نکا و مکان های دیدنی و تاریخی و جاذبه های گردشگری نکا،دیدنیهای نکا

نکا و مکان های دیدنی و تاریخی و جاذبه های گردشگری نکا،دیدنیهای نکا

«شهرستان نکا»

کشاورزی، باغ داری و دام داری اساس اقتصاد مردم این منطقه را تشکیل‌می‌دهد. آب کشاورزی شهرستان‌نکا از رودخانه‌ها تأمین می شود و محصولات عمده آن گندم، جو، پنبه، آفتابگردان، برنج، ‌سویا و تره بارهستند.

دیدنیهای نکا

شهرستان نکا، در ۳۳ کیلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری – گرگان واقع است و رود نکا از میان مرکزاین شهرستان گذشته و سرانجام به دریای مازندران میپیوندد. منطقه‌ای که امروزه نکا اطلاق می‌شود؛ طی ۷۰ سال اخیر ازتوسعه محله یا روستای «تاریخ محله»، جنب پلی بر روی رودخانه نکا، ایجاد شده است.

نکا در منطقه‌ای کاملا دشتی واقع است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب میباشد. (مجسمه و ظروف چوبی، حصیربافی، سفال و دست بافت ها از مهم ترین صنایع دستی نکا محسوب میشوند.)

تالاب لپو – پلنگان در خاور نیروگاه نکا، جنگل‌های نکا در داخل نکا، دریاچه استخرپشت در میان دره رودخانه زارم مسیرنکا و سواحل زاغمرز در مسیر زاغمرز – نکا از معروف‌ترین مناطق شهرستان نکا محسوب میشوند…

«مکان های دیدنی و تاریخی نکا»
تالاب لپو – پلنگان در خاورنیروگاه نکا، جنگل های نکا در داخل نکا، دریاچه استخرپشت، در میان دره رودخانه زارم مسیرنکا و سواحل زاغمرز در مسیر زاغمرز – نکا از معروف‌ترین مناطق شهرستان نکا محسوب میشود!

 بت های قلبت را بشکن

“صنایع و معادن نکا”
از صنایع و معادن شهرستان نکا اطلاعات مستندی در دست ما نیست.  

“کشاورزی و دام داری نکا”
کشاورزی، باغ داری و دام داری اساس اقتصاد مردم این منطقه را تشکیل‌می‌دهد. آب کشاورزی شهرستان‌نکا از رودخانه‌ها تأمین میگردد و محصولات عمده آن گندم، جو، پنبه، آفتابگردان، برنج، ‌سویا و تره بار میباشند. گندم، پنبه، برنج، ‌آفتاب گردان، سویا، تولیدات چوبی، سیمان و آجر صادرات شهرستان نکا میباشند…  

“مشخصات جغرافیایی نـــکا”

شهرستان نکا در استان مازندران ازشمال خاوری تا جنوب خاوری هم مرز شهرستان بهشهر و از شمال باختری تا جنوب خاوری هم مرز ساری میباشد. مرکزاین شهرستان از نظر جغرافیایی در ۵۳ درجه و ۱۷ دقیقه‌ی درازای خاوری و ۳۶ درجه و ۳۹ دقیقه‌ی پهنای شمالی قرار دارد.

شهرستان نکا، در ۳۳ کیلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری – گرگان واقع است و رود نکا از میان مرکز این شهرستان عبور کرده و در پایان به دریای مازندران جاری میشود.

نکا در منطقه ای کاملا دشتی واقع است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب میباشد. شهر نکا در مسیر راه اصلی ساری – بهشهر واقع است و از این طریق به درازای ۲۲ کیلومتر به سوی شمال خاوری تا بهشهر و به درازای ۲۳ کیلومتر به سوی جنوب باختری تا ساری فاصله دارد. راه آهن سراسری تهران – گرگان از یک کیلومتری شهر نکا عبور میکند…  

راز خوشبختی انسان

“وجه تسمیه و پیشینه تاریخی نکا”
در داده های منابع تاریخی و جغرافیایی تا دوره قاجار اطلاع دقیقی درباره نکا در دست نیست، اما در منابع جغرافیا نویسان قرون اولیه اسلامی از شهری به نام «مهربان» یا «میردان» در نزدیکی نکا‌ امروزی نام برده شده است. (نکا امروزی، طی ۷۰ سال اخیر ازتوسعه محله یا روستای «تاریخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نکا، ایجاد شده است.)

این شهر به علت عبور راه آهن سراسری و داشتن راه های ارتباطی مناسب، استقرار صنایع چوبی، انبارهای نفت و نیروگاه عظیم برق به یکی از کانون های توسعه در استان مازندران مبدل گشته است. این شهرستان دارای سواحل زیبایی است و نزدیک شبه جزیره میانکاله واقع شده است…  

 http://iran-travel.blogfa.com

شهرستان نکا در شمال ایران با جذابیت های فراوان طبیعی و تاریخی، دریا، دشت و مناطق دیدنی دارای بیش از ۱۱۰ هزار نفر جمعیت در شمال ایران و در حاشیه دریای خزر واقع شده و به لحاظ مسیرهای ارتباطی مناسب و ایده آل نظیر راه آهن، راه دریایی، راه هوایی و راه آسفالته و در مسیر بارگاه امام رضا (ع) قرار گرفتن ، بهترین مسیر برای گردشگری است.

وروستای کچپ محله شهرستان نکا

“جغرافیای طبیعی – نکا”

دریاچه‌ استخر پشت‌ – نکا: این‌ دریاچه‌ در کنار روستای‌ استخرپشت‌، میان‌ دره‌ رودخانه‌ زارم ، به‌ صورت‌ گودالی‌ بزرگ‌ و دایره‌ای‌ شکل‌ گرفته‌ و اطرافش را مزارع‌ برنج‌ و نیزار فرا گرفته است‌.

اطراف این‌ دریاچه‌، دارای ‌محوطه‌ برای‌ اتراق‌ و استقرار، ولی‌ فاقد امکانات‌ خدماتی‌ میباشد. این‌ دریاچه‌، دارای وسعتی حدود ۶ هکتار است. دسترسی‌ به‌ این‌ دریاچه‌ از مسیر یک‌ جاده‌ جنگلی‌ بسیار زیبا، از شهر نکا انجام میشود و به‌ علّت‌ نزدیکی با رودخانه‌ زارم‌ و دره‌ زیبای‌ آن‌، قابلیت‌ توریستی‌ قابل‌ توجهی‌ دارد!

رودخانه‌ نکا:

این‌ رود از کوه‌های‌ شاه‌ کوه‌ در جنوب‌ گرگان‌ و غرب‌ مازندران‌ سرچشمه‌ گرفته و پس‌ از عبوراز تنگه‌ شمشیر بُر در ناحیه‌ نوذر آباد به‌ دریای‌ مازندران جاری میشود. مسیر آن‌ در ابتدا کوهستانی‌ میباشد و از دره‌های‌ جنگلی‌ بسیار زیبایی‌ میگذرد. اطراف این‌ رودخانه‌ در صورت‌ ایجاد دسترسی‌ مناسب‌ می‌تواند به‌ تفرجگاهی‌ جذاب‌ و بسیار زیبا به‌ ویژه‌ در نزدیکی‌های‌ یانه‌سر تبدیل‌گردد!

 

 

تالاب‌ لپو و پلنگان‌ – نکا:

مجموعه‌ مرداب‌های‌ لپو و پلنگان‌ به‌ فاصله‌ یک‌ کیلومتری‌ جنوب‌ دریای‌ مازندران و در شرق ‌نیروگاه‌ نکا واقع شده اند. مجموعه‌ تالابی‌ فوق، هر فصل‌ از سال‌ جلوه‌ خاص و ویژه ای دارد. در زمستان‌ و پاییز مأمن ‌پرندگان‌ مهاجر میباشد. معروفترین‌ این‌ پرندگان‌ قو، قره‌ غاز و فلامینگو میباشد؛ که‌ ادسته دسته، در آن‌ اسکان‌ موقت‌ می‌گیرند و جلوه‌های‌ جذابی‌ را بوجود می‌آورند. دسترسی‌ مناسب، اقلیم‌ مساعد، جلوه‌های‌ متنوع‌ فصلی‌ طبیعت‌ و… امکانات‌ قابل‌ توجهی‌ را جهت‌ بهره‌ برداری‌ توریستی‌ از آن‌ ایجاد کرده؛ که‌ در صورت‌ برنامه‌ ریزی‌ مناسب‌ می‌تواند مورد استفاده‌ عموم ‌مردم‌ واقع شود!

 زندگی محترمانه

جنگل‌های‌ نکا:

شهر بهشهر، که‌ عمده‌ترین‌ نواحی‌ جنگلی‌ این‌ منطقه‌ را به‌ هم‌ وصل میکند، مسیرهای‌ جنگلی‌تنگ‌ و انبوه‌ دارد. در جنگل‌های‌ این‌ منطقه، چشم‌اندازهای‌ دره‌ای‌، کوهستانی‌ و رودخانه‌ای‌ با جلوه‌ و جاذبه‌خاصی‌ بوجود آمده‌ که‌ چشمه‌ها، آبشارها و آب‌ باریکه‌های‌ گوارایی‌ را در خود جای‌ داده‌ است‌.

چشمه‌های‌ غل‌مرزنکا، توسکا چشمه‌ را میان‌ همراه‌ با دهها چشمه‌ دیگر، آبشارهای‌ دوزده‌، داراب‌ کلا، زنگت‌ و همچنین‌ دره‌های‌زیبای‌ رودخانه‌ نکا و زارم‌ رود و دریاچه‌ استخر پشت‌ در این‌ محدود واقع هستند. پراکندگی‌ روستاها با معماری‌خاص‌ بومی‌ و شیوه‌ معیشت‌ ویژه‌، برای‌ سیاحان‌ علاقمند جذاب‌ و دیدنی‌ میباشد!

http://parsology.blogfa.com

“جاهای دیدنی شهرستان نکا”

 

دریاچه استخر پشت: میان دره رودخانه زارم مسیر نکا؛
تالاب لپو – پلنگان: شرق نیروگاه نکا؛
جنگل‌های نکا:‌ نکا؛
سواحل زاغمرز: زاغمرز – نکا…

«شهرستان نکاء»

چشمه آب معدنی قرمرض یکی از مشهورترین نقطه گردشگری شهرستان نکا به شمار می رود . این چشمه در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا واقع شده است .

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرض

 

  با ۷/۳ درصد جمعیت مازندران در متون تاریخی آنرا نیکا، نیکاح و نکا نامیده اند؛ که به معنی سرزمین و آبادی و یا جایگاه ناهید میباشد. نکاء مقر حکومت اسپهبدان طبرستان بوده است. با وجود کارخانه سیمان، اسکله نفتی‌ و نیروگاه تولید برق نکاء در ساحل دریا، وجود تنها سیلوی گندم مازندران، و مجاورت با ساری مرکز استان و بهشهر، هم اکنون وجه غالب اقتصاد منطقه کشاورزی و اشتغال روستایی میباشد. با ایجاد شهرک صنعتی در نکاء، و راه اندازی کامل منطقه ویژه و مجتمع بندری امیر آباد (بهشهر)، و قرار گرفتن در مسیر جاده تهران- ساری- مشهد، توسعه این شهرستان؛ در آینده روند مطلوبی پیدا خواهد نمود…

(نام نکا را به صورت «نیکاح» و «نیکا» هم گفته اند؛ که به معنای شهر و آبادی کوهستانی یا سرزمینی که در آن خیزران یا نوعی نی می روید؛ یا آبادی جایگاه «الهه ناهید» میباشد.)

http://mazeron.parsiblog.com

“تقسیمات کشوری نکا”

  • بخش مرکزی شهرستان نکا
  • دهستان پی‌رجه؛
  • دهستان قره‌طغان؛
  • دهستان مهروان؛

شهر: نکا

  • بخش هزارجریب؛
  • دهستان استخر پشت؛
  • دهستان زارم‌رود…

منطقه‌ای که امروزه نکا اطلاق میگردد؛ طی ۷۰ سال اخیر ازتوسعه محله یا روستای«تاریخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نکا، ایجاد شده است. نکا، در منطقه‌ای کاملا دشتی واقع است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب میباشد. مجسمه و ظروف چوبی، حصیربافی، سفال و دست بافت‌ها؛ از مهم‌ترین صنایع دستی نکا محسوب میشوند. نکا به صورت نی کا به لغت اوستایی به معنی چشمهً پایینی میباشد.

در مسیر نکا به سمت هزار جریب ، در سه راه بندبن ، راهی به سمت دهستان زارم رود ، و مسیر سمت راست وارد منطقه استخرپشت می شود

منطقه استخر پشت

آب معدنی قرمرض، دریاچه استخر پشت؛ منطقه هزار جریب؛ غار باستانی کمیشان؛ برج آرامگاهی امامزاده عبدالله؛ جنگل‌های نکا در داخل نکا و امامزاده یحیی نزدیک روستای سیکا؛ از مشهورترین مناطق شهرستان نکا محسوب میشوند!

دریاچه طبیعی روستای استخر پشت که در سی و پنج کیلومتری شهر «نکا» واقع است، روزگاری با نیزارهای حاشیه خود نزدیک به بیست هکتار از محیط اطراف را میپوشاند. در چند دهه اخیر به علت بی توجهی به این منبع طبیعی نادر، وسعت آن به چهارهکتار کاهش یافته و روز به روز از آن کاسته می‌گردد…

این دریاچه کوچک و گمنام با مردابهای اطراف خود منظره رؤیایی را در منطقه ایجاد کرده است؛ که در اولین نگاه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌نماید! دریاچه استخر پشت، که آب آن به طور غیر محسوس از کف دریاچه تأمین می‌گردد، سالهای سال است؛ که برای آبیاری دست کم ۵۰ هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور استفاده میشود.

ملاقات خدا

مرداب اطراف این دریاچه روزگاری دراز پناهگاه امنی برای پرندگان بومی، خصوصاً اردک‌های وحشی بود؛ اما متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل تهاجم شکارچیان مجاز و غیرمجاز به این زیست گاه و کشتار این پرندگان زیبا، نسل آنان در معرض انقراض جدی واقع شده است. درباره دریاچه طبیعی استخر پشت، که بومیان منطقه به آن «اسطل» می‌گویند، افسانه‌های بی شماری گفته شده و اشعاری در وصف آن سروده اند. البته هنوز هم زیبایی منحصر بفردی دارد؛ که هر ساله پذیرا مسافران زیادی از تمام نقاط ایران میباشد!

نیروگاه شهید سلیمی، پایانه نفتی نکا (بندر نکا)؛ شرکت حفاری شمال، کارخانه کشتی سازی صدرا، کارخانه سیمان، نکا پلاست، نکا فولاد، فولاد گستر نکا، فولاد ماشین نکا، کارخانه هوافضای نکا(ساخت هواپیماهای شناسایی)، کارخانه سیلو…

نکا شهری میباشد در استان مازندران در شمال ایران. این شهر مرکز شهرستان نکا میباشد. در هیچ یک از منابع و سفرنامه‌های قدیمی نام این شهر دیده نمیشود. در محل تلاقی رودخانه نیکا (نکا)، با راه اصلی بهشهر (اشرف) ساری قرار گرفته است. (سفرنامه مازندران رضاشاه، که در سال ۱۳۰۵ به رشته تحریر در آمده به آن چنین اشاره می‌نماید.)

“بعد از تجن، رودخانه‌ای که در سر راه قرار دارد؛ نیکا نام دارد که از شاه کوه شروع شده، در چهار فرسخی شمال جاده به دریا جاری میشود. پل بلندی بر آن زده شده، که هرچند به بزرگی پل تجن نیست، ولی قشنگی آن به مراتب بیشتر میباشد. در کنار رودخانه آبادی ای است، موسوم به نارنجه باغ….. قدم به قدم اتومبیل‌ها می ایستند و با زحمت هرچه تمامتر، آنها را با دست و شانه حرکت می‌دهند!”

http://mazandarangasht3000.blogfa.com

 قانون کارما

«جاذبه های گردشگری نکا»

تپه نارنج باغ:
تپه نارنج باغ از تپه های باستانی مربوط به پیش از تاریخ میباشد. وجود بنای آجری بزرگ تا سال ۱۳۴۹ بر روی آن در منابع تاریخی آمده است. (این تپه در ضلع شمالی شهر با چشم اندازی زیبا و منحصر بفرد واقع شده است، هم اکنون روی این تپه، پارک تفریحی زیبایی با سایر امکانات تفریحی از آن استفاده می گردد.) این تپه به خاطر داشتن امکانت مناسب و زمینه دید مناظر شهر و اطراف آن از روی این تپه مسافران و شهروندان زیادی را به سوی خود جذب میکند!

ساحل مروارید:

طول سواحل نکا، در نقشه جغرافیایی حدود ۵کیلومتر میباشد، متاسفانه اغلب آن در اختیار سازمان ها، کارخانه جات و نهادهای دولتی میباشد. اما به هر ترتیب ساحل مروارید نکا، با امکانات مناسب و ساخت و سازهایی نظیر آلاچیق سرویس بهداشتی، دوش آب، امکانات اقامتی، قهوه خانه، پارک کودک، امکانات قایق سواری و … از ساحل خوب و نمونه منطقه میباشد؛ که مسافران زیادی از سایر نقاط کشور از این ساحل استفاده می نمایند. همچنین ساحل زاغمرز، گهرباران و دیگر سواحل دولتی و رسبز با درختان توسکا در اطراف ساحل مروارید، زیبایی خاصی به سواحل منطقه داده است!

امامزاده عبدالله اطرب:

شهرستان نکا در ۳۳ کیلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری – گرگان قرار دارد و رود نکا از میان مرکزاین شهرستان گذشته و سرانجام به دریای مازندران می ریزد

شالیزارهای نکا

از آثار تاریخی و زیارتی مشهور و ثبت شده شهرستان نکا، امامزاده عبدال… روستای اطرب میباشد. این بنای تاریخی در داخل روستای اطرب قرار گرفته است، ساخت این بنای آجری مربوط به قرن نهم هجری قمری امیباشد؛ هر ساله مسافران زیادی برای زیارت و سیاحت به این امامزاده سفر مینمایند…

وجود درختان قدیمی در اطراف بنای امامزاده و نیز نما و معماری این مکان، جذابیت زیادی دارد! نیز بسیاری از مردم اعتقاد خاصی به این امامزاده دارند، و بیشتر مورد توجه گردشگران زیارتی واقع میشود!

غار باستانی کمیشان(کلت):

قدمت این غار باستانی به عصر میان سنگی (عصر که انسانها در غارها زندگی می کردند) مربوط میباشد، باستان شناسان اعتقاد دارند، انسانهای اولیه ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال پیش در این غار و سایر غارهای اطراف میزیستند. غار کمیشان، در ضلع جنوبی روستاهای خانه سر و کمیشان، در روی تپه های آهکی سمت راست جاده سراسری نکا- بهشهر قرار گرفته است. کشف آثار تاریخی مختلف، از جمله شهر تاریخی مهروان و تپه های سرسبز در اطراف، و نیز نزدیک بودن به جاده سراسری می تواند مسافران زیادی را به توقف وا دار نماید!

 خدا غم را نیافرید

رودخانه و منطقه جنگلی کوهسار کنده – نکا:

منطقه زیبا و جنگلی و سرسبز اطراف روستای کوهسار کنده از تفرجگاه های مشهور شهرستان محسوب میشوند. گذر رودخانه ای زیبا از این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط میباشد. فاصله به نسبت نزدیک منطقه به شهر را می توان از امتیازات آن برشمرد؛ که بسیاری از شهروندان نکایی و سایر شهرهای اطراف و نیز مسافران و مهمانان خارج استان؛ از این منطقه جنگلی برای گذراندن روزهای تعطیل خود استفاده می کنند. همچنین از دیگر جاذبه های گردشگری روستا کوهسارکنده؛ می توان به امامزاده جعفر در این روستا اشاره نمود؛ که به جهت کوه پایه ای بودن و درختان آزاد اطراف؛ منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت محسوب میشود!

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرض – نکا:

چشمه آب معدنی قرمرض، یکی از مشهورترین نقطه گردشگری شهرستان نکا محسوب میشود. این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار نموده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه سمسافرت مینمایند!

در سال های اخیر طرح گردشگری در اطراف چشمه، از سوی شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجرا میباشد، و با احداث سرویس بهداشتی، قهوه خانه، آلاچیق و … در اطراف چشمه توجه مسافران را بیشتر جلب نموده است. (پارک جنگلی اطراف چشمه قرمرض به مساحت ۳۰ هکتار با همکاری منابع طبیعی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد، که طی سالهای آتی بر اهمیت آن اضافه میگردد.)

روح قدیس آسمانی

منطقه گرگتج – نکا:

روستای گرگتج و رمندانخیل؛ را می توان از روستاهای جذاب دهستان محسوب میشود. وجود آثار تاریخی امارت اربابان رمدانی ها؛ در روستای گرگتج، از آثار دیدنی و گردشگر پذیر منطقه میباشد. این خانه بزرگ از آثار معماری دوران قاجاریه میباشد و به دلیل پیچیدگی در معماری داخلی و … از جالب ترین ساختمان های موجود شهرستان نکا میباشد؛ همچنین چشمه معروف بین این روستا و روستای رمدانخیل، مورد توجه گردشگران میباشد!

نهالستان چلمردی – نکا:

یکی از نقاط مشهور گردشگری نکا، نهالستان چلمردی میباشد. این نهالستان شامل جنگلهای زیبا در اطراف روستای چلمردی میباشد. این منطقه در طول سال به ویژه در روزهای تعطیل میزبان شهروندان و مسافران زیادی میباشد، که تمایل دارند روز تعطیل را در دامن طبیعت سپری نمایند. وجود رودخانه ای زیبا جنگل انبوه از برجستگی این نهالستان میباشد. این نهالستان به جنگلهای انبوه مسیر روستاهای بالا دست اتصال دارد، که از نکات جالب توجه بوده و زیبای خاصی به منطقه داده است. روستای چلمردی هم از مناطق تاریخی نکا میباشد. امامزاده خاتون (دختر مشهد)، در این روستا زبانزد اهالی میباشد. زراعت توتون، در این روستا و روستاهای اطراف شهرت بسیاری دارد!

چشمه خربسوت – نکا:

چشمه معروف خربسوت، در جنگل منطقه چلمردی و کرداب؛ قرار گرفته است. در حدود یک کیلومتر بالاتر از عبور کرداب (جاده چلمردی به روستاهای بالا دست هزار جریب) چشمه زلال با آب خنک در منطقه زیبای جنگلی؛ تشکیل شده است. قرار گرفتن چشمه خربسوت در میان جنگلهای انبوه، قواقع شدن در مسیر جاده، بسیاری از گردشگران را بسوی خود میکشاند!

بت های قلبت را بشکن

چشمه مریو – نکا:

یکی از چشمه های مشهور مسیر جاده لایی به بندبن در اطراف ورودی فرعی روستای لیمونده ((مریو))، است؛ اغلب سرنشینان اتومبیل هایی که از این جاده می گذرند دوست دارند در کنار این چشمه و منظره ی زیبا آن بایستند! چشمه مریو، با آب بسیار گوارا از پای کوه روستای لیمونده سرچشمه میگیرد. وجود چشمه ای پر آب و خنک در پای کوه و رودخانه ای زیبا و زلال در کنار آن و منطقه  سرسبز و دل ربا در اطراف، مکان بسیار مناسبی برای اقامت گردشگران بوجود اورده است!

منطقه استخر پشت – نکا:

در مسیر نکا به سمت هزار جریب، در سه راه بندبن، راهی به سمت دهستان زارم رود، و مسیر سمت راست وارد منطقه استخرپشت می گردد. این مسیر از کنار منطقه جنگلی و نهالستان ترویجی ((ونمک)) عبور میکند. نهالستان و نمک دارای استخر مصنوعی و چشمه، محل رویش نهال های پژوهشی جنگلی میباشد.

در این نهالستان آبشار بسیار زیبا در کنار چشمه ای قرار گرفته است؛ که از نقاط گردشگر پذیر منطقه میباشد. روستای استخر پشت، مرکز دهستان استخر پشت بخش هزارجریب شهرستان نکا در پای ضلع غربی رشته کوه سوچلما، و شمال رشته کوه واریان و نیز جنگل های وسیع منطقه در اطراف آن قرار گرفته است. در جنوب روستا، استخری به مساحت ده هکتار و مرغزار و شالیزار اطراف، توجه هر گردشگری را به خود جلب  مینماید!

روستاهای منطقه استخر پشت شامل:

سارم، استخرپشت، حسین آباد، اریم، دریم، ایویم، درزیکلا، در میان کوه های سرسبز واویان، کوه سوچلما، کوه شیت و کوه پوروا (کوه سه راه بند بن)، واقع هستند و این مناظر، عامل جذابیت این منطقه میباشد. امامزاده محمد (نقل از اهالی امام موسی کاظم (ع)) دارای امکانات اقامتی، چشمه آب معدنی، مناظر تفریحی و مکانی سیاحتی و زیارتی در نزدیکی استخر روستای استخرپشت؛ قرار گرفته است…

راز خوشبختی انسان

به نقل از پژوهشگران محلی در ضلع غربی استخر پشت، بقایای ده مرزامن میباشد؛ که مربوط به سالهای ۷۰۰ هجری قمری است هم اکنون، این منطقه به نام مزرعه بردم مشهور میباشد. بقایای موجود در کنار امامزاده محمد، که وجود آرامگاه شیعیان مرزامن را نشان می دهد یکی از آثار آن میباشد.

از دیگر اماکن زیارتی این روستا امامزاده مطلب میباشد؛ که در مکانی خوش آب و هوا در قسمت مرتفع و در یک کیلومتری این روستا قرار گر فته است. به طور کل، منطقه استخر پشت به دلیل قرار گرفتن در کنار استخر زیبا، کوههای سرسبز، رودخانه زیبای درم رود و نیز فاصله به نسبت نزدیکتر به مرکز شهرستان؛ از مکانهای معتبر گردشگری شهرستان در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح میباشد!

امامزاده قاسم چهار سو – نکا:

آستانه امامزاده قاسم، در اطراف روستای چرمی یا همان منطقه ای که اکنون به چهار سو معروف میباشد، قرار گرفته است. بنای این امامزاده، مربوط به دوره قاجاریه میباشد و جزو آثار ثبت شده اداره کل  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میباشد. واقع شدن این امامزاده در نقطه زیبا و سرسبز در مسیر ارتباطی استخرپشت – ارم، و رودخانه زیبای ارم، این مکان را به یکی از معروفترین مکان زیارتی سیاحتی تبدیل کرده است. (این مکان به چهار سو مشهور میباشد.)

امامزاده پنج تن ارم – نکا:

این‌ رود از کوه‌های‌ شاه‌ کوه‌ در جنوب‌ گرگان‌ و غرب‌ مازندران‌ سرچشمه‌ می‌گیرد و پس‌ از عبوراز تنگه‌ شمشیر بُر در ناحیه‌ نوذر آباد به‌ دریای‌ مازندران می‌ریزد.

طبیعت زیبای نکا

یکی از معروف ترین جاذبه های زیارتی و گردشگری منطقه، آستانه امامزاده پنج تن ارم میباشد؛ که سالانه هزاران نفر از مشتقان و گردشگران زیارتی و سیاحتی را نزد خود دعوت مینماید.

بنای امامزاده پنج تن، از بناهای معماری دوره قاجاریه میباشد. اکنون این اثر، یکی از آثار ثبت شده شهرستان نکا در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میباشد.

در امامزاده پنچ تن، مقبره پنچ نفر از متدینین و امامزادگان شیعه واقع است. امامزاده پنچ تن ارم در سمت شمالی این روستا قرار گرفته است…

قبل از ورود به روستای ارم جاده فرعی سمت چپ را چند کیلومتری تا بالای کوه بایستی طی نمود، تا به امامزاده رسید و از این مکان گردشگری بر روی یکی از ارتفاعات منطقه قرار گرفته است و منطقه مناظر بسیاری از نقاط اطراف دهستان استخرپشت و حتی دهستان زارم رود، جذابیت بالایی دارد؛ در کنار امامزاده پنچ تن  قبرستان قدیمی و معروف ارم قرار گرفته؛ که درختان بسیار کهن و تنومند این قبرستان و زمینه دید مناظر اطراف، بر گردشگرپذیری این نقطه اضافه کرده است. (بعضی معتقدند عمر چند درخت به حدود ۱۰۰۰ سال نیز میرسد.)

منطقه سیکا مرس – نکا:

روستاهای سیکا و مرس، جنوبی ترین روستاهای شهرستان و بخش هزار جریب میباشد؛ که مسیر فرعی آن در محدوده سوچلما، از جاده استخرپشت – ارم جدا می گردد؛ روستاهای مرس کوچک و مرس بزرگ در ضلع شمالی کوه ببر چشمه، از مناطق چلم کوه واقع شده اند و روستای سیکا کمی پایین تر در شیب دره ای رو به جنوب قرار گرفته؛ که روبروی آن کوه های دراشه واقع شده است. روستای سیکا با بخش چهاردانگه ساری و روستای چورت و در نهایت شهر کیاسر هم در ارتباط است.

قانون کارما

قرار گرفتن مسیر امامزاده یحیی، منطقه زیبای جنگلی اطراف چلم کوه، قله نیل کوه و کوه گچ چال، منطقه تفریحی کلنگاه چشمه و منطقه تفریحی گردره در جنوب روستای مرس بزرگ و نیز چشمه های زیبای اطراف و نقاط ییلاقی و خنک برای فصل تابستان و … عاملی میباشد؛ تا هزاران مسافر هر ساله از این مسیر عبور نمایند، تا با زیبایی های منطقه آشنا گردند. کشت زراعت سیب زمینی در منطقه مرس و معدن شن این روستا، شهرت بسیاری دارد…

امامزاده یحیی سیکا – نکا:

امامزاده یحیی سیکا، از اماکن مهم گردشگر نکا، پذیر منطقه هزار جریب بوده؛ که در منطقه جنگلی کوهستانی و ییلاقی روستای سیکا، بر روی کوه های ببر چشمه  قرار گرفته است. وجود آب آشامیدنی خنک، سرویس بهداشتی، کلبه هایی برای اقامت مسافرین، برق سیار و … در مرکز جنگل و ارتفاعات انبوه مسافران را از سایر نقاط کشور به خود جذب میکند. بسیاری از مردم شهرها و روستاهای اطراف برای زیارت این امامزاده و نیز برای در امان ماندن از گرمای تابستان به اینجا مسافرت می نمایند؛ در سال های اخیر به خصوص ایام تعطیلات فصل تابستان، جنگل منطقه امامزاده یحیی، مملو از جعمیت برای اقامت موقت در شب ها و روزهای متوالی می گردد!

کلنگاه و گردره – نکا:

منطقه جنگلی، و گاو سرای قدیمی کلنگاه از نقاطی میباشد؛ که مسافران زیادی را به خود جذب نموده است؛ با طی حدود ۱۰ کیلومتر از جنگل های انبوه امامزاده یحیی؛ مرتع کلنگاه با پوشش درختچه ای پدیدار میگردد؛ این مراتع در حد جنوبی روستاهای مرس و تلم واقع شده است و با پیاده روی از مسیر جنگلی این روستاها امکان رسیدن به این منطقه است.

جنگل زیبا و گاه درختچه های مرتعی و چشمه معروف ((قلقل چشمه))؛ (به معنی جوشش و فوران آب چشمه) منطقه ییلاقی و خنک کلنگاه را بوجود اورده است و به هر گردشگری که در گرمای تابستان به مسافرت رفته، جانی دوباره میدهد. کوه های زیبا گاه سرسبز و گاه عریان و روبه روی این منطقه تفریحی و جنگلی ((گردره)) با چشمه مشهور آن؛ که در سمت شمالی کلنگاه (ورودی از راه مالرو روستای مرس)؛ قرار گرفته؛ بسیاری از مسافران را به سمت خود جذب میکند!

 خدا غم را نیافرید

چلم کوه و قله نیل کوه – نکا:

منطقه وسیع واستپی چلم کوه، از زیبا ترین جاذبه های توریستی شهرستان میباشد. کوههای ۲۵۰۰ متری چلم کوه، در نواحی جنوبی هزار جریب و دهستان استخر پشت؛ قرار گرفته است. با گذشت چند کیلومتر از منطقه تفریحی کلنگاه، مرتع چمنی و وسیع چلم کوه از نزدیک قابل مشاهده میباشد. چلم کوه به علت فاصله به نسبت کوتاه راه ارتباطی ماشین رو و مناظر زیبا؛ توجه بسیاری از گردشگران آشنا به منطقه را به خود جذب نموده است؛ قله نیل کوه یا نیله کوه با ۲۷۰۶ متر ارتفاع در همین کوها واقع شده است. از طریق وسایل نقلیه می توان تا گردنه های قله کوه پیش رفت، سپس با دقایقی پیاده روی به راحتی می توان بلندترین قله دهستان استخر پشت و یکی از بلند ترین قله های شرق مازندران را فتح نمود.

http://www.webshad.com

شهرستان نکا در شمال ایران با جذابیت های فراوان طبیعی و تاریخی، دریا، دشت و مناطق دیدنی دارای بیش از ۱۱۰ هزار نفر جمعیت در شمال ایران و در حاشیه دریای خزر قرار گرفته و به لحاظ مسیرهای ارتباطی مناسب و ایده آل نظیر راه آهن، راه دریایی، راه هوایی و راه آسفالته و در مسیر بارگاه امام رضا (ع) قرار گرفتن، بهترین مسیر برای گردشگری میباشد!

این شهرستان در میان کوه، جنگل، دشت و دریا گسترده شده است، منطقه ای که دیدنی های بسیار دارد و هر گوشه از آن به یمن طبیعت بکر، چشم اندازهای زیبا و بدیع و منحصر بفردی را در خود جای داده است!

خوشبختانه دارا بودن دریا و جنگل از مهمترین شاخصه های این شهرستان برای جذب گردشگر میباشد و جاذبه های فراوان گردشگری، زیارتی و تفریحی آن موجب شده است که سالانه میزبان میهمانان فراوانی از داخل و خارج این کشور باشد.
شهرستان نکا با دو بخش مرکزی و هزارجریب دارای جاذبه های فراوان گردشگری میباشد؛ که از جمله می توان به چشمه آب معدنی قر مرض، ساحل دریای مروارید، باغ نارنجستان، غار باستانی کمیشان، منطقه جنگلی کوهسار کنده و…. اشاره نمود!

ملاقات خدا

* دریاچه طبیعی استخر پشت نکا

این دریاچه، در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر نکا و در حاشیه روستای استخرپشت واقع است. کوهستانی و جنگلی بودن اطراف این دریاچه زیبا، جلوه با شکوهی به آن داده است، وسعت آن ۷ هکتار میباشد و از طریق جاده آسفالت، که از مناظر زیبای جنگلی عبور میکند، می توان به آن دسترسی پیدا کرد…

* امامزادگان نکا

وجود امامزادگان متعدد نیز زمینه گردشگری مذهبی را در نکا ااضافه کرده است و امامزادگانی همچون امامزاده حسن(ع)؛ واقع در خیابان شهرداری، امامزاده میرمفید(ع)؛ واقع در خیابان آرامگاه، امامزاده سیدرضا(ع)؛ روستای نودهک، امامزاده محمود(ع)؛ روستای قلعه سر، امامزاده عبدالله(ع)؛ روستای اطرب، امامزاده عبدالکریم و عبدالرحیم(ع)؛ روستای نوذرآباد، امامزاده عبدالله(ع)؛ روستای میانگاله، امامزاده حمزه رضا(ع)؛ روستای آبلو، امامزاده زین العابدین(ع)؛ روستای سورک، امامزاده سه تن(ع)؛ روستای برما و امامزاده محمد(ع)؛ زارم روستای طوسکلا، قابلیت های مهم و بی نظیر در گردشگری مذهبی منطقه میباشد؛ که مسافران فراوانی را در طول سال دارد.
صنایع دستی روستاهای این منطقه عمدتاً بافندگی، جاجیم بافی، قالی بافی و چادر شب دوزی میباشد…
پشته زیک، نان محلی، نان روغنی، اسبه حلوا، سیاه حلوا، خمیر آش، دوبا (آش دوغ)، ترشی آش، کماج، قتلمه، پلاپتی، آغوز نون، رشته رشته، نصیری و.. از جمله غذاهای محلی این منطقه میباشد!

http://www3.tehran.irna.ir

عکسها از وبلاگ : http://kolbeyetanhaiee.blogfa.com

“دریاچه استخر کلا در نکا”

شهرستان نکا در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری–گرگان قرار دارد و رود نکا از میان مرکز این شهرستان گذشته و سرانجام به دریای مازندران می ریزد. منطقه‌ای که امروزه نکا نامیده می‌شود طی ۷۰ سال اخیر از توسعه روستای “تاریخ محله” به وجود آمده است.

شهرستان نکا زیبا و دل انگیز

این دریاچه که در زبان محلی به «اسطل»، مشهور است؛ در ۷۵ کیلومتری شهر نکا (قسمت غربی روستای «کلا») و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

وسعت دریاچه، در دوره کم آبی  ۲/۲ هکتار (طول تقریبی ۲۲۰ متر و عرض ۱۰۰ متر) و در دوره ی پر آبی حدود ۵/۵ هکتار(۳۵۰ متر طول و ۱۵۰ متر عرض) است. از لحاظ زیبایی و بکر بودن در منطقه خاص میباشد؛ ولی در کتب و راهنماهای گردشگری استان مازندران و شهرستان نکا نامی از این دریاچه برده نمی شود و به دریاچه ی استخر پشت اکتفا می کنند…

در گذشته مردم منطقه برای زالو درمانی به استخر کلا رفت و امد میکردند، ولی از چند سال پیش که پرورش ماهی در استخر آغاز شد، زالوها نیز از دریاچه رخت بربستند. (راه آسفالته ی دسترسی به دریاچه از شهر نکا، حدود ۶۰ کیلومتر بوده و مابقی نیز جاده ی خاکی میباشد.)

http://neka.blogfa.com

 زندگی محترمانه

 

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location، place ، situation Religious، Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب، دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk ،Spectacular، تماشایی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk  ،historic, historical ، دیداری، Tourism، دیدنی، وابسته به دید، گرایش، دیدنیهای نکا، تمایل، اماکن، قابل دید، بصری، استان، ولایت…

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.