نظر آباد و هشتگرد و ساوجبلاغ و مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی و دیدنیهای نظر آباد ساوجبلاغ هشتگرد البرز کرج نظرآباد نظراباد اباد

نظر آباد و هشتگرد و ساوجبلاغ و مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی و دیدنیهای نظر آباد ساوجبلاغ هشتگرد البرز کرج نظرآباد نظراباد اباد

نظرآباد البرز برای اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه اصلی این شهر مراجعه نمایید  

نظرآباد، شهرستانی است در استان البرز، که در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ، قرار دارد. مرکز نظر اباد، شهر نظرآباد است. از سال ۱۳۸۱ به شهرستان تبدیل شد. شهرستان نظر اباد، از نظر آب و هوایی برای کشاورزی مناسب است

طبق آخرین سرشماری رسمی سال ۱۳۸۹جمعیتی بالغ بر ۱۴۸٫۶۵۱ نفر دارد.

 بت های قلبت را بشکن

“تقسیمات کشوری نظر اباد”

 • بخش مرکزی شهرستان نظرآباد
  دهستان احمدآباد (نظرآباد)
 • دهستان سید جمال الدین (نظرآباد)
 • دهستان نجم‌آباد

شهر نظرآباد، شهر صنعتی سپهر، در جنوب آن و شهر صنعتی نظرآباد، در شرق شهرصنعتی سپهر، واقع شده‌است.

 • بخش تنکمان
  • دهستان تنکمان جنوبی
  • دهستان تنکمان شمالی (مرکز: بختیار)

شهر: تنکمان

 • فهرست روستاها: روستاهای شهرستان نظرآباد

 

 

دکتر مصدق

دکتر محمد مصدق:سیاست‌مدار، دولت‌مرد، نمایندهٔ چند دوره مجلس شورای ملی، و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ بود

“تغییرات در نظراباد”

تغییرات در تقسیمات شهرستان نظر اباد، در سال ۱۳۸۶:

ایجاد دهستان تنکمان شمالی به مرکزیت روستای بختیار، در تابعیت بخش تنکمان شهرستان نظرآباد؛

تغییر نام دهستان تنکمان از توابع بخش تنکمان شهرستان نظرآباد به تنکمان جنوبی؛

انتزاع دهستان نجم‌آباد، از بخش تنکمان شهرستان نظرآباد و الحاق به بخش مرکزی همین شهرستان؛

شناخت شهر روستای تنکمان بخش تنکمان از توابع شهرستان نظرآباد.

“محوطه باستانی ازبکی نظرآباد”

منطقه باستان‌شناسی ازبکی در آن قرار گرفته و نمونه اولین خشت دست ساز بشر، که در سازمان ملل نگهداری می‌شود؛ توسط سیدمحمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن‌ها از این منطقه به سازمان ملل هدیه شده است، مصطفی بازرگان، برادر مهندس مهدی بازرگان از مفاخر و محققان شهرستان نظر اباد، به شمار می‌ایند و هم اکنون در سن ۹۷ سالگی در این منطقه زندگی می‌کنند. شهر مصطفی آباد، یادگار دوران مباشری وی بر این شهر است...

ازبکی، یکی از روستاهای دهستان احمدآباد مصدق، از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد، است که در ۸۰ کیلومتری غرب شهر تهران قرار گرفته‌ است. بخش‌هایی از این محوطه باستانی نه هزار ساله را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران، در سال ۱۳۴۸ خورشیدی مورد شناسایی قرار داده و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 راز خوشبختی انسان

مشاهیر و چهره‌های ماندگار «نظر آباد»

دکتر محمد مصدق: سیاست‌مدار، دولت‌مرد، نمایندهٔ چند دوره مجلس شورای ملی، و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ بود. نظر آباد ساوجبلاغ هشتگرد البرز کرج نظرآباد نظراباد اباد سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

از :ویکی پدیا

 

 

«شهرستان نظر آباد»

“تاریخچه نظر اباد”

دشت نظرآباد، در جنوب ارتفاعات البرز میانی واقع شده و به دلیل رسوب گذاردن که در طول هزاران سال انجام شده؛ آثار بی شماری را در دل خود دفن کرده است.

کهن ترین خشت های دست ساز بشر با قدمت ۹ هزار ساله، معبد رنگین یان تپه، دست یابی ساکنان پیش از تاریخ محوطه ازبکی به سیمان، کشف سند همکاری تجاری اهالی محوطه ازبکی و شوش باستان، در اواسط هزاره چهارم پیش از میلاد، بناهای آریایی های اولیه، شهر و دژ عظیم مادی، دیوارهای دو رنگ مادی، کشف نخستین پیکره سنگی دوره مادها، فرهنگ سفال آلویی، تدفین های شگفت باستانی و سفالینه های زیبا و …؛ از جمله ویژگی های باستانی شهرستان نظر اباد محسوب می‌شود!

ازبکی یکی از روستاهای دهستان احمدآباد از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد، است.

منطقه بکر و زیبا در جنوب غربی شهرستان نظرآباد و شمال شرقی بویین زهرا، قرار دارد؛ بیابانی است که حدود ۳۰ کیلومتر عرض و ۳۰ کیلومتر طول دارد و در فصل بهار به تالاب پرآبی مبدل می‌شود و در تابستان منطقه ای نیمه کویری به شمار می‌آید. زیرا، آثار نمک در این منطقه بسیار است!

(به دلیل جاری شدن آب در فصول مختلف، زمین این منطقه، شکل گِل های نرم و سفت به خود می‌گیرد.) و آثار زمین‌های شنی (رملی) نیز در آنجا دیده می شود. نظر آباد ساوجبلاغ هشتگرد البرز کرج نظرآباد نظراباد اباد سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

رودخانه های فصلی زیادی در این بیابان جاری است، که همگی در میانه جاده نجم آباد به اشتهارد، از زیر چند پل به سمت جنوب جاری هستند. شهرستان نظــر آباد ســاوجبــلاغ هشتــگرد نقاط دیدنیهای دیدنی های مکان…

“وضعیت فعلی نظر اباد”

مرکز این شهرستان شهر نظرآباد، است و از سال ۱۳۸۱ به شهرستان تبدیل شد. این شهرستان شامل بخش مرکزی(نظر آباد،احمد آباد،سید جمال الدین)، وبخش تنکمان (تنکمان ونجم آباد)، می باشد؛ که دارای حدود سی و چهار روستای کوچک و بزرگ می‌شود…

مساحت شهرستان نظر آباد، حدود ۵۷۶ کیلومتر مربع است؛ که از طرف شمال به بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ و سلسله جبال البرز، از طرف جنوب به شهراشتهارد و ارتفاعات حلقه دره، از طرف غرب به شهرستان آبیک و از طرف شرق به بخش چهار باغ و بخش مرکزی ساوجبلاغ، منتهی می‌شود.

زندگی محترمانه

“اقتصاد نظرآباد”

منطقه اقلیمی شهرستان نظر آباد، شرایط مناسب را برای فعالیتهای کشاورزی، باغداری ودامپروری را بوجود اورده است؛ به همین علت، نظر آباد، یکی از قطبهای مهم اقتصادی استان البرز، بشمار می‌اید؛ بطوریکه درتولید محصولات استراتژیکی، مثل گندم، دارای رتبه دوم استانی وتولید دانه های روغنی مثل کلزا، دارای رتبه اول استانی است…
کارخانه نساجی مقدم، “تولید کننده مرغوبترین فاستونی” ایران و صادر کننده این محصول و همینطور منطقه صنعتی سپهر، با حضور بیش از ۴۰۰ شرکت تولیدی بخصوص در زمینه مواد غذایی از پتانسیلهای صنعتی این منطقه، هستند…

این شهرستان شامل بخش مرکزی(نظر آباد،احمد آباد،سید جمال الدین)وبخش تنکمان (تنکمان ونجم آباد)می باشد که دارای حدود سی و چهار روستای کوچک و بزرگ می شود.

مرکز این شهرستان شهر نظرآباد است و از سال ۱۳۸۱ به شهرستان تبدیل شد

 ساوجبلاغ؛ گهواره روستاهای شگفت‌انگیز”

هشتگرد(ساوجبلاغ)

شهرستان ساوجبلاغ، یکی از شهرستان های استان تهران می‌باشد؛ که در ناحیه ی باختر استان قرار گرفته است. 

(تپه های باستانی مختلف، که قدمت آن ها به دوره های پیش از میلاد می رسد و) باغ های سرسبز و خرمی نیز در ناحیه‌ی ساوجبلاغ است که می توانند جایی برای تنفس به حساب آیند!


«مکان های دیدنی و تاریخی ساوجبلاغ»

باغ های سرسبز و خرم ناحیه ساوجبلاغ، همراه با رودخانه های پرآب، از جاذبه های طبیعی شهرستان ساوجبلاغ، به حساب می‌آیند. تپه های باستانی متعدد، که قدمت آن ها به دوره‌های پیش از میلاد می رسد و خانه های بزرگان سیاسی، چون مرحوم طالقانی و مرحوم مصدق، نیز از مکان های تاریخی و دیدنی شهرستان ساوجبلاغ، می‌باشند!


صنایع و معادن ساوجبلاغ”

نظر اباد روی نقشه

 البرز -هشتگرد-نظر اباد

از صنایع ماشینی شهرستان ساوجبلاغ، می توان تولیدات ماشین آلات کشاورزی، پارچه بافی، تولید سیمان، شوفاژ، رادیاتور سازی و تهیه دان طیور را نام برد که از اهمیت زیادی دارد.

عمده ترین صادرات شهرستان ساوجبلاغ، عبارتند از: پارچه، سیمان، گندم، جو، سیب،‌ چغندرقند، هلو، گلابی،‌ گیلاس،‌ انگور، توت ‌و بادام.
از صنایع ماشینی شهرستان ساوجبلاغ، می توان تولیدات ماشین آلات کشاورزی، پارچه بافی، تولید سیمان، شوفاژ، رادیاتور سازی و تهیه دان طیور را ذکر کرد که از اهمیت بسیاری برخوردارند… 

“کشاورزی و دام داری ساوجبلاغ”


کشاورزی، از مهم ترین مشاغل اهالی ساوجبلاغ، به حساب می‌اید و از گذشته، شامل کشت: گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بار بوده است.

باغ داری یکی دیگر از رشته های اقتصادی شهرستان ساوجبلاغ، است که شامل: کشت درختان میوه از قبیل: سیب، گوجه، ‌گیلاس، زردآلو و هلو می‌باشد. نوع کشت ۸۰ درصد آبی است، که بیش تر از چاه های ژرف و نیمه ژرف تأمین می‌گردد.

یکی دیگر از فعالیت های شهرستان ساوجبلاغ، دام داری است که در کنار کشاورزی انجام می‌گردد. انواع فرآورده های لبنی و دامی از قبیل پوست، پشم و لبنیات از جمله تولیدات منطقه ساوجبلاغ، است.

 

 ملاقات خدا


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی ساوجبلاغ”

نام ساوجبلاغ، از دو کلمه ساوج و بلاغ، گرفته شده است. بلاغ، در زبان ترکی به چشمه یا رودخانه اطلاق می‌شود و به نظر می‌رسد منظور از ساوجبلاغ؛ رودخانه‌ی ساوه بوده که به مرور به ساوج تغییر یافته است…

هشتگرد، مرکز شهرستان ساوجبلاغ، است. گفته می‌شود؛ این شهر در دوره قاجاریه روستای کوچکی بیشتر نبوده و فقط یک کاخ ییلاقی در آن وجود داشته است.

عده ای از سادات علوی که به دلیل شنیدن خبر ولایت عهدی حضرت امام رضا رو به خراسان نهاده و در راه گذر از این دشت دچار شبیخون دشمنان شده و به شهادت رسیده‌اند.

امامزاده ای در ساوجبلاغ

در مورد نام گذاری آن نیز میگویند، که نام شهر هشتگرد، ابتدا «هشت کرد» بوده و با گذشت زمان به هشتگرد تغییر یافته و علت نام گذاری آن اقامت هشت خانوار کرد در شهرستان هشتگرد، بوده است.

“شهر جدید هشتگرد” نیز به منظور اسکان جمعیت سرریز تهران و ایجاد تعادل زیست محیطی منطقه به ساخته شده و از آن جا که در شمال شهر فعلی هشتگرد، قرار گرفته است، می تواند از تسهیلات شهر قدیم نیز استفاده کند. شهرستان نظــر آباد ســاوجبــلاغ هشتــگرد نقاط دیدنیهای دیدنی های مکان

“مشخصات جغرافیایی ساوجبلاغ”

شهرستان ساوجبلاغ، از خاور به شهرستان کرج، از شمال به طالقان، از شمال و باختر به شهرستان قزوین، و از جنوب به شهرستان‌های شهریار و ساوه می‌رسد.

رودهای فصلی آغشت، کردان، گردره، از رودهای مهم ساوجبلاغ می‌باشد و آب و هوای آن معتدل و خشک است.

رشته‌ کوه‌های طالقان، که یکی از رشته کوه‌های فرعی البرز است؛ شهرستان ساوجبلاغ، را به دو قسمت جداگانه تقسیم کرده است…

دشت‌های این منطقه دارای باغ‌های جذابی است، که فضایی آرام و دل‌انگیز را برای گردشگران داخلی و خارجی ایجاد می‌کند!

 خدا غم را نیافرید

“پیشینه حضور امامزاده‌ها

 

در شهرستان ساوجبلاغ”

آوازه ولایت عهدی امام رضا، سادات را به سوی ری و نواحی قومس کشانید». در آن روزگار دشت بزرگ ساوجبلاغ از نواحی ری به حساب می امد .

– امامزادگان هادی و علی النقی (ینگی امام ساوجبلاغ)

عده ای از سادات علوی که به دلیل شنیدن خبر ولایت عهدی حضرت امام رضا، رو به خراسان نهاده و در راه گذر از این دشت، دچار شبیخون دشمنان شده و به شهادت رسیده‌اند.

در این باره در کتاب «کنزالانساب» آمده‌است: «چون مأمون الرشید، حضرت علی ابن موسی الرضا را از مدینه به شهر طوس دعوت کرد؛ جمله فرزندان و فرزند زادگان حضرت امام کاظم، به تدریج از بغداد رو به ولایت خراسان نهادند؛ من جمله، تعدادی از این بزرگواران، همچون جعفر و ابراهیم و ابوالجواد، وقتی به ناحیه ساوجبلاغ رسیدند، دشمنان از عقب آمدند و مجادله بسیار کردند و آخرالامر حسن بن موسی الکاظم را شهید کردند و بعضی را جراحت رسیده بود و چون شب درآمد لاعلاج رو به اطراف نهادند؛ اما جعفر بن حضرت امام موسی الکاظم که در ساوجبلاغ در حین دفاع مجروح گردیده بودند؛ در توابع ورامین به موضع سناردک (= شهر پیشوا) بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت رسیدند».

روح قدیس اسمانی

مؤلف «تاریخ رویان» در این باره می‌نویسد: «آوازه ولایت عهدی امام رضا، سادات را به سوی ری و نواحی قومس کشانید». در آن روزگار دشت بزرگ ساوجبلاغ از نواحی ری به حساب می‌امد.

آنکه سلاطین صفوی با توجه به نزدیکی ساوجبلاغ به قزوین که پایتخت اول صفویان بشمار می امد

وجود تپه‌های متعدد در بخش‌های مختلف این شهرستان نمایانگر این است که ساوجبلاغ دارای پراکندگی استقراری در تپه‌های مختلف از هزاره‌های پیش از میلاد تا دوران اسلامی می باشد

“ویژگی‌های تاریخی ساوجبلاغ”

وجود تپه‌های متعدد در بخش‌های مختلف این شهرستان، نمایانگر این است که ساوجبلاغ، دارای پراکندگی استقراری در تپه‌های مختلف از هزاره‌های پیش از میلاد تا دوران اسلامی می‌باشد…

حفاری‌های باستان شناسی آثاری را در تپه خوروین مربوط به هزاره‌های اول و دوم پیش از میلاد و نیز موشلان تپه و تپه گرجیان ایغربلاغ، متعلق به هزاره‌های چهارم و پنجم پیش از میلاد نشان می‌دهد.

نکته قابل ذکر  آنکه سلاطین صفوی، با توجه به نزدیکی ساوجبلاغ به قزوین که پایتخت اول صفویان بشمار می‌امد؛ توجه بخصوصی به این منطقه داشتند و همین مسئله باعث شد، تا صفویان در ساوجبلاغ، بناهای عام‌المنفعه‌‌ای ساختند؛ که بنای اولیه مسجد، حسینیه و پل شاه عباسی، در روستای برغان از جمله آنها می باشد…

 (شهرستان ساوجبلاغ، در کنار طبیعت چشم نوازش، دارای ۲۳۰ اثر تاریخی می‌باشد؛ که از این میان ۱۰۸ اثر آن به ثبت رسیده است.)

از آن میان می‌توان به تپه و کاروانسرای سنگی، برج کردان، حسینیه برغان، امامزاده هادی و علی نقی، خانه آیت‌الله طالقانی، حمام و پل تاریخی بانو صحرا، امامزاده جعفر هشتگرد، امامزاده موسی سرهه، امامزاده عبدالقهار ورده، امامزاده یحیی دوزعنبر، امامزاده هارون جوستان، پل تاریخی برغان، حمام شهرک طالقان و امامزاده موسی آجین و دوجین، به عنوان شاخص‌ترین آثار تاریخی شهرستان ساوجبلاغ اشاره نمود…

 از ویکی پدیا-tchto-portal.ir

قانون کارما

کلمات راهبردی: ابنیه تاریخی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ایالت، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، استان، ولایت، عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location، بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای…

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.