از ساکنان شهر اهر باسواد و ۲۲٫۸۴ درصد نیز بی‌سواد بوده‌اند).

اهر سد سوغات بازار اهری جنگل ارسباران سد خانه ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

 راز خوشبختی انسان

 

جستارهای وابسته «اهر»

See also “Ahar”

 1.  مسجد ابواسحق؛
 2. مسجد شیخ عماد؛
 3. جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی
 4. شهرداری اهر؛
 5. درگاه ارسباران؛
 6. وب‌گاه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر
 7. پی سی اهر

جمعیت شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی، برپایهٔ اطلاعات ادارهٔ کل ثبت احوال استان آذربایجان شرقی، در سال ۱۳۸۸ خورشیدی:

ردیف نام شهرستان مرکز جمعیت
۱ تبریز تبریز ۱٬۶۴۲٬۰۲۷
۲ مراغه مراغه ۲۴۴٬۴۵۸
۳ مرند مرند ۲۴۰٬۷۳۹
۴ میانه میانه ۱۹۷٬۸۱۹
۵ اهر اهر ۱۵۵٬۹۷۷
۶ سراب سراب ۱۳۸٬۹۸۰
۷ بناب بناب ۱۳۲٬۱۲۱
۸ شبستر شبستر ۱۲۷٬۸۲۳
۹ ملکان ملکان ۱۰۵٬۸۸۹
۱۰ آذرشهر آذرشهر ۱۰۴٬۶۶۴
۱۱ بستان‌آباد بستان‌آباد ۱۰۱٬۶۲۸
۱۲ کلیبر کلیبر ۹۲٬۴۲۴
۱۳ عجب‌شیر عجب‌شیر ۸۶٬۹۲۴
۱۴ اسکو اسکو ۷۷٬۸۳۴
۱۵ هریس هریس ۷۱٬۳۷۳
۱۶ هشترود هشترود ۶۸٬۴۳۴
۱۷ جلفا جلفا ۵۵٬۱۳۲
۱۸ ورزقان ورزقان ۴۹٬۹۲۰
۱۹ چاراویماق قره‌آغاج ۳۶٬۳۲۹

به نقل از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

«آثار تاریخی و نقاط دیدنی شهرستان اهر»

“Monuments and landmarks of the city of Ahar”

شهرستان اهر جاهای دیدنی زیادی دارد.

 زندگی محترمانه

“بقعه شیخ شهاب الدین اهری”

“The tomb of Sheikh Shihab al-Ahari”

در پارک شیخ شهاب الدین قرار گرفته و آرامگاه شیخ شهاب الدین محمد اهری – عارف بزرگ قرن هفتم هجری- میباشد. این بنای تاریخی با معماری اسلامی نشانگر ذوق هنر مردم این دیار در روزگار گذشته است. تاریخچه این بقعه به عصر شاه عباس اول باز میگردد، ولی قدمت بعضی از قسمتهای آن از جمله حصار سنگی مقبره و درب شرقی به قبل از دوره صفویه (دوره ایلخانی)مربوط میشود.

(این بقعه دارای ۱۴۹۷ مترمربع بوده و ساختمانی مشتمل بر خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها و غرفه های متعدد است از سال ۱۳۷۴ ه.ش. از قسمت خانقاه این بنا، بنا به عرفانی بودن بنا، بعنوان موزه ادب و عرفان شیخ شهاب الدین اهری استفاده می شود؛ که) در سطح کشور در نوع خود اولین موزه بوده و  هم اکنون، شامل سه سالن و یک صحن میباشد. در سالن ها اشیای عرفانی از قرن ۱۵ـ۷ ه.ق. و در صحن سنگ مزارهای قرن ۱۵ـ۱۱ ه.ق. به نمایش گذاشته شده است…

“مسجد جامع اهر”

“Mosque of Ahar”

با ۲۱ گنبد و با طاقهای آجری و ستونهای عریض و استوار یادگاری از دوران سلجوقیان و اتابکان آذربایجان میباشد.

“بازار سرپوشیده اهر”

“Ahar indoor market”

از طاقهای آجری ساخته شده و در زمان حکمران ارسباران(رشیدالمل)؛ مرمت و بازسازی شده و دارای راسته بازار ـ بازار نصیربیک و بازار جعفرقلی خان و بازار کفاشان است. این بنا دارای حمامی بوده؛ که در زمانهای قدیم تخریب شده و در حال حاضر، محوطه آن مشاهده میگردد. بازار اهر، دارای تزئینات گچبری میباشد و این تزئینات در کمتر بازاری مشاهده میگردد. بازار دارای شاخه های متعددی بوده، راسته بازار، بازار کفاشان و بازار نصیر بیگ قسمتی از بازار های قدیمی اهر میباشد؛ که به شکل و شیوه قدیمی خود پا بر جاست…

“جنگل طبیعی انداب (پارک جنگلی فندقلو)”

“Andab natural forest (forest park Fandoglo)”

در ۲۵ کیلومتری اهر- مشگین شهر، بر فراز کوههای سرسبز روستای انداب قدیم قرار گرفته؛ که بیشتر پوشش گیاهی آن درختان فندق است. Visual Location

“جنگل طبیعی تنباکولو”

“Wildwood Tnbakvlv”

در بخش هوراند قرار دارد و بعنوان یکی از مناطق جنگلی ارزشمند، رویشگاه گونه های متنوع گیاهی و یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان محسوب میشود؛ که سالانه پذیرای هزاران گردشگر است!

“خانه دکتر قاسم اهری”

“Home doctor Qasim Ahari”

واقع در خیابان حزب ا… از قدیمی ترین خانه های موجود در اهر است. این خانه دارای سرسرا و اتاقهای مختلف میباشد. زیباترین قسمت بنا، نورگیرها و تزئینات داخلی انجا میباشد. و در سالهای اخیر قسمت هایی از بنادچار صدمه شده است؛ که بوسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در دست مرمت و استحکام بخشی میباشد و در سال ۸۴؛ پارکی به نام؛ پارک دکتر قاسم اهری، در مقابل این بنا توسط شهرداری اهر ساخته شده و استفاده میشود!

“سد ستارخان اهر”

“Sattar dam of Ahar”

در ۱۵ کیلومتری جاده اهر- ورزقان قرار دارد. این سد اخیرا به زیستگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده؛ که در تابستان مرغابی، لک لک و مرغ ماهی خوار و در فصل زمستان، انواع مختلف پرندگان آبزی سیاحان بسیاری را به این منطقه جذب میکند. همچنین امکان صید انواع ماهی در آبهای این سد و فضای سبز اطرف ان باعث گردیده تا این محل به تفرجگاهی برای خانواده ها و جوانان مبدل شود…

 روح قدیس آسمانی

“کاروانسرای شاه عباسی”

“Shah Abbasi Caravanserai”

اطاقهای آجری و معماری زیبا در مسیر جاده اهر-تبریز و گردنه گویجه بیل قرار دارد و دارای یک سالن بزرگ و غرفه های متعدد میباشد و منصوب به دوره صفویه است. اهر سد سوغات بازار اهری جنگل ارسباران سد خانه ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده…

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

  عینی، ولایت، ایالت، دیدی، کشش، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مکانهای، Visual Location، کلمات راهبردی: بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، استان،  جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت ، مذهبی, روحانی, دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، جلب، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری،,Spectacular,منظره دیدنی,Attraction,Historical,تاریخی,مبنی بر تاریخ,اثار,phenomena,Effects,طبیعی,قهری,ساده,سرشتی,عادی,نهادی,Natural,Places,اماکن مذهبی,روحانی,خدا پرست,دین دار,Religious,محل,مکان,جایگاه,جا,وهله,فضا,Location,باستانی,پارینه,کهن,کهنه,دیرینه,Ancient,طبیعت,ماهیت,سرشت,ذات,نوع,فطرت,Nature,مشخصات,خصوصیات,Specifications,Geographic,Mosques,مساجد,قدیمی,پیر,کهنه,مسن,سابق,گذشته,Old,شهرستان,بخش,ساکنین,قصبه یاشهرستان,City, ,طرح,برنامه,نقشه,تدبیر,اندیشه,نگاشت,Map,خیال…

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.