شاهرود و اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری و دیدنیهای جنگل ابر شاهرود

شاهرود و اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری و دیدنیهای جنگل ابر شاهرود

«جغرافیاى تاریخی شاهرود»

جنگل ابر یکی از دست نخورده‌ترین جنگل‌های ایران است

جنگل ابر شاهرود

شاهرود، شرقی ترین شهرستان استان سمنان، بشمار میرود. در اوستا به نام «چخره» (chakhara)، یا (شخره)، نامگذاری گشته است. هسته اولیه شهر شاهرود در حواشی رود بزرگ شاهرود تشکیل شده است؛ که به مقتضای این رود منطقه را شاهرود گفته اند.

بناها و تپه های تاریخی، همچون: تپه سنگی چخماق شاهرود، که اکثرا در جهان مشهور است؛ خود نشان از تلاش و عظمت مردم این سرزمین دارد…

از لحاظ شکوه و زیبایی معماری دوره اسلامی می توان، از مجموعه تاریخی بسطام و محراب آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی؛ و مسجد جامع فرومد نام برد. (گذشته از این یکی از نقاط خوش آب و هوای کشور، بشمار میرود.)

 

 بت های قلبت را بشکن

 

“سوغات و صنایع دستی شهرستان شاهرود”

برگه زرد آلو، قیسی، کشمش، انگور، گیلاس، آلو، انواع نان، نان قندی، نان کالک، فطیر، انواع نقل و آبنبات.

صنایع دستی از قبیل: گلیم، گلیچ، جاجیم، سٿال و سرامیک…

 

 

«مجموعه آرامگاهی بازید بسطامی- شاهرود»

مجموعه آرامگاهی بایزید بسطامی؛ مجموعه ی کاملی از مسجد، آرامگاه ، محراب، منار، برج میباشد؛ که آثار متنوعی از دوران سلجوقی به بعد را دربر میگیرد. این مجموعه درکنار آرامگاه عارٿ بزرگ و مشهور ایرانی (بایزید)، که در قرن سوم هجری قمری زندگی می‌کرده است، ساخته شده است.

۱٫ خانقاه بایزید:

شامل سه اتاق کوچک با سقفهای کوتاه است، که در سمت غربی مرقد، قرار گرفته است. این اتاقها با گچبری زیبائی پوشیده گشته اند. بر بالای کتیبه ورودی اتاق دوم تاریخ ۷۰۲ هجری مشاهده می‌شود…

۲٫ دالان و ایوان اولجایتو:

این بخش از مجموعه، در سال ۷۱۳ هجری قمری در زمان محمد خدابنده وتوسط خاندان معماران دامغانی ساخته و یا تزیین شده است. سردر ایوان با مقرنس کاری های گچی زیبا وکاشی های معرق فیروزه ای به زیبایی پر شده است. در داخل دالان عبارت بسیار زیبایی به خط ثلث گچبری گشته است…

راز خوشبختی انسان

 

۳٫ مسجد بایزید شاهرود:

این بنا در جنوب قبر بایزید و امامزاده محمد، در سال ۵۱۴ هجری قمری ایجاد شده است؛ پلان آن مربع مستطیل است و در قسمت قبله، محرابی بسیار زیبا و منحصر به فرد از دوران ایلخانی؛ وجود دارد که تاریخ ساخت آن ۶۹۹ هجری قمری است. (محراب مسجد بایزید، دارای گچبری‌ها وکتیبه های زیبایی به خط ثلث وکوفی مشجر و معقد است.)

 

۴٫ مسجد جامع شاهرود:

این مسجد در جنوب مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، و به صورت منفرد در کنار برج کاشانه، واقع شده. بر ایوان مرکزی مسجد جامع، محراب بسیار زیبا و گچبری دیده می شود؛ که دارای کتیبه های قرآنی، می‌باشد…

 

 

۵٫ امامزاده محمد شاهرود:

مقبره امامزاده محمد، که از نوادگان امام صادق (ع) می‌باشد؛ در جنوب صحن مجموعه قرار دارد. این بنا دارای گنبد (ارگ) می‌باشد که با تزئینات زیبایی کاشی فیروزه ای مزین شده است. در زیر گنبد، نقاشی های بسیار زیبایی با نقوش اسلامی توسط هنرمندان ایرانی؛ ترسیم شده است.

۶٫ گنبد غازان خان:

این گنبد، قرینه گنبد امامزاده محمد و مشابه آن می‌باشد؛ و همانند گنبد امامزاده با کاشی های فیروزه ای زیبا، مزین شده است. این ساختمان، در دوره ایلخانیان بنا شده است…

 

زندگی محترمانه

۷٫ برج کاشانه:

یا به تعبیری برج «غازانه» که در جنوب شرقی مسجد جامع، قرار گرفته است. بر اساس کتیبه سر در ورودی در سال ۷۰۰ هجری قمری بنا شده. فضای داخلی برج ده ضلعی می‌باشد  که بر آن طاقنماهای تزئینی کم عمقی، کار شده است. این بنا؛ یکی از زیباترین و تحسین برانگیزترین و ظریفترین آثار معماری ایلخانی می‌باشد!

 

۸٫ مدرسه شاهرخیه شاهرود:

در سمت جنوب شرق مسجد بایزید، قرار گرفته؛ و از دو طبقه تشکیل شده است. مدرسه پلان مربع دارد و دور تا دور آن حجراتی برای طلاب بنا شده. نمای شمالی مسجد سردری بلند با طاق جناغی دارد و در طرٿین سردر، دو طاقنمای عمیق مشاهده می‌شود.

دیدنیهای جذاب شاهرود

دشت شقایق شاهرود

. مسجد ایلخانی-شاهرود:

این مسجد، در غرب مسجد بایزید، واقع شده بطوری که؛ ضلع شرقی آن با مسجد بایزید مشترک است و در آن گچبری های زیبایی از دوران ایلخانی مشاهده میگردد که توسط خاندان معماران دامغانی ساخته شده است…

 

۱۰٫ تکیه زنجیری:

این تکیه در بافت قدیم شهرستان شاهرود، و در تقاطع محله نحل و محله مسجد امام حسن مجتبی ساخته شده؛ قدمت آن مربوط به دوران قاجار میباشد. تکیه زنجیری در دوطبقه و با پلانی مربع بنا شده است.

 

 

«مجموعه کاروانسراهای میاندشت شاهرود»

کاروانسراهای میاندشت، در ۱۰۵ کیلومتری شرق شهرستان شاهرود؛ و در مسیر جاده مشهد، قرار گرفته اند. این کاروانسراها به کاروانسرای متصل به هم می‌باشند  که کاروانسرای غربی مربوط به دوره صفوی و دو کاروانسرای دیگرقاجاری میباشند و ظاهرا این دو کاروانسرا به جهت وسعت بخشیدن به کاروانسرای قدیمی ترایجاد  شده اند…

کاروانسرای شرقی (قاجاری)

همانگونه که ذکر شد؛ این بنا در ضلع شرقی و از لحاظ ابعاد بزرگترین کاروانسرای مجموعه، می‌باشد. پلان آن چهار ایوانی و ورودی آن از ضلع غربی می‌باشد. در طرفین ورودی ۱۶ طاقنما در ضلع خارجی، مشاهده میگردد.
khodemanee.mihanblog.com

 ملاقات خدا

 

«شاهرود و دیدنی های آن»

 

“جنگل ابر (شاهرود، ده ابر، روستای ابر و شیرین آباد)”

جنگل ابر، یکی از دست نخورده‌ترین جنگل‌های ایران می‌باشد؛ که در ۳۵ کیلومتری شمال و شمال غرب استان سمنان، قرار گرفته است. راه ورود به این جنگل از کنار روستای ابر، در نزدیکی بسطام، شروع می‌گردد. جایی که ارتفاع کوه‌های البرز کاسته شده و ابرها از لابه‌لای دره‌ها به سمت جنوب، سرازیر می‌شوند…

ده ابر و مسیر منتهی به آن از بعد از ظهر تا نیمه‌های شب، چنان می‌نماید که جنگل؛ بر روی ابرها قرار گرفته است. دید کاملا محدود و شب بسیار سرد می‌شود. جنگل ابر رسم کویری “خارتوران” و گرمای “بسطام” و “خرقان” را زیر پا نهاده است.

مشهورترین درخت منطقه “اورس” می‌باشد. درختی با ریشه‌های بلند که بر روی زمین می‌خزد. به خاطر هجوم ابرها و محدود شدن دید؛ باید زمان مناسبی را برای راه‌پیمایی در جنگل، در نظر گرفت. آفتاب که بزند با احتیاط می‌توان گشت و گذار را آغاز نمود…

 

 

«موزه شاهرود»

بنای موزه شاهرود، در سالهای ۱۳۰۷-۱۳۰۶ ه. ش. به عنوان بلدیه، بنا شده است. زیربنای ساختمان فوق، حدود ۴۶۸ متر مربع و در دو طبقه طراحی شده است. این بنا پس از مرمت و احیا، در اسفندماه ۱۳۶۷ جهت بازدید و استفاده پژوهشگران؛ اغاز به کار کرده است.
قدیمی ترین اشیائی که در این بخش وجود دارد؛ مربوط به محوطه باستانی سنگ چخماق بسطام میباشد. (اشیا و آثار مکشوفه این محوطه باستانی، به عصر نوسنگی باز می‌گردد.)

 

 قانون کارما

 

“قلعه پارت ها – شاهرود”

در حال حاضر، در شاهرود یک قلعه مربوط به زمان پارتها و ساسانیان با قدمتی دو هزار ساله کشف شده است. در درون این قلعه که در حوالی یک روستا در شاهرود؛ قرار گرفته، بقایای کوره آجر پزی و سفالینه‌های مربوط به آن دوران موجود است.

با فرا رسیدن شهریور ماه با شکفته شدن میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت های مخملین کالپوش شاهرود، مناظر بدیع و بی نظیری دراین منطقه پدیدار میگردد، که چشم هر بیننده ای را محسور زیبایی خود می نماید .

دشت افتابگردان شاهرود

 

 

“قلعه میامی-شاهرود”

قلعه میامی، در جنوب میامی واقع شده، که هم اکنون خرابه‌ای از ان باقی مانده است. طبق نظر مردم منطقه شاهرود این خرابه در گذشته مرکز میامی بوده و در زمان حمله مغول، خراب شده است.

 

 

“ابن یمین فرومدی-شاهرود”

این آرامگاه، در اخر روستای فرومد، واقع است و متعلق به شاعر معروف، قطعه سرای پارسی؛ “ابن یمین فرومدی” (ابن یمین فریومدی)، است. باطن ساختمان به هیچ وجه با بافت روستا، تطابق نداشته و شش گوش می‌باشد  و زوایای زیبایی ساختمان را در برگرفته است. سنگ قبر، داری شش ضلع کوچک است که روی آن نوشته شده: “آرامگاه امیر فخرالدین محمد ابن یمین الدین متخلص به ابن یمین. شاعری بوده است دانشمند”.

 

 

“آرامگاه شیخ حسن جوری-شاهرود”

این آرامگاه در ۱۵۰ کیلومتری شاهرود، واقع در روستای کلاته میر علم فیروزآباد، حوالی روستی فرومد؛ می‌باشد. این آرامگاه، که متشکل از یک اتاق ۴ در ۳ و گنبد مدور روی آن میباشد، در قسمت شمالی شهر قدیمی جور، واقع است.

 

 

“آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی-شاهرود”

علی بن جعفر یا علی بن احمد خرقانی، یکی از اکابر مشایخ طریقت؛ می‌باشد. وی، به سال ۳۴۸ هجری قمری و یا به قولی ۳۵۱ یا ۳۵۲ هجری قمری در خرقان، به بدنیا امد و در روز سه شنبه، دهم محرم سال ۴۲۵ هجری قمری؛ در سن هفتاد و چند سالگی در همان دیار، از دنیا رفت…
(شیخ، در آغاز زندگی به تحصیل علوم دین پرداخت و در آن مشهور گردید و سپس به طریقت تصوف گرایید و با مجاهدت به مقاماتی شایان رسید.)

www.anobanini.net

 

 

“شاهرود، معشوقه طبیعت گردان”

 

خدا غم را نیافرید

 

“خانه یغمایی‌ها-شاهرود”
خانه یغمایی‌ها، در حقیقت تنها خانه شهر شاهرود، می‌باشد؛ که دارای بادگیر است. شاید به خاطر اینکه در سال ۱۳۰۴ خورشیدی، توسط یک معمار یزدی، به نام استاد مهدی حیدریان؛ بنا گشت.این خانه درحال حاضر محل اداره میراث فرهنگی و گردشگری شاهرود می‌باشد.

 

 

«بازار شاهرود»
معماری بازار شاهرود، هم، مانند بسیاری از بازارهای سنتی شهرهای دیگر ایران، است.این بازار، حد فاصل میدان امام خمینی و فلکه قرار گرفته و  جهت آن شرقی – غربی می‌باشد. (آثار معماری موجود در بازار؛ معرف معماری دوره قاجاریه به بعد است.)

بازار شاهرود، مهمترین مرکز تجاری شهر؛ محسوب میشود و در کنار آن بناهای تاریخی دیگری؛ چون مسجد شیخ علی اکبر، آب انبار مدرسه قلعه، مسجد آقا و تکیه بازار، واقع شده است.

 

 

 

«معرفی شهرستان شاهرود»

شهرستان شاهرود، یکی از چهار شهرستان استان سمنان(شاهرود،دامغان،سمنان،گرمسار)، است؛ که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری تهران،در حاشیه کویر ودر دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است.

از دیگر امتیازات ویژه شاهرود می توان، از تنوع مواد معدنی به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص شاهرود، ذکر نمود. هم اکنون شهرستان شاهرود دارای چندین معدن فعال می‌باشد که مهمترین این معادن، معدن زغال سنگ می‌باشد؛ که با وجود شرکت زغال سنگ البرز شرقی، با سابقه طولانی بخشی از اقتصاد شهر را با معدن پیوند زده، و شاهرود را به عنوان یکی از قطبهای زغال سنگ کشور، بشمار اورده است…

 

روح قدیس آسمانی

 

از معادن مهم  دیگر شاهرود می توان، معادن کرومیت،مس،آهک،گچ و سنگهای تزئینی را؛ ذکر نمود. همچنین علیرغم وجود شهرک صنعتی در شهرستان شاهرود و استقرار واحدهایی همچون شرکت تولیدی مرجان، شرکت نیکوفرد، شرکت تولیدی پاک، شرکت شاهرود لطیف و… هنوز حرکت جدی به سمت صنعتی شدن شهرستان شاهرود (با توجه به محدود بودن منابع کشاورزی و خدمات) صورت نگرفته است…

 

 

شهرها و بخشها شاهرود:

شهرها:

ـ شاهرود

انه یغمایی‌ها در حقیقت تنها خانه شهر شاهرود است

خانه یغمایی‌ها-شاهرود

ـ بسطام

ـ مجن

ـ کلاته خیج

ـ بیارجمند

ـ میامی

بخشها:

ـ مرکزی؛

ـ میامی؛

ـ بسطام؛

ـ بیارجمند…

 

 

«رودخانه تاش یا شاهرود»

رودخانه تاش یا شاهرود، از کانون های آبگیر شاه کوه و شاه وار، حد فاصل تاش و مجن؛ در فصول فراوانی نزولات جوی سرچشمه می گیرد. این رود، پس از دریافت چندین رشته فرعی در ناحیه کوهستانی، و پس از آبیاری بخشی از زمینهای بسطام و زیراستاق، به سوی کویر نمک؛ جریان میابد. بالادست این رودخانه گردشگاهی محدودی در فصل بهار و تابستان موجود می باشد!

 

 

«منطقه حفاظت شده خوارتوران شاهرود»

منطقه حفاظت شده خوارتوران، در قسمت جنوب شرقی شاهرود، واقع شده؛ که از نظر وسعت می توان آن را بزرگ ترین منطقه حفاظت شده ایران ذکر کرد!

مساحت آن بیش از ۰۰۰/۰۰۰/۱ هکتار است و حیوانات عمده منطقه، عبارت اند از: خرگوش، کبک، تیهو، هوبره، تشی، –باقرقره، شغال، پلنگ؛ گرگ، کفتار، قاراکل،– گورخر، آهو، جبیر، کل،– بز، میش و قوچ…

اهمیت این منطقه، به سبب وجود یک نوع گورخر معروف به نام گور خر ایرانی؛ است. که همانگونه که از اسمش پیداست فقط در ایران یافت می‌شود…

http://www.aftabir.com

 

 

«اماکن دیدنی و گردشگری شهر زیبای شاهرود»

 ۱- مسجد جامع شاهرود شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۲- مسجد حضرت مجتبی (ع) شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی ؛

۳- تکیه و مسجد میامی میامی تاریخی – فرهنگی محلی؛

۴- مسجد بایزید بسطامی شهر بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵- مسجد جنب بقعه امامزاده محمد (ع) شهر بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

 

بتهای قلبت را بشکن

 

۶- دالان ورودی صحن امامزاده محمد ۷۱۶ – ۶۸۰ هق شهر بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷ – مسجد جامع بسطام شهر بسطام تاریخی – فرهنگی ملی؛

۸- منار بسطام (شرق مسجد) شهر بسطام تاریخی – فرهنگی ملی؛

۹- مسجد جامع فرومد ۱۶۵ کیلومتری شمال غربی بسطام تاریخی – فرهنگی بین المللی؛

۱۰- مساجد روستای ابرسج ۱۵ کیلومتری شمال غربی بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

۱۱- آستانه مبارکه حضرت امامزاده محمد (ع) ۷۰۳ – ۶۷۰ هق ۶ کیلومتری شمالی شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۱۲- بقاع متبرکه امامزاده حمید و امامزاده مجید ۲۱ کیلومتری جنوب شهر شاهرود در روستای دهملا تاریخی – فرهنگی محلی؛

۱۳- آرامگاه بایزید بسطامی شهر بسطام تاریخی – فرهنگی بین المللی؛

۱۴- صومعه بایزید بسطامی شهر بسطام تاریخی – فرهنگی بین المللی؛

۱۵- آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی ۲۴ کیلومتری شاهرود (روستای خرقان) تاریخی – فرهنگی بین المللی؛

۱۶- آرامگاه شیخ عماد الدین ۷ کیلومتری شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۱۷- آرامگاه شیخ حسن جوری ۷۴۵ هق ۱۵۰ کیلومتری شاهرود (قریه کلاته میرعلم) تاریخی – فرهنگی محلی؛

۱۸- آرامگاه ابن یمین فرومدی روستای فرومد تاریخی – فرهنگی ملی؛

۱۹- کاروانسرای میامی ۱۰۶۴ هش ۶۰ کیلومتری شرق شاهرود (جاده شاهرود – سبزوار) تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۲۰- کاروانسرای بدشت ۸ کیلومتری شاهرود (روستای بدشت) تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۲۱- کاروانسرای میاندشت دوره صفویه در ۱۰۹ کیلومتری شرق شاهرود تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۲۲- کاروانسرای دهملا دوره قاجاریه روستای دهملا تاریخی – فرهنگی ملی؛

۲۳- کاروانسرای عباس آباد دوره صفویه روستای عباس آباد؛

۲۴- کیلومتری شرق شاهرود تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۲۵– کاروانسرای شیخ دوره ایلخانی ۵۰ کیلومتری شمال میامی تاریخی – فرهنگی محلی؛

۲۶- کاروانسرای الماک دوره صفویه جاده شاهرود سبزوار تاریخی – فرهنگی محلی؛

 

 آبشار یخی آوستا یک از جاذبه های توریستی شهرستان شاهرود است
ابشار یخی شاهرود

۲۶- کاروانسرای صدرآباد دوره صفویه روستای صدرآباد تاریخی – فرهنگی محلی؛

۲۷- کاروانسرای سنگی جاده ابریشم روستای محمد آباد پل ابریشم تاریخی – فرهنگی محلی؛

۲۸- قلاع بدشت ۸ کیلومتری شمال شرقی شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۲۹– قلعه دهملا روستای دهملا تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۰- قلعه نو خرقان ۲۰ کیلومتری شرق شاهرود روستای نوخرقان تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۳۱- قلعه میامی جنوب میامی تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۲- قلعه گری یا کافر قلعه گردنه خوش ییلاق تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۳- قلعه تک دوره قاجاریه ۳ کیلومتری شرق جاده شاهرود (گرگان) تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۴- قلعه کهنه روستای نوخرقان تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۵- قلعه سه برج روستای اردیان در ۵ کیلومتری شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۶- قلعه قدیمی علی آباد ۲۴ کیلومتری شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۳۷- قلعه زیدر ۱۲ کیلومتری شرق بخش میامی راه تهران مشهد تاریخی – فرهنگی منطقه ای؛

۳۸- تپه سنگ چخماق ۸ کیلومتری شمالی شاهرود تاریخی – فرهنگی بین المللی؛

۳۹- تپه خوریان در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود تاریخی محلی؛

۴۰- تپه تاریخی شهر شاهرود شهر شاهرود تاریخی محلی؛

۴۱- تپه گنبدی روستای دیزج تاریخی محلی؛

۴۲- تپه قلعه خان و تپه حدگاه روستای خانخودی ۱۸۰ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۴۳- تپه شیخ هادی، قلعه، حصار خونی روستای مغان در ۵ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۴۴- سیاه تپه روستای قلعه شوکت در ۹ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۴۵- تپه لو، عباس آباد، شیخ روستای فرج آباد در ۲۰ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۴۶- تپه درزو، سیاه رنگی، استاد علی روستای دهملا در ۲۴ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۴۷- تپه استاد علی، کربلایی محمد محمد، میلو، دومان روستای کلانتون در ۲۲ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۴۸- تپه چهار قلعه دو تپه برج قدیمی روستای علی آباد در ۲۴ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

راز خوشبختی انسان 

۴۹– تپه صلح آباد روستای علی آباد در ۲۴ کیلومتری شاهرود تاریخی محلی؛

۵۰- برج کاشانه شهر بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۱- برج شاهرود دوره صفوی شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۲- برج و باروی بسطام دوره صفوی در بخش بسطام تاریخی – فرهنگی بین المللی؛

۵۳- برج و باروی قلعه نو خرقان دوره قاجاریه خرقان تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۴- یخدان خزانه دوره قاجاریه روستای گرمه در غرب روستای قلعه نو خرقان تاریخی – فرهنگی محلی؛

 

برگه زرد آلو، قیسی، کشمش ، انگور، گیلاس، آلو، انواع نان، نان قندی، نان کالک، فطیر، انواع نقل و آبنبات.
سوغات شاهرود

۵۵- یخدان دوره قاجاریه در نزدیکی روستای مزج تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۶- یخدان دوره قاجاریه حوالی روستای عباس آباد جاده شاهرود سبزوار تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۷- حمام چهار سوق دوره صفویه شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۸- حمام حاج تقی دوره قاجاریه شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۵۹- حمام بازار نو دوره قاجاریه شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۰- حمام بیدآباد اوایل دوره قاجاریه شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۱- حمام امامزاده قطری دوره قاجاریه روستای قطری تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۲- حمام بسطام دوره قاجاریه بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۳- حمام امیریه در امیریه شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۴- حمام خانخودی روستای خانخودی تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۵- حمام بدشت روستای بدشت ۹ کیلومتری شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۶- حمام یونس آباد روستای یونس آباد ۹ کیلومتری شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۷- حمام خوبیان روستای خوبیان ۸۴ کیلومتری شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛۶۸- حمام کانتون روستای کانتون تاریخی – فرهنگی محلی؛

۶۹- مدرسه محمد زمان خان قاجار شاهرود دوره قاجاریه شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۰- مدرسه بیدآباد شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

 

زندگی محترمانه

 

۷۱- مدرسه ملاآقا دوره قاجاریه در یک فرسنگی خرقان تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۲- مدرسه بازار شاهرود ۱۲۰۶ ه دوره قاجاریه شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۳- مدرسه شاهرخیه بسطام شهر بسطام پایش بقعه متبرکه امامزاده محمد تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۴- ساختمان بلدیه (موزه شاهرود) اواخر دوره قاجاریه – اوایل دوره پهلوی شهر شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۵- حسینیه روستای مزج روستای مزج تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۶- برج خشتی روستای مزج روستای مزج تاریخی – فرهنگی محلی؛

 

شاهرود که شرقی ترین شهرستان استان سمنان محسوب می شود.
شاهرود

۷۷- کاروانسرای شهر شاهرود شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۸- مدرسه محمد زمان شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۷۹- امامزاده محمد سرادین قطری بسطام تاریخی – فرهنگی محلی؛

۸۰- امامزاده حمید و مجید روستای دهملا تاریخی – فرهنگی محلی؛

۸۱- مسجد محمد زمان خان قاجار دوره قاجاریه شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۸۲- مسجد امام حسن عسگری (ع) دوره قاجاریه شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۸۳- مسجد آقا دوره قاجاریه شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۸۴- مسجد شیخ علی اکبر دوره قاجاریه شاهرود تاریخی – فرهنگی محلی؛

۸۵- ذخیره گاه زیست کره توران جنوب شرقی شاهرود طبیعی بین المللی؛

۸۶- جنگل ابر جاده شاهرود به آزاد شهر طبیعی محلی؛

۸۷- پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق شمال شرقی شاهرود طبیعی بین المللی؛

۸۸- غار ناروان طبیعی محلی؛

۸۹- غار ملحدو جنوب غربی روستای دزیان طبیعی محلی؛

۹۰غار بند مهار جاده میامی به جاجرم طبیعی محلی؛

۹۱– غار سوخته کوه بیارجمند جاده میامی به بیارجمند طبیعی محلی؛

۹۲- غار پیرنما شمال روستای درونه در مسیر جاده مشهد طبیعی محلی؛

۹۳- غار چاه قندی جنوب شرق شاهرود طبیعی محلی؛

۹۴- غار خیج شمال شرقی شاهرود حاشیه روستای خیج طبیعی محلی؛

۹۵- شکارگاه در سطح شهرستان ۱۷ مورد پراکنده طبیعی محلی / ملی…

http://hadadeh.blogfa.com

ملاقات خدا

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location،  place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، دیداری، دیدنی، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، بصری، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی، دیدنیهای شاهرود، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk Tourism، .historic, historical…

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمق-استان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامردشهرستان ممسنی-شهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-


تهیه و تنظیم:خوش روزگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.