مهاباد و جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی و مذهبی و دیدنیهای مهاباد و آب معدنی گراوان

«شهرستان مهاباد»

برای اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه اصلی این شهر مراجعه نمایید

شهرستان مهاباد، (کردی: Mehabat) یکی از شهرستان‌های کردنشین استان آذربایجان غربی ایران است. مرکز آن، شهر مهاباد است. مهاباد، در جنوب استان و در دامنه رشته جبال لند شیخان کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد. مهاباد، شهری است که در ساحل شرقی رودخانه مهاباد، قرار گرفته‌است و امروز به خاطر قرار گرفتن در مرکز تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از اهمیت خاصی برخوردار است…

 بت های قلبت را بشکن

 

“تقسیمات کشوری مهاباد”

تقسیمات کشوری مهاباد، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده‌است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است:
بخش‌ها
بخش مرکزی
• بخش خلیفان
شهرها

شهر مهاباد…

“جغرافیا مهاباد”

شهرستان مهاباد، با مساحت ۲۵۹۱ کیلومتر مربع و ۳۱۲,۵۲۲ نفر جمعیت (بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰)، در موقعیت طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۴۳ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۶ دقیقه شمالی ازاستوا، واقع شده و با دو بخش، مرکزی و خلیفان دارای ۲۲۴ روستا دارای سکنه می‌باشد.

مردم و زبان مهاباد”

زبان گفتاری مردم شهرستان مهاباد، کردی سورانی با لهجه مکریانی می‌باشد.
%۹۵ از مردم مهاباد، به زبان کردی تکلم کرده و سنی مذهب (شافعی) می‌باشند و تنها ۲% از کل جمعیت مهاباد، را شیعیان تشکیل می‌دهند؛ که اکثرا ترک زبان هستند. همچنین، در مهاباد  اقلیتی از کلیمی‌ها و ارمنی‌ها نیز سکونت دارند…

مهاباد اب معدنی گراوان سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده

 راز خوشبختی انسان

تاریخچه و وجه تسمیه مهاباد”

نام شهرستان مهاباد، در گذشته به زبان ترکی ساوجبلاغ(در لهجه مهابادی: سابلاغ) بود؛ که در زمان حکومت رضاخان، به نام مهاباد تغییر داده شد. (مهاباد را مادآباد، نیز گفته‌اند که این تعبیر هیچ گونه دلیل قابل قبولی همراه ندارد. مهاباد را مه‌آباد نیز گفته‌اند که اگر به معنای جایی باشد که همیشه مه آلود، است این تعبیر نیز با واقعیت وفق نمی‌کند.)

«آثار تاریخی مهاباد»

تحقیقات مورخین و آثار کشف شده توسط باستان شناسان حاکی از آن است که منطقه شهرستان مهاباد، حداقل از سده‌های اول هزاره اول پیش از میلاد مسیح یکی از مناطق مسکونی ایران باستان بوده‌است.

“پیشینه مهاباد”
• قدیمی بودن مهاباد، دست کم به دوران صفوی بازمی‌گردد.

قدیمی‌ترین منطقه مهاباد «باغ سیسه»، نام دارد که یکبار هم بر اثر سیلاب ویران شده‌است و امروزه دارای معماری قدیمی و بافت آن رو به فرسایش است…
سیل و آسیب‌های دیگر، باعث انتقال خانه‌ها به بخش‌های جنوبی و ایجاد محلات تازه پیرامون میدان چهارچراغ (شهرداری فعلی)، گردیده‌است.

آب و هوای مهاباد”
شهر مهاباد، با قرار گرفتن در شمال باختری ایران دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. تابستان‌ها خنک و زمستان‌ها بسیار سرد می‌باشد. (بهار، قشنگ‌ترین فصل مهاباد ‌است.) در فصل پاییز، هوا بیشتر بادی است…

“دانشگاه‌ها مهاباد”

١. دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد؛
• ٢. دانشگاه پیام نور مهاباد؛
• ٣. دانشگاه جامع علمی و کاربردی واحد، مهاباد؛
• ۴. آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما، واحد مهاباد

«آثار دیدنی و جاذبه‌های گردشگری مهاباد»

سد مهاباد؛ sn lihfhn
• دریاچهٔ سد مهاباد؛
• مسجد جامع سرخ مهاباد؛
• مقبره بداق سلطان مهاباد؛
• آب معدنی گراوان مهاباد؛
• باغ مکائیل (پارک‌ ملت) مهاباد؛ fhy ld;hmdg
• غار سهولان مهاباد؛ yhv si,ghk
• حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد (که هم اکنون به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است)؛
• فقرگاه مهاباد؛
• بازارچه مرزی کالاهای وارداتی مهاباد؛
• مسجد شاه درویش مهاباد
برگرفته از سایت ویکی پدیا

 زندگی محترمانه

«مکان های دیدنی و تاریخی مهاباد»

شهرستان مهاباد، دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی است. رودخانه مهاباد و رودخانه ی زرینه رود، علاوه بر مزایای اقتصادی، از جمله جاذبه های طبیعی منطقه مهاباد، نیز به شمار می آیند!

چشمه های آب معدنی و غارهای معروف، از جمله غار بورینگ بزرگ، بناهای تاریخی مانند مسجد جامع مهاباد، مقبره و دخمه های قدیمی چون دخمه مادی فقرگاه، پل، مدرسه و حمام های قدیمی، از مهم ترین ترین جاذبه های طبیعی و تاریخی مهاباد هستند!

 
صنایع و معادن مهاباد”

صنایع شهرستان مهاباد، محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. مهاباد، در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی شود

کشاورزی و دام داری مهاباد”

کشاورزی و دام داری اساس اقتصاد مهاباد، را تشکیل می‌دهد. (مهاباد، به سبب قرار داشتن در منطقه کوهستانی؛ بیش تر محصولات مهاباد، به صورت دیمی کشت می شوند.) گندم، جو و انواع بنشن، از محصولات کشاورزی این منطقه مهاباد به شمار می‌آیند.
برگرفته از وبلاگ khapour

«شهرستان مهاباد»

 

“مساجد مهاباد”

شهرستان مهاباد، ۲۵۷ مسجد دارد که از این تعداد ۷۲ مسجد در شهر مهاباد و ۱۸۵ مسجد در روستاها قرار دارد.

 
اوضاع فرهنگی «مهاباد»

از نظر  فرهنگی نیز از قدیم نام مهاباد، به دارالعلما و شهر ادبا و شعرا مشهور بوده است.

مهاباد، مرکز پرورش نخبگانی چون: بداق سلطان، علامه ابن ادم، ابن الرسول، ملا رسول ادیب، علامه ملامحمدی قزلجی، ملا عبدا… پیره باب، علامه استاد احمد ترجانی زاده، دکتر محمود ابراهیمی، دکتر سید کریم ایوبی، عبدالرحمن شرفکندی مشهور به هه ژار، محمد قاضی، شیخ بابا سعید برزنجی (صدرالسادات)، خالد حسامی ( هیدی )، ملا صالح حریق، مصباح الدیوان، عبدالرحمن ذبیحی، سید محمد امین شیخ الاسلامی مکری (هیمن)، علامه ملاعبدا… احمدیان و ده ها دانشمند، شاعر، نویسنده و ادیب دیگر بوده است!

بعبارتی ساده مهاباد مرکز علم و تجارت و تعامل بین قومیتهای مختلف بوده است، علامه شهید شهریکندی، نیز اهل مهاباد است او، یکی از بزرگترین نویسندگان و مترجمان کشور و اولین شهید محراب استان آذربایجان غربی می باشد. علم و تجارت، نیز از خصایص بارز مهابادیان است…

 

 ملاقات خدا

 

«مکانهای دیدنی و تفریحی مهاباد»

مهاباد، در میان شهرهای استان، به عنوان یک شهر کاملا توریستی و با جذابیت های فراوان شناخته شده است!

و در ایام تعطیل به خصوص در فصل بهار و تابستان، سیل عظیم مسافران، از شهرهای اطراف به سمت مهاباد سرازیر می‌شود. 

مهاباد، دارای مردمی بسیار با فرهنگ و خون گرم است؛ که از حضور گردشگران استقبال خوبی می‌کنند!

سد مهاباد و رودخانه مهاباد، پارک ملت مهاباد و بازار اجناس خارجی مهاباد، از جمله مراکز تفریحی و دیدنی شهر مهاباد، به حساب آمده و علاوه بر آن، وجود غار دیدنی سهولان مهاباد و دخمه سنگی فقره قا، در نزدیکی مهاباد  نیز امتیاز ی برای جذب توریست می باشد!
 
 برگرفته از سایت اموزشکده فنی حرفه ای سما واحد مهاباد

مهاباد در گذشته «ساوجبلاغ» (در ترکی به معنی چشمه سرد)، خوانده می‌شد. ساکنین مهاباد را «سابلاخ»، نیز می‌نامند. نام مهاباد، در زمان رضاشاه برای مهاباد انتخاب شد…

“محله‌ها و معابر اصلی شهر مهاباد”

چهارچراغ مهاباد، پشت تپه‌ مهاباد، بداق‌سلطان مهاباد، بر شیلانان مهاباد، باغ سیسه مهاباد، باغ شایگان مهاباد، میدان استقلال مهاباد، محله اصحاب‌ سپی مهاباد، محله ارمنیان مهاباد، بازار قیصری مهاباد، میدان آردی مهاباد، خانقاه مهاباد، محله خلورآباد مهاباد، زمین‌های‌ شهرداری مهاباد، سه‌آسیاب (سه‌آشان) مهاباد، دانشگاه آزاد مهاباد، شهرک فجر مهاباد، خیابان فلسطین مهاباد، تپه‌ قاضی‌ مهاباد، کانی مام قنبران مهاباد، کوی زیبا مهاباد، محمودکان مهاباد، فرهنگیان مهاباد، مجبورآباد مهاباد، مکریان مهاباد، چهار راه آزادی مهاباد، نبوت شرقی مهاباد، یخچال‌سازی مهاباد، دباغیان مهاباد، باغ قوپی مهاباد، باغ گُلان مهاباد، باغ ساوا مهاباد، باغ حسن‌خان مهاباد، باغ اسماعیل‌آقا مهاباد…


چهره‌های معروف «مهاباد»

– محمد قاضی، مترجم ۶۵ اثر ادبی به فارسی؛
– عبدالرحمن شرفکندی (هَژار)، نویسنده و مترجم به زبان‌های فارسی و کردی سورانی؛
– هیمن مکریانی، شاعر به زبان کردی سورانی؛
– قاضی محمد، بنیان‌گذار جمهوری مهاباد؛
– ماملی خواننده به کردی؛
– معروف کوکه‌ای، شاعر پارسی‌گو و کردی‌گو (گویش مکری سورانی)؛
– ملا کریم شهریکندی، روحانی مبارز و مدافع ملت کرد؛
– ملا غفور دباغی، شاعر و مثل سرای مشهور؛
– علامه احمدیان، نویسنده ارزشمند آثار مذهبی؛
– قادر فتاحی قاضیع گردآورنده کتاب امثال و حکم کردی؛
– استاداحمد قاضی، مترجم و نویسنده بزرک کرد؛
– جعفر ابریشمی، پزشک سرشناس و جراح بزرگ که در جریان جنگ های اوایل انقلاب به مداوای مجروحین می پرداخت؛
– دکتر سعید حبیب زاده، پزشک و جراح بسیار معروف کرد؛
– دکتر اسلامی، پزشک عمومی؛
– محمد اسلامی، (سوره) ورزشکار مهابادی که درتمامی رشته ها حرف اول را می زد و با تیم های فوتبال، والیبال ، بسکتبال و … در ایران افتخار آفرید.
– اسماعیل شرافتی، پدر فوتبال مهاباد و مربی زحمتکشی که عمرش را فدای خدمت به ورزش این مرز و بوم کرده است…

 قانون کارما

“ایل‌های مهاباد”

مهمترین ایل مهاباد، منگور می‌باشد. اکثریت جمعیت این ایل، در دو دهستان منگور غربی و منگور شرقی سکونت دارد. دهستان منگور غربی تابع پیرانشهر و دهستان منگور شرقی از توابع مهاباد می‌باشد.

برگرفته از سایت دنیایی از همه چیز

نماهایی از شهر مهاباد

مهاباد، در میان شهرهای استان، به عنوان یک شهر کاملا توریستی و با جذابیت های فراوان شناخته شده و در ایام تعطیل به خصوص در فصل تابستان، سیل عظیم مسافران، از شهرهای اطراف به سمت مهاباد سرازیر می شود!
سد مهاباد و رودخانه مهاباد، پارک ملت و بازار اجناس خارجی مهاباد، از جمله مراکز تفریحی و دیدنی شهر مهاباد، به شمار  آمده و علاوه بر آن وجود غار دیدنی سهولان و غار تاریخی فخریگاه، در نزدیکی مهاباد، نیز امتیازی برای جذب گردشگر می‌باشد!

منابع:
anobanini

پارک ملت مهاباد” \hv; lgj lihfhn

پارک ملت مهاباد، پارکی زیبا و دیدنی است، که پایین دست سد مهاباد قرار گرفته! نور پردازی زیبا در پارک، رودخانه و اطراف آن، موسیقی کردی زیبایی که بی وقفه در پارک پخش می‌شود و رودخانه زیبایی که از دل این پارک می گذرد؛ با سنگ های بزرگ و جالب داخل آب و منطقه تفرحی و گردشگری که در روبروی پارک و در دل کوه ایجاد شده است، همه و همه پارک ملت مهاباد را به مکانی دیدنی و جذاب  تبدیل کرده است!!

منابع:
anobanini

“کوه سلطان مهاباد”  ;,i sgxhk lihfhn
کوه سلطان، کوه کم ارتفاعی است که در مسیر مهاباد به بوکان و نرسیده به غار سهولان قرار گرفته است. طبق گفته افراد محلی، در زمان نه چندان دور، این کوه قداست خاصی داشته و بسیاری افراد برای گرفتن حاجت به آنجا می رفته اند!

منابع:
anobanini

«غار سهولان مهاباد»

غارهای متعدد موجود در استان آذربایجان غربی، همواره مورد توجه و بازدید اغلب گردشگران قرار بوده است؛ که می توان از معروفترین آنها غار سهولان مهاباد را نام برد…

برگرفته از سایت anobanini.net

خدا غم را نیافرید 

 

«مراکز تاریخی و باستانی مهاباد»


“مقبره بداق السلطان مهاباد”

این مقبره، به یکی از

سرداران شاه عباس صفوی تعلق دارد؛ که در زمان خود حکمران منطقه ساوجبلاغ بوده و در عمران و آبادانی آن کوشیده است.

بداق السلطان در سال ۱۰۱۲ هجری قمری در یکی از جنگهای شاه عباس در نزدیکی ایروان کشته شد، اما وی را به خاطر خدمات عمرانی‌اش به مهاباد آوردند و در آنجا دفن کردند…

شهرتاریخی اندرقاش مهاباد”

این شهر تاریخی حوالی دهکده‌ای به همین نام، در ۱۰ کیلومتری بخش حومه شهرستان مهاباد و یک کیلومتری راه آسفالته مهاباد- ارومیه، قرار گرفته است.

“جاذبه های طبیعی مهاباد”

 

«مهاباد رود» lihfhn v,n

مهاباد رود، از ارتفاعات پیرانشهر و سردشت می‌گذرد و از به هم پیوستن دو شاخه اصلی بیطاس و ده بکربه بوجود می‌آید.

 روح قدیس اسمانی

غار بورنیک بزرگ مهاباد”yhv f,vdk; fcv’
این غار مهاباد، در نزدیکی شهر مهاباد قرار گرفته و یکی از غارهای نسبتاً معروف ایران است. طول آن در حدود ۵۰۰ متر و دارای دالانهای متعددی است…

از آنجایی که این غار دارای پرتگاه و چاههای درونی است، لذا بازدید کنندگان باید یه وسایل ایمنی لازم مجهز باشند. در حال حاضر تنها غارنوردان از این غار دیدن می‌کنند!

غار بورینگ کوچک مهاباد”yhv f,vdk’ ;,];
این غار مهاباد، در نزدیکی غار بزرگ بورینگ قرار گرفته است و طول و عرض کمتری دارد.

اماکن زیارتی و مذهبی مهاباد”

مسجد جامع مهاباد”

مسجد جامع به دستوربداق السلطان حاکم مهاباد ساخته شده و در زمان شاه سلیمان صفوی تکمیل گردید.

برگرفته از سایت برای ایرانیان

«آثار و ابنیه تاریخی و دیدنی مهاباد»

مسجد جامع مهاباد – مسجد سرخ – تاسیس سال ۱۰۸۹ هجری قمری واقع در مرکز شهر مهاباد،
مقبره بداق سلطان، واقع در گورستان عمومی شهر مهاباد، مشهور به گورستان بداق سلطان؛
دخمه سنگی فقره قا، متعلق به دوران مادها؛
غار مکری قرآن، واقع در ارتفاعات روستای خراسانه بین مهاباد و بوکان؛
آتشکده برده کونته، واقع در ابتدای جاده مهاباد – ارومیه؛
ساختمان کوخی کورتکی، واقع در جاده مهاباد – سردشت؛
حمام لج، واقع در روستای لج مهاباد؛
غار آبی سهولان، واقع در ۴۳ کیلومتری جاده مهاباد – بوکان؛

“دریاچه ی واقع در داخل غار سهولان مهاباد از شگفتی های بسیار جذاب و طبیعی منطقه می‌باشد!”
حمام میرزا رسول، واقع در مرکز شهرستان مهاباد؛
حوضخانه شاه درویش، واقع در خیابان طالقانی شرقی مهاباد؛
حوضخانه رستم بیگ، واقع در خیابان صلاح الدین شرقی مهاباد؛
پل ممیند، واقع در جنوب دریاچه ارومیه؛
شهر باستانی اندرکش یا اندرقاش؛
غار راکاد، واقع در روستای اندرقاش یا اگریقاش مهاباد؛
مقبره شمس برهان، واقع در روستای خانقاه مهاباد؛
سنگ نبشته برده روخاو، واقع در غرب روستای تالاو مهاباد؛
خره هنجیران، واقع در جاده مهاباد – سردشت؛
لوح تورگن مهاباد؛

قلعه آلی گار مهاباد؛
قلعه قلات گاه مهاباد؛
قلعه ایل تیمور مهاباد؛
قلعه اوزون دره مهاباد؛
تکیه شیخ بابا مهاباد؛
خانقاه عباس آباد مهاباد؛

پل سلطان مهاباد؛
دژ قلات شاه مهاباد؛
اشکوتان مهاباد؛
شهر زور مهاباد؛
قلعه حمارم بیگ مهاباد؛
سنگ قبر بیرم مهاباد؛

برگرفته از پورتال شهرداری مهاباد

 بت های قلبت را بشکن

“آرامگاه بداغ سلطان” hvhl’hi fnhy sgxhk

این مقبره در جنوب غربی شهرستان مهاباد، در قبرستان عمومی شهر مهاباد قرار دارد. بداغ سلطان فرزند شیرخان و از نوادگان صارم بیگ مکری است…
برگرفته از سایت turism.tarikhema.ir

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، Visual Location، بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب…

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. دوست گفت:

    باسلام بسیاری از افراد ذکر شده در لیست نخبگان مهابادی بوکانی اند… مثل استاد هژار و ملا محمد قزلجی . لقب شیراز شاعران کرد و شهر فرهنگ و ادب هم سالهاست لقب بوکان است…..

  2. سیاوش گفت:

    بسیار جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.