ممسنی و جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای نورآباد ممسنی نور آباد

ممسنی و جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای نورآباد ممسنی نور آباد

«شهرستان ممسنی»

ممسنی یکی از شهرستان‌‌های استان فارس است که در شمال باختری این استان واقع شده است

نورآباد ممسنی

ممسنی، یکی از شهرستان‌‌های استان فارس است، که در شمال باختری این استان قرار گرفته است. منطقه‌ای که ممسنی در آن بوجود امده است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دام‌داری بوده‌اند، قرار گرفت..

به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در شهر ممسنی، قوم شول (جزو اقوام لر)، بوده اند. در دوره معاصر و با کشف منابع نفتی در حوزه ممسنی، این شهر مورد توجه مجدد واقع شد. نورآباد ممسنی.

بافته‌های داری، مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان ممسنی را تشکیل می دهند. قالی‌بافی، با طرح‌های ترکی و لری در این منطقه، رایج است و بیش تر توسط زنان و دختران تهیه و تولید می شوند.

گلیم بافی‌ و جاجیم‌بافی، نیز از دیگر صنایع مهم اهالی ممسنی، است که در شهر ها و روستاهای اطراف منطقه رایج است…

جاذبه های متعدد طبیعی، به همراه بناهای کهن تاریخی، مهم ترین مکان های دیدنی شهرستان ممسنی را تشکیل می‌دهند. رودخانه ها و کوه‌های متعدد به همراه گردشگاه‌های زیبا، از جمله جاذبه‌های طبیعی شهرستان ممسنی، محسوب می‌شوند...

 

بت های قلبت را بشکن

 

گردشگاه دیمه میل‌، باغستان بسیار زیبا و دل‌انگیزی می‌باشد؛ که اطراف آن پر از گل ها و گیاهان معطر و چشمه های پرآب است!

“قلعه سفیدقلعه” معروفی، که قدمت آن به پیش از عهد عیلامی‌ها می‌‌رسد، “قلعه شاه جهان احمد”، که به احتمال قوی به دوران هخامنشی یا اشکانی متعلق است و دیمه میل، یا میل اژدها، که قدمت تاریخی آن به دوره سلوکیان یا پارتیان می ‌رسد، برخی از مکان های دیدنی شهرستان  ممسنی، را تشکیل می‌دهند…

 

 

«مکان های دیدنی و تاریخی ممسنی»

هخامنشی سروان و تل کاخداداد گچگران می‌باشد که قدمت تاریخی آنها مربوط به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برآورد گردیده‌است.

بقایای یک کاخ هخامنشی در نورآباد ممسنی فارس

مکان های دیدنی و تاریخی  شهرستان ممسنی؛ عبارتند از: امام زاده در آهنین، امام زاده شاه زاده علاءالدین، بنای عمارت، بنای کل لوله، شهر قدیمی چشمه سردو، قلعه سفید، قلعه شاه جهان احمد، قلعه چرو؛ قلعه ککا، دیمه میل (میل آزاد یا میل اژدها)، کتیبه‌های کورنگون (کرنگون)، نقش بهرام و پل فهلیان…

 

 

“مشخصات جغرافیایی ممسنی”

نور آباد، مرکز شهرستان ممسنی، در ۵۱ درجه و ۳۱ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۰ درجه و ۷ دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع ۹۲۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است…

شهرستان ممسنی، از شمال و باختر، به استان کهگیلویه و بویر احمد، از خاور به شهرستان سپیدان، از جنوب خاوری به شهرستان شیراز، از جنوب به شهرستان کازرون و از جنوب باختر به استان بوشهر، می‌رسد.

شهرستان ممسنی، که مرکز آن نور آباد، می‌باشد، دارای دو بخش به نام های حومه و ماهور میلاتی است…

راز خوشبختی انسان

رودخانه فهیلان، مهم ترین رودخانه  شهرستان ممسنی و آب و هوای آن معتدل، می‌باشد.
جمعیت شهرستان ممسنی را در سرشماری سال ۱۳۷۵ برابر با ۱۶۱۲۴۳ نفر، تخمین زده‌اند. اهالی  شهرستان ممسنی، از نژاد آریایی بوده و به زبان فارسی با گویش لری صحبت می‌کنند. مردم شهرستان ممسنی مسلمان ومذهب شیعه دارند.

 

 

“وجه تسمیه و پیشینه تاریخی ممسنی”

ممسنی را «شولستان»، نیز خوانده اند که به معنای سرزمین شول هاست. شول‌ها، یکی از طوایف سابق لرستان بودند، که بعد از استقرار در این ناحیه، به این نام معروف  شدند.

مرکز ولایتی که ممسنی در آن قرار داشت، شهر شاهپور در چند کیلومتری کازرون بود که نوشته اند در زمان تزلزل حکومت ساسانیان، به وسیله ابوسعید کازرونی شبانکاره، با خاک یکسان شد. (ولی در زمان حکومت سلجوقیان، دوباره تعمیر و بازسازی شد و رونق گذشته خود را پیدا کرد.)

mamasani1.blogfa.com

شهرستان مَمَسَنی، (نامهای دیگر: شهرستان نورآباد ممسنی و نیز شهرستان نورآباد فارس) یکی از شهرستانهای استان فارس ایران، می‌باشد. مرکز این شهرستان، شهر نورآباد است. جمعیت این شهرستان، بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۶۶٫۳۰۸ نفر بوده‌است. نورآباد ممسنی….

 

 

“تقسیمات کشوری ممسنی”

 • این شهرستان در سال ۱۳۵۸، که از توابع شهرستان کازرون بود، جدا شد و تبدیل به شهرستانی مستقل گشت.
 • شهرها: نورآباد و خومه‌زار.
 • بخش مرکزی شهرستان ممسنی
  • دهستان بکش دو
  • دهستان بکش یک
  • دهستان جاوید ماهوری
  • دهستان جوزار
  • دهستان فهلیان

شهرها: نورآباد و خومه‌زار

زندگی محترمانه

 • بخش ماهورمیلانی
  • دهستان ماهور
  • دهستان میشان
 • بخش رستم((در سال ۱۳۸۷ ه. ش به مرکزیت شهر مصیری به شهرستان رستم با دو بخش مرکزی وبخش سورنا مبدل شد.))
  • دهستان پشتکوه رستم
  • دهستان رستم یک
  • دهستان رستم دو
  • دهستان رستم سه

شهر: مصیری

بخش رستم به شهرستان ارتقاء پیدا کرد.

 • بخش دشمن زیاری
  • دهستان دشمن زیاری(روستای کلاه سیاه)
  • دهستان مشایخ

 

 

“مراکز آموزش عالی ممسنی”

نورآباد، دارای مراکز تحصیلی بسیاری می‌باشد. از جمله این مراکز، می‌توان به مجتمع آموزشی اندیشه سازان؛ اشاره کرد که از مراکز آموزشی برگزیده استان فارس می‌باشد.

این شهرستان دارای: دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، پیراپزشکی، آموزشکده فنی، حوزه علمیه امام صادق (ع)، ممسنی و حوزه علمیه نرجسیه و دانشگاه دولتی ممسنی

ممسنی متشکل از چهار طایفه دشمن‌زیاری، رستم، جاوید، بکش با فرهنگ طایفه‌ای و عشیره‌ای

ممسنی از چهار طایفه بزرگ لر شامل بکش- جاوید- دشمن‌زیاری و رستم که حدود ۸۰٪ ساکن و ۲۰٪ کوچ رو می‌باشد.

 

 

«جاذبه های گردشگری ممسنی»

شهرستان ممسنی، دارای مناطق گردشگری و تاریخی بسیاری، است از جمله: منطقه زیبا و خوش آب و هوای بوان، نقش تاریخی سراب بهرام، امامزاده شیرمرد، آبشار تنگسا، چشمه دیمه میل، دخمه دائو دختر، برج میل اژدها، رودخانه سرابسیاه و… می‌باشد.

کتیبه‌ها و ته ستون‌های فراوانی، در ممسنی وجود دارد. اخیرا نیز در این شهرستان، بازماندهٔ چهارمین شهر هخامنشی با نام لیدوما پیدا شده‌است. همچنین این شهرستان، دارای قدیمی‌ترین میل ایران؛ می‌باشد که مربوط به دوران ساسانی است و “میل تنگ اژدها”، نام دارد. در ضمن، “نقش سراب بهرام ممسنی”، که از شاهکارهای شاپور اول می‌باشد؛ نیز جزء آثار باستانی به ثبت رسیده‌است.

نقش باستانی کورونگون”، (نام قدیم روستایی به نام سه تلان در منطقه منگودرز رستم است)؛ که قدیمی‌ترین نقش برجسته نیم رخ باستانی ایران، مربوط به دوره ایلامیها می‌باشد نیز؛ از آثار تاریخی این شهرستان باستانی می‌باشد…ملاقات خدا

همچنین در شمال غربی نورآباد، به فاصله تقریبا ۲۵ کیلومتری منطقه‌ای به اسم تنگ‌لله، قرار دارد؛ که به علت ناشناخته ماندن، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.این منطقه با آب و هوای سرد در زمستان، و معتدل در تابستان، از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار می‌باشد. در این منطقه روستاهای پل مورد، مهرنجان، جویجان، میدان، علیشاهی، تنگسای، جوزار(بکش، جاوید)و نیز آبادی‌های دیگری قرار دارند. نورآباد ممسنی…

 

 

 

«جاذبه‌های طبیعی ممسنی»

تفرجگاه بوان در نورآباد ممسنی”

مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان عبارتند از: امامزاده در آهنین، امامزاده شاه زاده علاءالدین، بنای عمارت، بنای کل لوله، شهر قدیمی چشمه سردو، قلعه سفید، قلعه شاه جهان احمد، قلعه چرو، قلعه ککا، دیمه میل (میل آزاد یا میل اژدها)، کتیبه‌های کورنگون (کرنگون)، نقش بهرام و پل فهلیان.

امامزاده شیر مرد ممسنی

 • تفرجگاه بوان: “تنگ بوان یا بهشت گمشده”، در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد است. این تنگ سرسبز، سالانه هزاران نفر از هم میهنانمان را برای تماشای خویش جذب می‌نماید!

 

 • بوان دارای چشمه‌ها وآبشارهای فراوان و دیدنی زیادی هست، که در فصل تابستان باعث خنکی این منطقه می‌شوند؛ به طوری که با آن که فاصلهٔ تنگ بوان تا شهر نورآبادبا ماشین، حدود ۱۰ دقیقه‌ است ولی، دمای آن همیشه به طور متوسط ۱۰ درجه از نورآباد خنک تر می‌باشد. بزرگترین آبشار بوان((آبشار پولکی))، نامیده می‌شود و پنجمین آبشار بزرگ ایران، می‌باشد!

 

 

«روستای هرایرز در نورآباد ممسنی»

 • روستای هرایرز، در ۱۵کیلومتری جنوب شرقی شهر نورآباد ممسنی، قرار گرفته است. این روستا که دارای قدمتی تاریخی است، درسال ۱۳۶۴ دراثر زلزله‌ای ۵ ربشتری، قابلیت سکونت را از دست داد و ساکنان آن، به شهرکی که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جوار روستای خومه زار، ساخته شد، انتقال یافتند و اکنون به استثنای عده‌ای از دامداران، تقریباً خالی از سکنه‌ می‌باشد. نورآباد ممسنی…
 • این روستا در سالهای پر باران، یکی از زیباترین تفرجگاهای منطقه، خصوصاًدر فصل بهار می‌باشد. در این منطقه دو رودخانه پر آب فصلی و چندین چشمه دائمی جریان دارد، که محیط سرسبز و دل انگیزی را در مسیر خود ایجاد کرده اند!

 (باغ «تاج»، تنها بجا مانده این باغات است که موجودیت آن هم مدیون محافظت مستمر مالک باغ، می‌باشد.)

 

 

“روستای هرایرز در نورآباد ممسنی”

کشاورزی در این شهرستان بسیار پر رونق می‌باشد و از آب رودخانه فهلیان اکثر زمین‌های خود را مشروب می‌کنند اکثر اوقات گندم و برنج می‌کارند. این شهر دارای زمین‌های فراوان فاریاب می‌باشد.

نوراباد ممسنی

“چشمهٔ سراب باغ”، که از جمله چشمه‌های دائمی ممسنی می‌باشد، حتی در فصل تابستان نیز، به لحاظ محیط خنک و سرسبز اَن و برکه‌ای که در سرچشمه اَن ایجاد شده است؛ تفرجگاه بسیار مناسبی برای گذران اوقات گرم سال می‌باشد. مشابه همین چشمه و محیط اَن به فاصلهٔ هزار متری، در منطقه‌ای به نام هرایرز بالایی قرار دارد، که قسمتی از اَب روستا نیز از اَن تأمین می‌گردد.

 • آبشار تنگسا: به فاصله ۱۶ کیلومتری شمال شرقی نورآباد؛
 • تفرجگاه دیمه میل: به فاصله ۷ کیلو متری جنوب غربی نورآباد؛
 • تفرجگاه سراب بهرام: به فاصله ۶ کیلومتری شرق نورآباد؛
 • تفرجگاه تنگه گجستان: به فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غربی نورآباد؛
 • تفرجگاه برم شور ماهور: به فاصله ۸۰ کیلومتری نورآباد…

 قانون کارما

 

 

“صنایع و معادن ممسنی”

شرکت پتروشیمی ممسنی، با مدیریت طرح شرکت مهندسین مشاور، تدبیر نیرو در منطقه جونگان، قرار گرفته است.

صنایع کارخانه‌ای نیز در این منطقه، از رونق نسبی برخوردار می‌باشد، کارخانه‌های قند و تلمبه خانه شرکت نفت وشرکت تولیدی شن وماسه فهلیان، در این شهرستان قرار  دارد. به طور کلی این منطقه نفت خیز بوده و مدتی است که، در حد فاصل نور آباد و بابا منیر، عملیات حفاری جهت استخراج نفت، شروع شده‌است. به طور کلی از محصولات شهرستان ممسنی مقداری: برنج، جو، مرکبات و گوشت، به نواحی مجاور به خصوص جنوب صادر می‌گردد. نورآباد ممسنی…

 

 

“کشاورزی و دام داری ممسنی”

اقتصاد شهرستان ممسنی، بر پایه کشاورزی، دام داری و قالی بافی، قرار دارد. آب کشاورزی در این منطقه، از چشمه، کاریزها، چاه‌ها و رودخانه‌ها تامین می‌شود. شرکت پتروشیمی ممسنی نیز، در راستای تحقق یافتن این صنعت در این شهرسنات، و در سال ۱۳۸۶ احداث گردیده است…

مهم‌ترین فرآورده‌های کشاورزی آن، عبارتند از: برنج، گندم، جو، مرکبات و خرما. در آبادی‌های این شهرستان، دام داری رونق بسیار داشته و دام‌ها بیش‌تر شامل: گوسفند و گاو می‌باشد. نور اباد ممسنی…

 خدا غم را نیافرید

 

“زبان مردم ممسنی”

زبان اکثریت مردم ممسنی، گویش لری ممسنی، است. گونه لری ممسنی، از نظر ساختاری به زبان فارسی نزدیک می‌باشد، زبان ترکی: قشقایی‌های ساکن ممسنی به گویش ترکی قشقایی و لری ممسنی، سخن می‌گویند.

زبان عربی

ساکنین دو روستای عرب خنیمه و خاکک، در دهستان رستم، به زبان عربی صحبت می‌کنند و همچنین به گویش لری هم تسلط کامل دارند…

 

 

“فرهنگ مردم ممسنی”

ممسنی، متشکل از “چهار طایفه دشمن‌زیاری، رستم، جاوید، بکش”، با فرهنگ طایفه‌ای و عشیره‌ای، اعتقادات عمیق مذهبی و دینی، توام با آداب و رسوم و سنن نیک چند هزار ساله، از ویژگی‌های اساسی این فرهنگ می‌باشد. روحیه غالب در ممسنی، عبارتند از: سلحشوری، مهمان‌نوازی، شجاعت و دلیری، توام با صفا و صمیمیت…

روستایی با عرف و عادتهای جمعی و سنتی، دارای یک حوزه علمیه، با ۷۹ نفر طلبه، که از این تعداد ۳۰ نفر پسر و ۴۹ نفر دختر، بوده و دارای سه مرکز آموزش عالی (دانشگاه پیام نور- دانشگاه آزاد و آموزشکده فنی)، و یک کتابخانه عمومی، و ۱۳۵ مسجد و ۳ حسینیه و دارای انجمن‌های فرهنگی و هنری من جمله انجمن شعر و ادب، نقاشی، خوشنویسی، نمایش و موسیقی است. نوراباد ممسنی…

قلعه سفید قلعه معروفی که قدمت آن به پیش از عهد عیلامی‌ها می‌رسد

نمایی ازآتشکده میل اژدها در شهرستان ممسنی

 

 

“آداب و رسوم مردم ممسنی”

مردم شهرستان ممسنی، همچون سایر مناطق از دیرباز سنن فرهنگی خویش را از گذشتگان، به ارث برده اند و این سنن و آداب و رسوم از بدو تاکنون، در شهرستان ممسنی رواج دارد و مردمان این شهرستان؛ به آن پای بند و در اجرای آن راغب و خصایصی از جمله: مهمان‌نوازی- شجاعت- صله‌ارحام- از خودگذشتگی- صداقت در گفتار و کردار- دین‌باوری- تعصبات ناموسی- تعصبات مذهبی- تعصبات قومی و طایفه‌ای و رسومات و جشن‌های شادمانه (عروسی و عزاداری) و غیره؛ از مختصات بارز فرهنگ مردم  شهرستان ممسنی است.

 

 

«آثار تاریخی شهرستان ممسنی»

اثرهای تاریخی شهرستان ممسنی، به سه بخش منفک  است.

۱-آثار پیش از تاریخ ۲-دوران تاریخی ۳-دوران اسلامی.

آثار پیش از تاریخ شهرستان ممسنی، مرتبط با هزاره هفتم تا هشتم پیش از میلاد مسیح است و آثار تاریخی آن، از دو هزار و چهارصد سال پیش از میلاد مسیح، و آثار اسلامی آن، از سال ۱۸ هجری تاکنون، در خاک و زیر خاک مدفون و پا برجا، هستند. نورآباد ممسنی

 

روح قدیس آسمانی

 

مهمترین آثار تاریخی شهرستان ممسنی، “نقش برجسته کورنگون عیلامی”، واقع در بخش رستم است؛ که قدمت تاریخی آن، یک هزاره پیش از آمدن آریاها به فلات ایران کشانده می‌شود و این نقش، طبق کاوشهای علمی مربوط به ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد، تخمین زده شده است. دومین اثر مربوط به داودختر یا (دی و دوور) است که تاریخ آن مربوط به ۶۵۰ سال پیش از میلاد مسیح است. بر خلاف مقابر هخامنشی در تخت جمشید و نقش رستم، که همه از یک طبقه ساخته شده‌اند؛ “مقبره داودختر” از دو طبقه عالی ساخته و پرداخته گشته است، که بسیاری از محققان اروپایی دربارهٔ او نظریاتی ابرازکرده اند…

“سومین اثر کاخ هخامنشی، سروان و تل کاخ داداد گچگران” می‌باشد، که قدمت تاریخی آنها، مربوط به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برآورد شده است. چهارمین اثر تاریخی آتشکده، میل اژدهای اشکانی می‌باشد؛ که در ۱۲۰ سال پیش از میلاد مسیح بنا شده‌است…

پنجمین اثربناهای تاریخی اسلامی است، که از قرون آغازین اسلام، این بناها ساخته و پرداخته شده اند؛ بطوریکه این ابنیه‌های تاریخی در جای جای ممسنی به وفور قابل رویت و پا برجا، می‌باشند.

 

 

 

“مهمترین ارتفاعات شهرستان ممسنی”

در اجرای آن راغب و خصایصی از جمله مهمان‌نوازی- شجاعت- صله‌ارحام- از خودگذشتگی- صداقت در گفتار و کردار- دین‌باوری-تعصبات ناموسی-تعصبات مذهبی- تعصبات قومی و طایفه‌ای و رسومات و جشن‌های شادمانه (عروسی و عزاداری) و غیره از مختصات بارز فرهنگ این شهرستان می‌باشد

مردم شهرستان ممسنی همچون سایر مناطق از دیرباز سنن فرهنگی خویش را از گذشتگان به ارث برده و این سنن و آداب و رسوم از بدو تاکنون در شهرستان ممسنی رایج و مردمان این شهرستان به آن پای بند

عبارتند از:

کوه رنج، کوه زرآور، کوه تاسک، می‌باشد.

رودخانه و دریاچه‌ها:

 

«مهمترین رودخانه‌های شهرستان ممسنی»

عبارتند از: رودخانه فهلیان، رودخانه کتی، رودخانه تنگ شیو، رودخانه سرآب سیاه، و همچنین از تالابهای برم‌شور در غرب، بابامنیر و هفت برم در بخش دشمن‌زیاری، می‌توان ذکر کرد…

 بت های قلبت را بشکن

 

“مردم‌شناسی شهرستان ممسنی”

شهرستان ممسنی، دارای بافت سنتی و طایفه‌ای، می‌باشد. طایفه‌های بکش، جاوید، رستم، دشمن زیاری و ماهور میلاتی، از آن دسته اند.

مردم این ناحیه از قدیم به تفنگ و اسب علاقه  داشته اند. گویش محلی منطقه ممسنی، لری می‌باشد، که البته باید توجه داشت که این گویش، با گویش لری لرستان، تفاوت بسیاری دارد. لری ممسنی، شباهت بسیار زیادی با گویش لری بویر احمدی و بختیاری، دارد. نورآباد ممسنی…

کشاورزی در این شهرستان، بسیار پر رونق می‌باشد و از آب رودخانه فهلیان، اکثر زمین‌های خود را مشروب می‌کنند. اکثر اوقات گندم و برنج کشت می‌کنند. این شهر، دارای زمین‌های فراوان فاریاب است. شهر مصیری، یکی از شهرهای این شهرستان است؛ که در راه شیراز به اهواز قرار گرفته است. نور آباد ممسنی…

راز خوشبختی انسان

 

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location،  place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting،  استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی  جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، بصری، Tourism، .historic, historical…

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. نور اباد فارس گفت:

  ممسنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای نورآباد ممسنی

 2. نورآباد - ممسنی گفت:

  ممسنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای نورآباد

 3. دیبا گفت:

  ممسنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای نورآباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.