نقده: جاذبه های گردشگری و طبیعی و تاریخی و دیدنیهای نقده سولدوز و تپه حسنلو و جام زرین

نقده: جاذبه های گردشگری و طبیعی و تاریخی و دیدنیهای نقده سولدوز و تپه حسنلو و جام زرین

«شهرستان نــــقده»

برای اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه اصلی این شهر مراجعه نمایید  

شهرستان نقده، در قسمت جنوبی استان آذربایجان غربی ایران، قرار دارد و مرکز آن شهر نقده است.
این شهرستان، در دشت سلدوز قرار گرفته؛ دشتی حاصل‌خیز است که، از شمال به دریاچه ارومیه مشرف است. دارای باغ‌های سیب و انگور منحصر بفرد، به طور عمده می‌باشد…
جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۷٬۸۳۱ نفر بوده‌است، که از این تعداد ۵۹٬۲۵۰ نفر آنان مرد و ۵۸۵۸۱ نفر آنان زن بوده‌اند.

“تاریخچه شهرستان نقده”

شهر نقده مرکز شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی است.

نام شهر نقده در گذشته «سلدوز» بوده است، که به معنی سرزمینی که آب همه آن را فرا می گیرد و یا راست با نمک است، آمده است زیرا در سمت راست دریاچه شور ارومیه است. در دشت نقده، روستایی به نام نقده وجود داشته؛ که می تواند از دو ریشه باشد، نخست از واژه باستانی نقده و دیگری با تلفظ نقیده به معنای « آبادی نقی» آمده است…

بت های قلبت را بشکن

شهرستان نقده از شمال به شهرستان ارومیه، از غرب به اشنویه، از شرق به مهاباد و از جنوب به پیرانشهر محدود می شود. آثار باستانی زیادی در تپه و روستای حسنلو، در چند کیلومتری غرب نقده پیدا شده است.

(گورهای سنگی، سفالهای بسیار مانند: قوری و ظروف با نقوش بسیار زیبا و مهمترین آنها جام زرین حسنلو، متعلق به ۷۰۰ سال پیش از میلاد از آن جمله اند.) 

نقده در گذر تاریخ خود، مورد استفاده و سکونت آشوری ها، کردها، ماناها و ترکان بوده است.

در زمان پادشاهی فتحلی شاه قاجار، ایل قره پاپاق از قفقاز به این سرزمین مهاجرت کرده و در آن به دامداری و کشاورزی پرداخته اند. نقده سولدوز تپه حسنلو جام زرین سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده…

 روح قدیس اسمانی

کوه های «شهرستان سولدوز»

عبارتند از : s,gn,c
سولطان یاغیب، فیرنگی داغ، به ارتفاع ۸۰۰ متر در جنوب و نیز مهدی خان، که نام خود را از نام یکی از روسای ایل قاراپاپاق و از پسران نقی خان ائلخان بورچالی گرفته است.

 کوه های بابا حسن داغی: با ارتفاع ۲۰۰۰ متر، “ساری داش” در شرق  منطقه، “مه ی یه ندداغلاری” در غرب منطقه، که حاوی ذخایر سنگ آهن و مرمر است…

 کوه های “لاواشلی یا لواشلو”، با معادن سنگ های رسوبی  در شمال غرب  و “خان تووز” در شمال سولدوز، در نزدیکی دریاچه  ارومیه، از کوه های دیگر سولدوز است.

راز خوشبختی انسان

رود‌های «شهرستان نقده»

گادار چایی“، تنها  رود دائمی سولدوز است. این رود، نقش مهمی در آبیاری زمین های اطراف  خود دارد. ” گادار ” در زبان  ترکی، به معنی پرخیر و برکت است و برخی  هم معتقدند: آن  کلمه در اصل  ” گئدور “، به معنی جاری و روان بوده است.
رودخانه گدار؛ گلوان چایی ( بالیخچی چای )، گرگول چای، مهمه دشاه چایی، که از کوه های جنوب شرقی سرچشمه می گیرند و به گادار چایی می ریزند و فصلی می‌باشند از رودهای دیگر منطقه سولدوز به حساب می‌آیند…

چشمه های سولدوز”:

چشمه روستای “شیخ معروف“، در ضلع جنوب، که چشمه ایست معدنی وموثر برای درمان برخی بیماری های پوستی، ” یئدی گوز ” در نزدیکی روستای گوز ایران، در ۲ کیلومتری جنوب شرقی نقده و در دامنه کوه های سولطان یاغیب قرار گرفته و از تفرجگاه های منطقه  بحساب می آید، قابل ذکر می‌باشند…
(آب و هوای این شهرستان، به علت  مجاورت با دریاچه ارومیه، معتدل و مرطوب است. شهرستان نــقــده سلــدوز دیدنی های جاهای دیدنیهای نقاط جاذبه مراکز.)

 از طرفی وجود تپه “حاجی فیروز”، در هشت کیلومتری شمال شرقی نقده، حاکی از زیست و اسکان  انسانها و اقوام دوران ابتدائی و شروع عصر سنگی در منطقه می‌باشد و تپه مذکور یکی از قدیمی ترین تپه های باستانی نه تنها آذربایجان بلکه ایران و جهان محسوب می‌شود…

با این حال  مهمترین مشخصه تاریخ  باستان منطقه نقده، تپه حسنلو و بیش از ۵۵ تپه باستانی  بزرگ و کوچک دیگر است، که در پهنه جلگه نقده جای گرفته اند.,

«تپه حسنلو نقده»:j\i pskg,
تپه حسنلو، یک مکان با اهمیت تاریخی است. این محوطه، در کنار روستایی به همین نام و در غرب شهرستان نقده، در دشت معروف به «سلدوز»، قرار دارد.

درنقده، تپه‌های تاریخی دیگری هم وجود دارد.
تپه محمدیار، تپه نظام‌آباد، تپه گرد دینخواه، تپه دلینجی ارخی، تپه کویک، تپه مملو، تپه محمدشاه، تپه میرآباد، ساخسی تپه، تپه گرد قورخ، تپه شیخ معروف، تپه حاجی فیروز، تپه تادر، تپه کهریزه عجم، تپه ورزنه، تپه شیخ احمد، تپه بارانی عجم، تپه امینلو، تپه اسلام آباد، تپه تابیه، تپه قلات، تپه حسینعلی خان، تپه قارنا، تپه آقابیگلو، تپه عجملو، عقرب تپه، تپه دالما، تپه پیزدلی، تپه قبرستان آغ جزوه، سلمان تپه، تپه ماواران!
برگرفته از سایت iauna.ac.ir

 

«آثار باستانی شهرستان نقده»

از مهمترین آثار تاریخی و اماکن باستانی که در استان آذربایجان غربی، مورد کاووش باستان‌شناسان ایرانی و آمریکائی قرار گرفته تپه حسنلو، است که در ۸ کیلومتری شهر نقده و ده کیلومتری دریاچه ارومیه واقع شده این تپه در ایران و جهان از شهرت و اعتبار به سزایی برخوردار است

 زندگی محترمانه

آثار کشف شده از تپه حسنلو:
۱ـ جام  زرین حسنلو؛

   ۲ـ مجسمه شیری نشسته از نقره؛

  ۳ ـ ساغر نقره‌ای نقش‌دار (که هر سه در موزه ایران باستان تهران) نگهداری می‌شود؛

  ۴ـ مجسمه شیری نشسته از نقره موجود در (موزه لوور پاریس)؛

  ۵ـ شمشیر و تیر و کمان‌هایی از مفرغ  در موزه‌های ایران و جهان؛

  ۶ـ اشیاء‌از طلا، نقره و ظروف متنابهی از سفالین و صدها اشیاء‌ دیگر…

از لحاظ تاریخی  و باستانی می‌توان گفت که: خاک ولایت سولدوز به منزله طلاست.

تالاب‌های دشت سولدوز، مرغان و پرندگان آن”

تالاب‌های بزرگ و کوچکی در نقده وجود دارد، که مهمترین آنها تالاب حسنلو است. همچنین تالاب مهم جدیدی به همت حمید شکری فرماندار اسبق  با ایجاد سد خاکی بین آب شور دریاچه ارومیه و تالاب حسنلو به وجود آمده و سبب شده تا آب شیرین زه‌کشی‌های سد حسنلو به این محل جاری شود که در نتیجه منطقه وسیعی را به صورت یک تالاب تشکیل داده و به دریاچه زیبایی از آب شیرین و جنگلی سرسبز از درختان خودرو تبدیل شده، که مکان امنی برای زندگی جانوران و انواع  پرندگان شکاری و تخمگذاری آنها شده است، این تالاب چشم‌انداز زیبایی از شکار و طبیعت را به وجود آورده، که به نام (سولدوز گؤلو) نامیده می‌شود!

از دیگر تالاب‌ها و شکارگاه‌های شهرستان نقده، می‌توان از: تالاب یادگارلی، ممی‌یند، خدر حاجی، گیرداقیط، سیران گؤلو، داش دورگه، طالقان گؤلو، تالاب جهود‌ لر و قوشلارباغی (بهشت پرندگان)، را نام برد که زیبائی طبیعت شهرستان نقده را به تماشا می‌گذارند. “از میان تالاب‌های یاد شده تالاب حسنلو، خدرحاجی و نی‌زار گیرداقیط، بین‌المللی بوده و از سوی سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است”.

از انواع مرغان و پرندگانی که در این تالاب‌ها و کناره‌های آنها زندگی می‌کنند، عبارتند از: قو، یاشیل‌باش سونا، قاشقاتویوق، آنقوت، باغری‌قارا، گوله‌ین، سونابورا، ارسین‌بوغاز، قاز، اردک، تای‌توخلو، و دورنا…

 ملاقات خدا

محصولات و میوه‌جات شهرستان نقده”

محصولات کشاورزی دشت سولدوز، متنوع  و گوناگون می‌باشد، از آن جمله میوه‌جات باغات منطقه عبارتند از: سیب، گیلاس، آلبالو، گلابی، زردآلو، انواع انگور و حبوبات آن چون گندم، جو، نخود، ذرت، آفتابگردان است؛ که به طور آبی و دیمی تولید می‌شود و مقدار متنابهی از آنها به سایر شهرستان‌های کشور صادر می‌گردد، سیب و انگور، این منطقه در شمال غرب کشور از شهرت بسزایی برخوردار است…

شهرستان نقده از نظر تولید گندم، در استان آذربایجان‌غربی در ردیف اول قرار داشته و در سال (۱۳۸۱ هجری شمسی) از نظر میزان تولید چغندر قند، در هر هکتار زمین در قاره آسیا رتبه اول را کسب کرده است.
برگرفته از وبلاگ nagedeh.blogfa

“گادار چایی” تنها «رود دائمی سولدوز»

 

چشمه روستای “شیخ معروف” ]ali ado luv,t krni

هر هفته بازار  محلی بنام ” جومابازاری ” در روز جمعه  در ضلع  جنوبی غربی  نقده و درکنار روستای ” چیانا “،  بر پا می‌شود، که با توجه به اقتصاد  کشاورزی ودامی منطقه، اغلب روستائیان، کشاورزان ودامداران، انواع  تولیدات خود را در انجا می فروشند، نیازهای روزمره  خود را از این بازار هفتگی تهیه می کنند .

مشابه  این بازار به نام “ممد یار بازاری یا جوما آخشامی بازاری”، در روزهای پنجشنبه هرهفته در ضلع غربی شهر محمدیار، تشکیل می‌شود. نقده سولدوز تپه حسنلو جام زرین سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده…

 

«جام زرین حسنلو نقده» [hl cvdk pskg,

مهمترین اثر مکشوفه تپه باستانی حسنلو، که اهمیت ویژه ای در جهان و باستان شناسی دارد، جام طلایی حسنلو است. وزن این جام ۹۵۰ گرم، بلندای آن ۲۱ سانتیمتر، قطر آن ۲۵ سانتیمتر و محیط لبه آن ۶۱ سانتیمتر است و در موزه ایران باستان تهران نگهداری می شود.
این جام، اثر کاملا خیره کننده ای است، زیرا بیش از حد ظریف کاری داشته و دارای  ترکیب مجلل است!

تفسیر اسطوره ای تصاویر جام

بیان تصویری جام با تولد کودکی آغاز می‌شود. کودک بین مادر خود و یک روحانی دست به دست می‌شود. کودک دارای استخوان بندی درشتی است و روحانی وسیله برنده ای در دست دارد. به نظر میرسد روحانی با شکافتن پهلوی مادر او را به دنیا آورده است.
برگرفته از : تاریخ مختصر تمدن و فرهنگ ایران قبل از اسلام (دکتر احمد تاج بخش) 

 خدا غم را نیافرید

“آرامگاه محمد اوراز نقده”hvhl’hi lpln h,vhc

یکی دیگر از نقاط دیدنی شهر نقده، آرامگاه “محمد اوراز” یکی ار مردان بزرگ کوهنوردی ایران است؛ که همانند خود “اوراز” در عین سادگی، بی رقیب بر بلندای قبرستان شهر دیده می‌شود. قطعا، برای اورازی که همواره بر بلندای کوه های سر به فلک کشیده قدم می گذاشته آرمیدن در بلندای یک کوه خوش آیند خواهد بود!
.anobanini.net

شهرستان نقده”

این شهرستان دارای دانشگاه آزاد و پیام نور می‌باشد. تقریباً همه روستاهای آن دارای تلفن و آب و برق هستند.
(در حال حاضر، نیز دو قوم کرد و ترک با مسالمت در کنار همدیگر زندگی می کنند و وصلت در میان این دو قوم رواج پیدا کرده است.)
دو تفریحگاه و تفرجگاه هفت چشمه و سلطان یعقوب” itj ]ali , sgxhk dur,f یکی از پر طرفدار ترین و زیبا ترین مناطق گردشگری این منطقه و دهکده توریستی تپه ی حسنلو و سد حسنلو” j\i pskg, , sn pskg,  نیز با جذابیت تمام آماده جذب توریست می‌باشند.

برگرفته از سایت azarbayjanw.shakheh
ساکنان نقده، به ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی سخن می‌گویند…

«آبشار شلماش نقده»

از مهمترین آبشارهای است، که در سطح استان آذربایجان غربی جاری است؛ که مورد توجه و استفاده گردشگران می‌باشد!

(آبشار شلماش، با دره‌ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل‌های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت قرار گرفته و از شاخه‌های رودخانه معروف «زاب کوچک»، بشمار می‌اید.)

این آبشار، که در واقع از سه آبشار تشکیل شده، هم اکنون به صورت منطقه‌ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما، هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می‌شوند!

“دروازه و دیوار دفاعی قلعه نقده”

دور تا دور قلعه، را دیواری به قطر (عرض) ۳ متر و ارتفاع هفت متر فرا گرفته بوده‌است. این برجها، برای حفاظت قلعه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نقده سولدوز تپه حسنلو جام زرین سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

برگرفته از سایت ایران بلاگ

قانون کارما

کلمات راهبردی: عینی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, دین دار, خدا پرست، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب، دیدار پذیر، مکانهای، Visual Location، بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، قابل دید…

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. علی باباش گفت:

  به به واجب شد بریم یه توک پا نقده
  جالب بود ممنون

  • کـیـان گفت:

   دوسـتـان خـوب مـن
   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   صـفـحـه بـت هـای قـلـبـت رو بـشــکــن رو بـخـونـیـد تـا دگـر گـون شـویـد
   http://100raz.com/بت
   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   یـا صـفـحـه اصـلی ایـن سـایـت
   http://www.100raz.com
   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   لـطـفـا از ایـن سـایـت عـام الـمـنـفـعـه پـشـتـیـبـانـی کـنـیـد
   http://100raz.com/پشتیبانی-کنید
   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.