عوارض نخوردن غذا،سبک تغذیه مناسب،با نخوردن لاغر نمی‌شوید!

عوارض نخوردن غذا،سبک تغذیه مناسب،با نخوردن لاغر نمی‌شوید!

با نخوردن لاغر نمی‌شوید!

«نخوردن» اولین و شاید ساده‌ترین موضوعی است که به ذهن ما می‌رسد تا بخواهیم از اضافه وزنی که داریم راحت گردیم.

با نخوردن لاغر نمی‌شوید!

 

 «نخوردن» اولین و شاید ساده‌ترین راهیست که به ذهن ما می‌رسد تا بخواهیم اضافه وزنمان را درمان کنیم. بسیاری از ما هنگامی که قصد داریم لاغر شویم، به خودمان می‌گوییم؛ من از امشب دیگر شام نمی‌خورم یا این که دیگر لب به برنج نمی‌زنم! این کارها ممکن است در کوتاه‌مدت وزن ما را پایین بیاورد؛ اما اصولا راه‌های درستی نیست و می‌توانند عوارض نامطلوبی بدنبال داشته باشند…

تغذیه مناسب و اصولی و استفاده از برنامه‌هایی که متخصص تغذیه برای ما برنامه ریزی مینماید، به مراتب روش سالم‌تر، ماندگارتر و بی‌خطرتری میباشد. در این مقاله با دکتر درستی، درباره همین موضوع مشورت کردیم؛ که آیا ما اجازه صادر کردن فرمان «نخوردن» به خود و ایجاد منع غذایی به سمت کاهش وزن را داریم یا خیر؟
(این متخصص تغذیه هم به نکات مهمی اشاره کرده است که آگاهی از آنها برای شمایی که قصد لاغری دارید، بسیار مهم و ضروری میباشد.)

 

 بت های قلبت را بشکن

 

 
«عوارض نخوردن غذا»
نکته‌ مهمی که باید بدانیم، این است که کلا افرادی که با مسأله اضافه وزن مواجه میباشند، این وزن اضافی را تنها به خاطر زیاد خوردن دچار نشده اند. بد و نامنظم غذا خوردن و کم‌تحرکی از جمله عواملی میباشند، که در این مشکل نقش بسزایی دارند و رفتارهای صحیح تحرکی و تغذیه سالم که مجموعه آنها را به عنوان سبک زندگی می‌شناسیم، در تناسب اندام و وزن ایده‌آل ما بسیار تاثیر گذارند. در واقع افرادی که برای لاغر شدن به سمت کم‌خوری می‌روند، موادی را حذف می‌کنند؛ یا به اندازه نیاز بدن‌شان غذا نمی‌خورند، دچار عوارضی می‌شوند؛ که عبارتند از:
۱- صورت‌شان خراب می‌شود، به ریزش مو دچار میشوند، بینایی‌شان کاسته میشود و بدن‌شان در برابر بیماری‌ها کم‌طاقت خواهد شد.
۲- خیلی سریع دوباره وزن‌شان به حالت قبل بر می‌گردد…

 راز خوشبختی انسان

 

“سبک تغذیه مناسب”
اگر می‌خواهید به شکل سالم و منطقی وزن خود را کاهش دهید، باید برنامه و روش سالمی را داشته باشید. یعنی هم انتخاب‌های غذایی خوبی داشته باشید و هم آرام و البته سر وقت غذا میل کنید. یعنی وعده‌های صبحانه، میان‌وعده، ناهار، عصرانه و شام را داشته باشید و هیچ یک از آنها را حذف ننمایید؛ حتی توصیه می‌شود قبل از خواب یک عدد میوه تازه، یا یک لیوان شیر کم‌چرب میل کنید. اصولاً درست و به اندازه غذا خوردن و تحت مراقبت متخصص تغذیه بودن، راه سالم و درست کم کردن وزن میباشد!

 

نکته‌ مهمی که باید بدانیم، این است که کلا افرادی که با مسأله اضافه وزن مواجه میباشند، این وزن اضافی را تنها به خاطر زیاد خوردن دچار نشده اند.

درست نخوردن

 

 
«غذاهای متفرقه به‌ندرت»

 

وقتی غذاها را تقسیم می‌کنیم، به تعدادی از مواد غذایی می‌رسیم، که آنها را غذاهای متفرقه مینامیم. شیرینی‌ها، نوشیدنی‌های قندی، طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌های صنعتی، آجیل‌های شور و… از جمله همین غذاهای متفرقه میباشند، که توصیه می‌گردد آنها را دیر به دیر یا خیلی کم مصرف کنید. این که به خودمان بگوییم چون می‌خواهم لاغر شوم، هیچوقت لب به این نوع غذاها نمی‌زنم و مثلاً از این به بعد دیگر شیرینی نمی‌خورم، هم می‌تواند به شما فشار بیاورد و هم سبب گردد، لذتی را که در خوردن این غذاهاست، از دست بدهید.

به هر حال بخشی از تغذیه، لذت‌ بردن میباشد. برای همین توصیه می‌کنیم، افراد اگر ماهی ۱ یا ۲ بار شیرینی میل کنند، اشکالی ندارد؛ مهم زیاده‌روی نکردن در مصرف غذاهای متفرقه میباشد…

 

 

 
«هرگز برنج را حذف نکنید»

گاهی اوقات، افراد برای کم کردن وزن، بعضی از مواد غذایی را حذف میکنند، که از جمله آنها برنج میباشد؛ در حالی که باید گفت نان و برنج حاوی نوعی ویتامین B1 غله‌ای میباشند؛ که حتماً باید به بدن برسد. حذف این ماده غذایی به طور کامل و به عبارتی عدم دریافت این ویتامین که به عنوان تیامین هم شناخته می‌شود، عوارضی جدی در پی دارد که کج‌خلقی و زودرنج شدن از جمله آنها میباشد…

 برای آن که بخواهیم از سبک تغذیه‌ای سالمی پیروی نماییم، قدم اول این است که حتماً صبحانه بخوریم. مصرف صبحانه‌ای کامل و سالم برای لاغری، روشی بسیار مهم، اساسی و سالم میباشد؛ تا این که بخواهیم چیزی را حذف یا از وعده شام بگذریم.

رژیم غذایی صحیح

 

مهم: حذف طولانی‌مدت برنج و نان می‌تواند زمینه‌ساز بروز حتی فلج‌های عصبی گردد، که در سالهای گذشته خود را به شکل بری‌بری نشان می‌داد و البته بیماری خطرناک و کشنده‌ بوده است. توصیه ما این است که افراد حتی اگر اضافه وزن یا دیابت دارند، نان و برنج را به کلی کنار نگذارند؛ بلکه روش مصرف خود را تغییر دهند. برای مثال، شکل طبخ آنها و چگونه و به اندازه خوردن‌شان اهمیت زیادی دارد. (برنج اگر بدون روغن زیاد باشد، یا نان اگر از غلات با سبوس کامل تهیه شود، قاعدتاً سالم‌تر میباشد و برای بدن نیز مفید است.)

 

 

“کم، منظم و همیشگی”

برای آن که بخواهیم از سبک تغذیه‌ای سالمی پیروی نماییم، قدم اول این است که حتماً صبحانه بخوریم. مصرف صبحانه‌ای کامل و سالم برای لاغری، روشی بسیار مهم، اساسی و سالم میباشد؛ تا این که بخواهیم چیزی را حذف یا وعده شام را کنار بگذاریم.
صبحانه مناسب شامل مقداری نان سبوس‌دار، همراه پنیر کم‌نمک و چند عدد مغز گردو میباشد، که می‌تواند با یک لیوان شیر کم‌چرب میل شود. در ادامه روز هم می‌توان به این صورت رعایت کرد:
– میان‌وعده: بیسکویت همراه با چای که باید گفت میان‌وعده کم و سالم در کنترل وزن بسیار دارای اهمیت میباشد…

 

زندگی محترمانه

– ناهار: استفاده از غذاهای ترجیحاً غیرسرخ‌کردنی و بدون روغن، که اگر شامل ماهی و سبزیجات باشد، بسیار بهتر است؛ در ضمن بهتر است ناهار را با خوردن ظرفی از سالاد آغاز نماییم و با مصرف چند قاشق ماست تمام کنیم.
– عصرانه: لقمه‌ای نان و پنیر همراه با خیار و سبزیجات که می‌تواند همراه با نوشیدن یک لیوان شیر کم‌چرب یا چای باشد…

در صورتیکه می‌خواهید به شکل سالم و منطقی وزن خود را کاهش دهید، باید سبک تغذیه سالمی را برنامه ریزی کنید. یعنی هم انتخاب‌های غذایی خوبی داشته باشید و هم آرام و البته سر وقت غذا میل کنید.

عدم تحرک و چاقی

– شام: سفارش ما استفاده از شام‌های مختصر و سبک میباشد. در طول هفته، بیشتر از ۲ بار سراغ غذاهایی مانند مرغ کبابی و… نروید. (بهتر است غذاهایی مانند نان، پنیر و هندوانه، آب دوغ‌خیار و… را نیز داشته باشید.)

 

 

 
مهم: رژیم غذایی سالم که در آن چربی حیوانی بسیار کم میباشد، مصرف گوشت قرمز در آن محدود شده، سرخ‌کردنی به‌ندرت وجود دارد و مرغ بدون پوست مصرف می‌شود، می‌تواند در کاهش وزن بسیار مؤثر باشد…
دکتر احمدرضا درستی-متخصص تغذیه
زیبـــاشــو دات کام

 

ملاقات خدا

 

کلمات راهبردی: چاقی, وزن زیادی,  رژیم, سازمان, روش حکومت پرهیز غذایی، Diet، غذایی, مغذی، Food، چهره, صورت, رو, وجه, رخ, قبال، بدن, بدنه, جسم, جسد,سنگینی، زیاد فربهی, چاقی, سمینی ، چیز گرد, گوشتالویی, چاقی, تپلی، Obesity، افزایش, رشد, اضافه, توسعه, فزونی, تکثیر، Increase، وزن, نواخت, اصول, اهنگ موزون، Weight، کاهش, تقلیل, احیا, اختصار, ساده سازی, تنزیل، Reduction، اندام, پیکر، Body، چربی, چاق, پیه، Fat، شکم, بطن، Abdomen، شکم, بطن, حفره, معده, گودی, رحم ، لاغری, ضعف جنسی, عجز, نا توانی, سستی کمر, عنن…

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم: خوش روزگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.