سپیدان و جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و طبیعی و تاریخی و دیدنیهای آبشار مارگون سپیدان

سپیدان و جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و طبیعی و تاریخی و دیدنیهای آبشار مارگون سپیدان

«شهرستان سپیدان»

 

«نگاهی کوتاه به شهرستان سپیدان»

آبشار بزرگ و معروف مارگون که در مرز دو استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد قرار دارد، حاصل آب رودخانه کمهر و حوزه آبخیز آن است

آبشار مارگون سپیدان،زیباترین آبشار خاورمیانه

شهرستان سپیدان، در غرب استان فارس، قرار گرفته است. سپیدان، از شمال و خاور به شهرستان مرودشت، از جنوب به شهرستان شیراز، از جنوب غربی و غرب به شهرستان ممسنی و از شمال شرقی به استان کهگیلویه‌ و بویر احمد، می‌رسد…

گروهی از “طوایف قشقایی، طوایف کشکولی بزرگ و کشکولی کوچک نیز در  منطقه سپیدان” سکونت دارند.

گلیم بافی و جاجیم بافی، مهم ترین صنایع دستی شهرستان سپیدان، می‌باشد. این صنایع در شهرها و روستاهای مختلف شهرستان سپیدان و بیشتر توسط زنان و دختران تهیه و تولید می‌شوند. ..


«مکان های دیدنی و تاریخی سپیدان»
جاذبه های طبیعی، مهم ترین مکان های دیدنی شهرستان سپیدان، است! ترکیب درختان جنگلی، با توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، در دره ها و تنگه‌های عمیق و خرم، گردشگاه های زیبایی را ایجاد کرده اند؛ که محل آسایش مردم محلی و مسافران این سرزمین می‌باشد!

بت های قلبت را بشکن

دشت های سرسبز مملو از گل های رنگارنگ و چشمه های متعدد، به همراه آبشارهای بزرگ و کوچکی چون آبشار مارگون، با زیبایی های خاص پیرامون خود، جلوه های اعجاب انگیزی از طبیعت شهرستان سپیدان، را به نمایش گذاشته و منطقه سپیدان را در شمار مناطق دیدنی استان فارس، قرار داده است!

 

 

“کشاورزی و دام داری سپیدان”

 در حدود 200 متری چشمه، در دل کوه نوشته ای قاجاری به چشم می خورد که نشان دهنده محبوبیت این چشمه در دوره قاجار است

شش پیر سپیدان

شغل اصلی مردمان سپیدان، کشاورزی و دامداری می‌باشد. عمده ترین محصولات این منطقه: غلات، حبوبات، انواع میوه، گردو، سیب و گوجه، است. آب کشاورزی در سپیدان، از رود ها و چشمه ها بدست می‌اید.

دام‌داری نیز به لحاظ موقعیت مساعد جغرافیایی در سپیدان، رایج است و انواع محصولات دامی از قبیل: فرآورده های لبنی و روغن از تولیدات این بخش است.

پرورش زنبورعسل نیز درسپیدان، رایج است. بازرگانی این منطقه، بر ۳ شغل مهم کشاورزی و باغ داری و دام داری و صنایع دستی، پا برجاست و مهم ترین صادرات منطقه را؛ گندم، جو، بنشن، گردو،‌ عسل، فرآورده های شیری، روغن، فرش، روکش گیوه، تشکیل می‌دهد.

دشت همایجان، دالین و بیضا از توابع شهرستان سپیدان، منطقه بزرگی می باشد؛ که درخت کاری وکشاورزی خوبی بصورت دیم وآبی دارد. درختان گردو وهلو وسیب وگیلاس بیشترین محصولات منطقه را تشکیل می‌دهد. کاشت گندم و جو و برنج کاری نیز در بیضا ودالین، رایج است…

 راز خوشبختی انسان

 

 

“مشخصات جغرافیایی سپیدان”

شهرستان سپیدان، در باختر استان فارس، قرار گرفته است. سپیدان از شمال و شرق به شهرستان مرودشت، از جنوب به شهرستان شیراز، از جنوب باختری و باختر به شهرستان ممسنی و از شمال باختری به استان کهگیلویه و بویر احمد می‌رسد…

مرکز سپیدان، اردکان است، که در ۱۰۰ کیلومتری شمال باختری شیراز و در مسیر راه شیراز– یاسوج، واقع شده است. شهرستان سپیــدان آبشار دیدنیهای جاهای نقاط جاذبه دیدنی های مکانهای .

 

 

“آب و هوای سپیدان”

آب و هوای  سپیدان، معتدل متمایل به سرد است. در سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان سپیدان، ۸۷۲۴۶ نفر گفته شد. مردم سپیدان، آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش های ترکی و لری صحبت می‌کنند. (عده ای از طوایف قشقایی، طوایف کشکولی بزرگ و کشکولی کوچک نیز در سپیدان سکونت دارند.)

 

 زندگی محترمانه

 


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی سپیدان”
مرکز شهرستان سپیدان یا بیضا، اردکان، می‌باشد. اردکان، در لغت به معنی نوعی از جدول ها و اشکال نجومی، می‌باشد. واژه «ارد» را قهر و غضب نیز گفته اند.

«ارد» در واژه محلی، به معنای شیر و «کان» به معنای معدن است، و چون در پیرامون منطقه سپیدان، شیرهای درنده بوده؛ لذا به نام اردکان یعنی، محل شیرها منسوب گردیده است. ضمنا نام قدیمی و اولیه اردکان «ارز کوه»، بوده است…

ملاقات خدا

قدمت اردکان، به دوران صفویه می‌رسد و بنا به روایات، در زمان شاه طهماسب صفوی، بوجود امده است. نام عربی البیضا، به معنی سفید است؛ که معمولا علاوه بر نامیدن یک شهر جهت نام گذاری یک منطقه وسیع، نیز استفاده شده است. این اسم بار اول، در زمان تصرف این محل توسط اعراب، به این مکان گفته شده است…

 

 

«طبیعت در شهرستان سپیدان»

“رودخانه اردکان سپیدان”

تنها پیست اسکی جنوب ایران در فاصله 5 کیلومتری شهر اردکان در حاشیه جاده آسفالته اردکان - کمهر واقع است

گردشگاه و پیست اسکی سپیدان

یک رود فصلی است، که از کوه های سه چاه و گر در شمال خاوری اردکان، سرچشمه گرفته و از باختر اردکان می گذرد و پس از آبیاری نمودن زمین های اطراف، به رودخانه شش پیر، می‌ریزد.

 

 

 

 

 


«رودخانه شش پیر سپیدان»
این رودخانه مهم، از کوه های جنوب خاوری شهرستان سپیدان، سرچشمه گرفته و پس از پیوستن به رود کوچک بزغان، به سمت جنوب جریان می‌یابد و در محلی به نام رودیان، وارد دهستان دشمن زیاری، می‌شود. رودخانه شش پیر، پس از آبیاری اراضی کشاورزی دهستان دشمن زیاری، در ۱۸ کیلومتری خاور فهلیان، به رود شیرین می‌پیوندد و وارد دهستان رستم، می شود…

 

 


رودخانه توکل آباد سپیدان”
یک رود دایمی به درازای ۳۵ کیلومتر و مسیر کلی شمال باختری، می‌باشد. سرچشمه آن، کوه قلات در ۵۸ کیلومتری جنوب شرقی اردکان است، (این رود به رود شش پیر جاری می‌شود.)

 قانون کارما

 


رودخانه تیزاب سپیدان”
تیزاب، یک رود دایمی به طول ۲۵ کیلومتراست، که مسیر کلی آن جنوب شرقی بوده واز کوه هشار، در ۵۳ کیلومتری شمال باختری اردکان سرچشمه می گیرد. این رودخانه، از منطقه مورسیب می‌گذرد و در سر راه با رود شور کاکان، می‌امیزد…

 

 


رودخانه جوب خاله سپیدان”

جوب خاله، یک رود دایمی به طول ۳۰ کیلومتر است، که مسیر کلی ان جنوب خاوری است و سرچشمه آن، کوه چال کلاغ، واقع در منطقه جدول نو، در ۵۳ کیلومتری شمال باختری اردکان می‌باشد.

چشمه های بسیار زیادی در شهرستان سپیدان، قرار دارد؛ که مهمترین  آنها چشمه های یخچالی، جورک، چله گاه بزرگ، چله گاه کوچک و انجیرک هستند. این رود، پس از طی مسیر کوهستانی و پرپیچ و خم، از شهرستان سپیدان می‌گذرد…

 

 

رودخانه مارگان سپیدان”
این رودخانه، که از کوه های رنج سپیدان، سرچشمه می‌گیرد. از شاخه های رودخانه کر می‌باشد. رود مارگان، پس از پیوستن به چند شاخه دیگر در خارج از شهرستان سپیدان، رودخانه کر را بوجود می‌اورد. (آبشار این رودخانه یکی از معروف ترین آبشارهای ایران و جهان، می‌باشد.)

 خدا غم را نیافرید

 


«آبشار مارگون سپیدان»
آبشار بزرگ و معروف مارگون، که در مرز دو استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد واقع است، حاصل آب رودخانه کمهر و حوزه آبخیز آن می باشد؛ که از میان صخره ها به طرزی شگفت آور سرریز می‌شود.

این آبشار، در شرق یاسوج و در کنار روستای مارگون قرار گرفته است. موقعیت طبیعی و چشم اندازهای اطراف این آبشار زیبا و بسیار بلند، جلوه هایی اعجاب انگیز ایجاد کرده است!

هم آمیزی درختان جنگلی با توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، به همراه زیبایی‌های طبیعی دشت‌های مملو از لاله واژگون و گل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی، ‌منظره ای عجیب  بوجود اورده اند؛ که دیدار از آن را به خاطره ای فراموش نشدنی تبدیل کرده و زیبایی چشم اندازهای طبیعی آبشار مارگون، را صد چندان کرده است!

این مجموعه، پدیده ای برجسته و شگفت آور می باشد، که از قابلیت های گردشگاهی، آموزشی و پژوهشی پر اهمیتی برخوردار می‌باشد و در زمره  پدیده های بی مانند، ارزش گذاری می شود…

روح قدیس اسمانی

 

آبشار چیکان سپیدان”
آبشار چیکان، در ۵۵ کیلومتری شهر اردکان در کنار روستای چیکان، قرار گرفته است…


چشمه بهرغان سپیدان”
این چشمه، در فاصله ۲ کیلومتری شهر اردکان، در حاشیه جاده شیراز – اردکان، واقع شده است. آب شیرین و خنک و گوارای آن، موجب احداث یک واحد آب معدنی، در کنار چشمه شده است. (آب این چشمه پس از تصفیه و بسته بندی در این کارخانه، به دیگر نقاط کشور و خارج صادر می‌شود.)

 

 


چشمه سرمورکمهر سپیدان”

آب چشمه و دشت هموار کنار آن، این منطقه را که در ۳۰ کیلومتری شهر اردکان در کنار جاده اردکان به مارگون، واقع شده؛ به یک تفرجگاه سرسبز تبدیل نموده است.

 

 


سراب کهکران سپیدان”

موقعیت طبیعی و چشم اندازهای اطراف این آبشار زیبا و بسیار بلند، جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است.

آبشار زیبای مارگون سپیدان

این منطقه، در ۳۵ کیلومتری شهر اردکان، قرار گرفته است. وجود چشمه های آب و درختان کهنسال، چشم انداز زیبایی به این منطقه بخشیده است!

 

 


چشمه و برم شش پیر سپیدان”
آب چشمه شش پیر، از بهترین آب های کشور می‌باشد. این چشمه، در نزدیکی روستای برشنه، ۷ کیلومتری شهر اردکان، واقع است. در دریاچه برم شش پیر، که زیبایی خاصی دارد، ماهی گیری هم می‌شود. در حاشیه این دریاچه، یک پارک جنگلی در حال ساخت می‌باشد…

 


«دریاچه برم فیروز سپیدان»

این دریاچه زیبا، در ارتفاعات حاشیه شمالی شهراردکان، در کنار جاده اردکان- مارگون- کمهر، قرار گرفته است. آب این دریاچه، از برف‌های ارتفاعات تامین می‌شود. دوست داران طبیعت، با یک ساعت پیاده روی می توانند از این منطقه زیبا، استفاده کنند!

 

 بتهای قلبت را بشکن

 


گردشگاه چله ‌گاه سپیدان”
این گردشگاه، در ۱۰ کیلومتری شهرستان سپیدان، واقع شده و هم اکنون، شهرداری سپیدان به طور موقت، طرح کمپینگ آن را به اجرا درآورده است. این گردشگاه، در فصل‌های بهار و تابستان پذیرای انبوهی از مردم است. روستای چله ‌گاه، که از توابع شهرستان سپیدان است، بر سر راه مارگون، واقع شده و تا سپیدان ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. این منطقه در فصل زمستان، مکان مناسبی برای علاقه ‌مندان به ورزش‌های کوهستانی است!

 

 


گردشگاه و پیست اسکی سپیدان”

“تنها پیست اسکی جنوب ایران، در فاصله ۵ کیلومتری شهر اردکان، در حاشیه جاده آسفالته اردکان- کمهر”، قرار گرفته است. ریزش زیاد برف در زمستان، که گاه ارتفاع آن به ۳ متر می‌رسد باعث ساخته شدن دو پیست اسکی، به نام های “شکرک و سه چاه”، شده است؛ که امکاناتی از قبیل بالابر و وسایل لازم و دیگر امکانات مراجعین در این منطقه، ایجاد شده است. (این پیست اسکی، که در شهرستان سپیدان، قرار گرفته، یکی از ارزشمندترین نقاط مناسب ورزش‌های کوهستانی می‌باشد.)

 

 


گردشگاه تنگ تیز آب سپیدان”

تنگ تیزآب، در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غرب سپیدان، قرار گرفته و گذرگاه یکی از شعبه‌های رودخانه بشار، می‌باشد؛ که از کوه‌های سپیدان و یاسوج سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه دایمی، آبی شیرین دارد و مورد استفاده شرب و کشاورزی می‌باشد…

گونه‌های مختلف ماهیان بومی نیز، در آن مشاهده می‌شوند. تنگ تیزآب، از پوشش جنگلی مناسب برخوردار است و درختان آن را بیشتر بنه، بادام، بلوط و بید تشکیل می ‌دهند.

تنوع گونه‌های درختی و عبور یک رودخانه دایمی، از جمله خصوصیات این منطقه‌اند. تنگ تیزآب، تابستان‌های خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌های سرد دارد…

 

 


تنگ غوره دان سپیدان

در فاصله ۲۰ کیلومتری “شهر بیضاء، چشمه ای پر آب و درختان زیاد تفرجگاهی سرسبز، به نام تنگ غوره دان” را تشکیل داده است. در این منطقه، امکانات اولیه برای گردشگران فراهم آمده است!


تنگ بغدیان سپیدان
در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر اردکان، بعد از روستای ریگون، تفرجگاهی سرسبز، با چشمه ای زلال قرار دارد. دسترسی به این تنگ، با خودرو ممکن نیست و ۵ کیلومتر از جاده منتهی به آن را پیاده باید عبور نمود.

 

راز خوشبختی انسان 

 

تپه های تل بیضا و تپه شاه قلعه سپیدان

تپه های تل بیضا و تپه شاه قلعه قطب الدین، از مهم ترین آثار باستانی شهرستان سپیدان، می‌باشد. بر اساس حفاری های به عمل آمده از این تپه‌ها، آثاری مانند صفحه مرمری منقوش، کاشی و اشیایی مانند میز سنگی نقش دار، به دست آمده که نمایان گر این مطلب است؛ که در این منطقه یک شهر یا یک جامعه مهم و پیشرفته بوده است…

http://www.copy.blogfa.com

 

 

«جاذبه های توریستی سپیدان»

 «سپیدان، دارای جاذبه های تفریحی زیادی، است: تنگ طویل گمبیل، آبشار مارگون، چشمه بهرغان و چشمه ششپیر(آب معدنی) برم ششپیر، تنگ دلخان؛ تنگ مروارید، سراب کهکران، آبشار چیکون و مرزیان، تنگ براق؛ تنگ بغدیان، چله گاه کوچک و بزرگ، سر مور(مهر) کمهر، تنگ تیزاب، باغ ریه بال، دشت مهر، قله برم فیروز، کوه رنج، وزگ مراد، بنرود، چشمه یوزیجان؛ چشمه خانی و رگ، چشمه گل؛ خوشمکان، چشمه سپید، گودریز،» و «مکانهای تفریحی در بیضاء: چشمه های هفت خان، ملیان، حسین آباد، تنگ غوره دان و دهها چشمه و آبشار دیگر در شهرستان سپیدان، موجود است»!

 

 

 

“تنگ دلخان سپیدان”

 در روستای دلخان، که منطقه ای بسیار زیبا و دیدنی است و علاقمندان میتوانند جهت رفتن به این منطقه، از ۷ کیلومتری شهر اردکان از طریق روستای برشنه به این روستا، سفر نمایند.

http://absharmargoon.blogfa.com

 زندگی محترمانه

 

“تنگ طویل گمبیل سپیدان”

 

 

«آبشار مارگون سپیدان،زیباترین آبشار خاورمیانه»

«سپیدان نگین سفید فارس»

“کارخانه جات شهرستان سپیدان” 

اردکان فارس، دردامنه کوه زاگرس، قرار گرفته و بدلیل رودخانه ها وچشمه‌های آن ونزدیکی به شیراز، محل مناسبی برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف واز جمله کارخانجات آب معدنی تبدیل شده، ودر این منطقه بالغ بر ۱۷۰کارخانه وجود دارد…  khabarnegare-azad.blogfa.com

 

 

 

«شش پیر سپیدان» شیرازی‌ها

 بنای امامزاده سلطان در شهر اردکان ، مرکز شهرستان سپیدان واقع شده و امروزه زیارتگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت است.

امامزاده سلطان در شهر اردکان

چشمه ای که در ۸ کیلومتری شمال روستای «برشنه»، از توابع بخش همایجان، وجود دارد و از میان شکاف‌های کوه به آرامی بیرون می آید و چندمتر پایین تر از سرچشمه رودخانه ای خروشان به راه می‌افتد، که هر تازه واردی را به هیجان می آورد!

قسمتی از آب های شش پیر، بعد از گذر از بند انحرافی شهید طالبی، کارخانه توربین برقی منطقه را به کار می اندازد. حدود ۵۰۰ متری سرچشمه ۲ واحد پرورش ماهی، از آب های شش پیر بهره‌مند شده و ماهی قزل آلا، تولید نمایند.

“چشمه شش پیر، که به آن دریاچه هم اطلاق می‌شود، در میان اهالی استان فارس، عروس دریاچه های ایران”، لقب گرفته است و مردم محلی، آن را مقدس می‌دانند و هر سال در وقتی معین، به کنار این چشمه می‌آیند و دعا می‌نمایند…

(در حدود ۲۰۰ متری چشمه، در دل کوه، نوشته‌ای قاجاری به چشم می خورد؛ که نشان دهنده محبوبیت این چشمه، در دوره قاجار است.)

 ملاقات خدا

 

“مشهورترین بنای سپیدان”

 

مسجد ولی عصر و مسجدحاج نیازنیازی است، که البته در حال تخریب است؛ اما مسجد جامع و مسجدحاج علم ترابی و حمام اردکان، هنوز برقرار هستند…

http://www.tebyan.net

 

 

«امامزاده سلطان در شهر اردکان (سپیدان)»

مرکز شهرستان سپیدان،  قرار گرفته و امروزه زیارتگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت، می باشد.

این مکان هر ساله به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان، پذیرای مسافران، زائران و گردشگران بسیاری می‌باشد…

قانون کارما

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location، بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، .place..

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. ناشناس گفت:

    بد نبود

  2. فرشته گفت:

    شهرستان سپیدان قشنگ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.