بابل و جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و اماکن و ابنیه تاریخی و دیدنیهای بابل

بابل و جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و اماکن و ابنیه تاریخی و دیدنیهای بابل

 «جاذبه های شهر بابل»

اماکن دیدنی و مذهبی بابل

امامزاده قاسم (بقعه آستانه) – بابل

بابل از شهرهایی است که در دوران اسلامی نیز وجود داشته است

اماکن دیدنی و مذهبی بابل

 

بنای تاریخی امامزاده در آستانه بابل، به قرن نهم هجری قمری متعلق است. این بقعه که محل دفن امام زاده قاسم، فرزند حضرت موسی کاظم(ع) است؛ به بقعه آستانه معروف می باشد…

 

 

مسجد جامع بابل

این مسجد، در محله مسجد جامع قرار گرفته است. ابن اسفندیار گوید: این مسجد را ابتدا مازیار بن قارن ساخت (سال ۱۶۰ ق). این مسجد، در عهد فتحعلی شاه قاجار، بر اثر زلزله خراب شد و در سال ۱۲۲۵ ق به فرمان این شاه قاجار و به مباشرت میرزا محمد شفیع بندپی‌ای صدر اعظم، توسط میر محمد حسین متولیان دوباره تجدید بنا گشت…

 

 

مسجد مولانا بابل

این مسجد، در زرگر محله قرار گرفته و آن را سید حسن مولانا، از تاجران صاحب نام بارفروش، بنا نموده است. (این مسجد، که دارای حیاطی کوچکی است؛ به مسجد رانندگان نیز مشهور میباشد.)

 

 

 

مسجد خان بیک بابل

مسجد کوچکی میباشد، که در حیاط مقبره بیکاییها قرار گرفته است.

 بت های قلبت را بشکن

 

مسجد محدثین بابل

این مسجد؛ در محله طوقداربن قرار گرفته است. ملانصیرا در عالم شهود، به دیدار امام زمان(ع) مشرف گشت و دستور ساختن محراب این مسجد را داده است و کتیبه‌ای که بر محراب مسجد نگاشته شده حاکی این موضوع میباشد. در ضلع شمالی مسجد، مقبره‌های ملانصیرا و شیخ کبیر واقع هستند…

 

 

مسجد طوقدار بن بابل

این مسجد، در محله طوقدار بن قرار گرفته، دارای حیاط کوچکی میباشد و محراب آن در ضلع جنوبی حیاط، قرار دارد. بر کاشیهای محراب، آیاتی از قرآن کریم به خط نستعلیق نگاشته گشته است. (این بنا در سال ۱۳۴۹، با تلاش حاج محمدعلی ایمانی، که بانی بسیاری از امور خیر دیگر در بابل بوده مرمت گشت.)

 

 

مسجد قهاریه بابل

این مسجد، در حوالی محله شهدا قرار دارد؛ بانی این مسجد قهار قلی خان، حاکم بارفروش عهد قاجاریه، بود. این مسجد زیبا، دارای حیاط کوچکی بود و محرابه آن در ضلع جنوبی حیاط، واقع بود. بنای قدیمی مسجد قهاریه، در سال ۱۳۷۷ تخریب گشت و دیگر اثری از آن برجای نیست.

 

 

 

تکیه پیرعلم؛ یا تکیه مرادبیک بابل

مراد بیک، برادر کاظم بیک (بانی مسجد کاظم بیک) بوده است، تکیه پیر علم یا تکیه مراد بیک از یادگارهای او میباشد. این تکیه، در محله مراد بیک قرار دارد و از تکایای قدیمی شهر، بشمار میرود.

 

 

کیجا تکیه بابل

این موزه که در قدیم ساختمان شهرداری بوده٬تنها موزه مردم شناسی استان مازندران می باشد


موزه گنجینه بابل

کیجا تکیه، در دوره ناصرالدین شاه قاجار بنا شده و در محله حمزه کلا، قرار دارد. کیجا تکیه سقاتالاری دو طبقه دارد؛ که بنا بر روایتی دو دختر با فروش جهیزیه خود این بنا را ساخته‌اند و به این علت، کیجا تکیه، نامگذاری گردید…

ستونهای مارپیچ و سرستونهای دهان اژدری و نقاشیهای اساطیری، این سقاتالار را زیباترین سقاتالار ایران و گستردگی موضوعات اساطیری و داستانی منقوش بر در و دیوار و سقف این بنا کیجا تکیه را شگفت انگیزترین و دیدنی‌ترین اثر تاریخی بابل نموده است! این بنا شهرت ملی دارد.

 

 

مسجد کاظم بیک بابل

این مسجد، در میدان سرحمام، قرار دارد. این بنا در سال ۱۰۹۲ توسط حاج کاظم بیک، از معتمدین بارفروش، بنا گشت. در سال ۱۱۰۱ پسر او آقا محمدرضا و در سال ۱۱۶۹ مولانا میرنظام الدین محمد، به مرمت آن پرداخت. مسجد کاظم بیک، در آغاز محل تدریس علوم دینی نیز بوده است. در طرف شرقی مسجد، اتاقی است که مقبره چند تن از علما میباشد. مسجد دارای کتیبه‌هایی به خط نستعلیق می باشد…

 

 

مسجد گلشن بابل

این مسجد، در محله گلشن در حوالی مسجد بی‌سر تکیه و چهارراه شهدا قرار دارد. احتمال میرود، که قدمت این مسجد احتمالا به دوره صفویه میرسد. (اما در حال حاضر، در مسجد گلشن عموما آثار قدیمی مشاهده نمیگردد.)

 

 

مسجد بی‌سر تکیه بابل

این مسجد، در محله بی سر تکیه، قرار گرفته است. دارای حیاط کوچکی میباشد و گلدسته‌ای زیبا دارد. مسجد بی سر تکیه، از یادگارهای عهد قاجاریه میباشد.

 راز خوشبختی انسان

 

مسجد چهارسوق بابل

این مسجد، در محله چهارسوق قرار دارد. مسجد چهارسوق، در دوره صفویه بنا شده است. از روی کتیبه‌ای که در حال حاضر، در دیوار جنوبی حیاط ـ که دیوار اصلی محرابه است ـ وجود دارد در می‌یابیم؛ که این مسجد در سال ۱۲۱۱ ق توسط حاجی حسین نامی تجدید بنا گشت…

 

 

مسجد چال بابل

این مسجد، که به مسجد حاجی میرزا بابا نیز مشهور میباشد؛ در محله چهارسوق قرار دارد، مسجد چال، حیاطی میباشد؛ که دوازده حجره دارد و محرابه مسجد در ضلع جنوبی حیاط، قرار گر فته است. بر کتیبه مسجد تاریخ ۱۳۲۳ قمری و نام کاتب شیخ محمدرضا و متولی آن آقا علی حک شده است.

 

 

 

«مراکز تاریخی و باستانی بابل»

 

پل محمدحسن خان بابل

بیهقی، از پلی چوبی بر روی بابلرود؛ که مسعود غزنوی در لشکرکشی‌اش به مازندران از آن به سختی گذشت ذکر می‌نمود. بعدها نصیرالدوله شاه غازی(۵۵۸- ۵۳۶) زربه بخروارها ریخته بود و پلی از خشت و آهک ساخت. که تا عهد زندیه باقی بود و احتمالاً همان پلی میباشد؛ که ظهیرالدین‌ مرعشی از آن بعنوان گذرگاه زیار ذکر مینماید. پل محمدحسن خان در زمان رضاخان، مرمت گشت.

پل محمدحسن خان، از یادگارهای مهم تاریخ عهد زندیه است و هنوز هم یکی از مهمترین پلهای استان مازندران، از نظر مسایل اقتصادی، اجتماعی و ارتباطی محسوب میشود!

 زندگی محترمانه

 

«کاخ بابل»

ساختمان این کاخ که به دوره پهلوی مربوط میشود، در باغ مصفایی در جنوب بابل واقع است و محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران میباشد. بنای کاخ دو طبقه میباشد، با اتاق ها و سالن های مختلف و مزین به گچبری های بسیار زیبا و جذاب. مصالح عمده ساختمان کاخ از سنگ تشکیل شده و نمای خارجی کاخ، ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد؛ که مشابه آن در کاخ های دیگر این دوره کمتر مشاهده میگردد!

http://www.tebyan.net

 

 

“مکان های دیدنی بابل”

(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)

بابل، از شهرهایی میباشد؛ که در دوران اسلامی نیز وجود داشته و به نام های مامطیران، مامطیر، بارفروش ده، بارفروش وبابل، گفته می شده است. اولین نام این شهر، مامطیر بود؛ که در قرن دهم هجری، بارفروش ده در محل آن بنا شد و هنگامی که محمدخالد، حاکم آن بود؛ بازار و عمارتی در آن ساخت. درسال ۱۶۰ هـ .ق مازیار بن قارن، مسجد جامع آن رابساخت؛ که شامل مساجد، عمارت، مدارس، دکاکین، سراها، بیوتات و سایه بود…

امامزاده قاسم (بقعه آستانه)-بابل

مزارشهدای گمنام امامزاده قاسم(ع)

بارفروش، به عنوان مرکز تجاری به ویژه در دوره صفوی از رونق، آبادی، وسعت و گستردگی برخوردار گشت. شاه عباس اول، دستور داد باغ ارم را در قسمت جنوبی شهر بسازند.

بابل در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز اهمیت قابل توجهی یافت. قبل از انقلاب اکتبر روسیه، بابل از طریق بندر مشهدسر (بابلسر) با کشور روسیه ارتباط تجاری داشت و به یکی از مراکز مهم بازرگانی استان مازندران مبدل شده بود. بابل امروزی شهری آباد و زیبا و جذابست!

“زَرگَرمَحَلّه”، یکی از شهرهای استان مازندران ایران میباشد. این شهر مرکز بخش لاله‌آباد شهرستان بابل، است. شهر زرگرمحله، در مسیر جاده آمل به بابل در ۸ کیلومتری بابل قرار گرفته است…

 

 

پیشینه تاریخی بابل
در سال‌ ۱۳۳۱ قمری‌/۱۲۹۱ خورشیدی، دبستانی به نام دبستان‌ پسرانه‌ بارفروش‌، در زرگرمحله‌ تاسیس‌ گشت. مدیریت‌ آن‌ با آقا حسن‌ بادکوبه‌ای‌ و نظامت‌ آن‌ با آقاسیدهاشم‌ معلم‌، بود. با آغاز جنگ اول جهانی و درگیری روسیه، این دبستان نیز در سال‌ ۱۳۳۵ قمری‌/۱۲۹۵ خورشیدی‌ تعطیل‌ گشت. شهر بابل مرکز شهرستان بابل در استان مازندران میباشد. این شهر تقریبا در ۵۰ کیلومتری غرب ساری قرار دارد. (جمعیت آن در سرشماری سال ۸۵ برابر با ۲۰۱,۳۳۵ نفر بوده‌است.)

نام شناسی:
اولین نامی که از بابل در تاریخ نقل شده (دین تیر) است، که کوروش کبیر در بیانیه خود – که از حفاری‌های بابل بدست آمده و در موزه انگلستان نگهداری می‌شود- از آن به (تین تیر) ذکر نموده است. شهر بابُل را پیشینیان با نام مامیترا می‌گفته اند. در نوشته‌های عربی و دوران پس از اسلام این شهر را مامطیر و ممطیر نیز اورده اند. تا دوره پهلوی این شهر را بارفروش میگفتند…

 

دوران معاصر:
بابل، دارای ۷ شهر تاسیس شده و ۱ شهر مصوب، ۶ بخش، ۱۳ دهستان و ۶۵۳ روستا و ۹۵ دهیاری است. وسعت این شهرستان، ۱۵۷۸ کیلومتر مربع است. بابل یکی از شهرهای مهم شمال کشور در امور تجارت- دانشگاهی- پزشکی و کشاورزی است. اکنون، بیش از ۲۲۵۰۰۰نفر جمعیت شهری و۲۴۰۰۰۰نفرجمعیت روستائی در این شهرستان سکونت دارند.
پل محمدحسن‌خان، توسط محمدحسن خان قاجار، با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال و دراواخر دوره افشار، بر روی رودخانه بابل احداث گشته است. نکته جالب در ساخت این پل استفاده از زرده تخم مرغ است.
در دروه صفوی، دریاچه‌ای بسیار بزرگ و زیبا در جنوب شهر قرار داشته؛ که در وسط آن تپه‌ای همچون یک جزیره کوچک خودنمادی می‌کرده؛ که بعلت سرسبزی و زیبائی باغهای اطراف این دریاچه زیبا؛ این محل بنام (بحر ارم) نامگذاری شده‌است. این دریاچه، سالها پیش خشکیده و اکنون محل سکونت مردم است؛ که به دوقسمت بحرارم غربی و بحرارم شرقی مشهور میباشد…
(از ۲۰ نفر پایه گذاران اولیه حزب ملی ایران، در سال ۱۳۲۰، ۳ نفر از اهالی شهر بابل بودند.)

 

 ملاقات خدا

 

مشاهیر بابل:
شیخ کبیر؛
مرعشی؛
نوشیروانی – خیر؛
محمد صادق شفیع زاده -خیر؛
امیرپازواری – شاعر؛
مهدی فلاح – خواننده خطاط؛
اسرافیل شیرچی – نقاش خطاط؛
امامعلی حبیبی – قهرمان کشتی المپیک؛
داوود رشیدی-بازیگر؛
هرمز شجاعی مهر-مجری؛
زین العابدین رهنما-نویسنده؛
شاهرخ مسکوب-نویسنده وشاهنانه پژوه…

 

 

 

اماکن تاریخی و مذهبی بابل:
بقعه امامزاده قاسم معروف به آستانه؛
بقعه سلطان محمد طاهر؛

این برج در دوره ی پهلوی در کاخ بابل ساخته شد.

برج دید بانی کاخ بابل

بقعه درویش فخرالدین؛
مسجدجامع؛
تکیه پیرعلم؛
تکیه مقریکلا؛
تکیه حصیرفروشان؛
برج دیده بانی؛
پل محمدحسن خان؛
ساختمان شهرداری؛
ساختمان شهربانی؛
ساختمان پست که به دستور آیت الله روحانی در سال ۱۳۷۷ تخریب شد؛
بازار ماهی فروشها؛
مقبره درویش علمبازی؛
پارک پردیس بابل واقع در متی کلا؛
مقبره حاج شیخ موسی در ییلاق شیخ موسی واقعه در بخش بند پی شرقی؛
سقاخانه شیاده واقعه در بخش بندپی غربی…

 

 

مراکزآموزش عالی بابل:
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل؛
دانشگاه علوم پزشکی؛
دانشگاه علوم و فنون؛
دانشگاه آزاد اسلامی – واحدبابل؛
دانشگاه پیام نور – واحدبابل؛
موسسه آموزش عالی صنعتی مازندران؛
موسسه آموزش عالی طبری؛
موسسه آموزش عالی راه دانش؛
دانشگاه علمی کاربردی – واحدبابل؛
دانشسرای تربیت معلم؛
دانشکده سما واحد بابل دانشگاه پرستاری و مامایی…

http://mazandaran.blogsky.com

 

قانون کارما

شهر بابل، مرکز شهرستان بابل در استان مازندران میباشد. این شهر، تقریبا در ۴۵ کیلومتری شمال غربی  ساری و ۲۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته است. بابل، حدود ۲ متر از سطح دریاهای آزاد پایین تر میباشد. جمعیت آن در سرشماری سال ۸۵ برابر با ۲۰۱٬۳۳۵ نفر بوده‌است.

این شهر، ظاهراً در اواخر دوران قاجار باول نامیده میشد؛ که این نام از رودخانه باول رود؛ که امروزه بابل رود گفته می‌شود گرفته شده. سرانجام در سال ۱۳۰۶ به بابل تغییر نام پیدا کرد. بابل را با عنوان «شهر بهار نارنج» نیز می شناسند!

شهر بابل، می تواند از راه های مختلف با دریا مرتبط باشد. یکی از این راه ها جاده ی بابل به بابلسر میباشد؛ که از شمال شهر بابل شروع میگردد و تا جاده ی ساحلی بابلسر ادامه دارد. دیگری جاده ی بابل به بهنمیر میباشد؛ که پس از گذشتن از بهنمیر توسط محله میرود به دریا متصل می گردد و راه دیگر جاده ی  زرگر محله  به جاده ی ساحلی ای میباشد؛ که میان  بابلسر و فریدونکنار واقع است. این جاده از شهر زرگرمحله آغاز میگردد و تا جاده ساحلی دریای مازندران ادامه میابد…

(در حدود چند سال پیش بابلسر جزٔ بخش شمالی شهرستان بابل بوده است و شهرهای بهنمیر و بابلسر، در حومه ی شهر بابل قرار داشتند؛ اما بنا بر تصمیمات حکومتی در سال ۱۳۶۸ از این شهرستان جدا شدند و شهرستان بابلسر را تشکیل دادند.)

 

 

 

جغرافیای بابل

بیهقی از پلی چوبی بر روی بابلرود که مسعود غزنوی در لشکرکشی‌اش به مازندران از آن به سختی گذشت میگوید

پل محمدحسن خان بابل

شهر بابل، در ۱۳ کیلومتری جنوب دریای مازندران واقع است و رشته کوه البرز نیز حدوداً در ۱۰ کیلومتری جنوب بابل، واقع است و بابلرود نیز از غرب این شهر عبور میکند. این شهرستان، از شمال به شهرستان بابلسر و فریدونکنار، از غرب به شهرستان آمل و از شرق به شهرستان قایمشهر و شهرستان سواد کوه میرسد.

 

 

 

دریاچه های بابل

دریای مازندران

دریای مازندران، بزرگترین دریاچه ی جهان؛ که در چند کیلومتری شمال شهرستان بابل واقع است. مسافرین و گردشگران می توانند از ساحل دریای مازندران برای استراحت استفاده نمایند. هم چنین می توان از این دریا برای تفریحاتی مانند: قایقرانی ٬شنا کردن و… استفاده کرد.

 

 

 

دریاچه کامیکلا-بابل

این دریاچه، در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل و در اطراف کوه های البرز، واقع است.دریاچه ی کامیکلا، دارای چشم انداز زیبا و جذاب کوه و جنگل است!

 

 

 

دریاچه ی آب بندان رمنت-بابل

این آب بندان، در روستای رمنت از توابع بخش مرکزی شهرستان بابل، واقع است.

 

 

 

جنگل های بابل

جنگل لفور

این جنگل، در جنوب شرقی شهرستان بابل، واقع است.

جنگل نارنجلو

این جنگل، که حفاظت شده است در بخش بندپی غربی، واقع است.

جنگل شیاده

این جنگل زیبا، در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل، واقع است؛ که به دلیل مرتفع بودن، سد شیاده را می توان از بالای آن دید!

 

 

 

خدا غم را  نیافرید

 

جنگل بابلکنار

این جنگل حفاظت شده، در بخش بابل کنار شهرستان بابل، واقع است.

جنگل ویوج

این جنگل، در جاده ی شیاده واقع در بخش بندپی شهرستان بابل، واقع است. این جنگل حدود بیست هکتار است.

جنگل بزچفت

این پارک جنگلی، در بخش بابل کنار شهرستان بابل و در روستای بزچفت واقع است…

 

بابلرود

این رود، طویل ترین رودخانه ی شهرستان بابل میباشد؛ که از کوه های سوادکوه سرچشمه گرفته و پس از عبور از غرب شهر بابل، در بابلسر به دریا جاری میشود.

آقارود

این بقعه در روستای سلطان محمد طاهر واقع در بخش مرکزی شهرستان بابل قرار دارد.

بقعه سلطان محمدطاهر بابل

این رود کوچک، که در روستای سیاه کلا محله شرقی، واقع است؛ پس از پیوستن به رود بابلرود به دریا جاری میشود.

رودخانه سجرو

منشأ اصلی این رود، کوه های بلند بخش بندپی شرقی شهرستان بابل میباشند؛ که پس از گذشتن از ییلاق ها و روستاهای بخش بندپی شرقی و شرق شهر گلوگاه به بابلرود می ریزد.

کلا رود

این رود، از کوه های بخش بندپی غربی واقع در ارتفاع ۲۲۰۰ روستای فیل بند شهرستان بابل، سرچشمه گرفته است. این رود، حدود ۶۰ کیلومتر طول دارد و عرض آن از ۳ متر تا۳۰ متر متفاوت است. کلا رود، بعد از عبور از مناطق ییلاقی و جنگلی بخش بندپی غربی و روستاهای بخش مرکزی شهرستان بابل، در نزدیکی پل محمدحسن خان به بابلرود جاری میشود…

 

 

آبشارهای بابل

 

آبشار تیرکن

این آبشار، در روستای تیرکن و بخش بابلکنار شهرستان بابل، واقع است.

هفت آبشار

این آبشار، که دارای هفت آبشار کوچک متوالی است؛ در روستای درازکلا٬ بخش بابل کنار شهرستان بابل، واقع است. برای رسیدن به آبشار هفتم، باید مسافت بسیار زیادی را طی نمود.

آبشار کیمون

این آبشار، در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل، واقع است.

 

 

چشمه های آب گرم بابل

چشمه آب گرم آرزو

این چشمه ی آب گرم، در روستای آرزوی شهرستان بابل، واقع است.

 

 

ییلاق های بابل

شیخ موسی

این ییلاق، در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل، واقع است.

 فیل بند

این ییلاق، مرتفع ترین ییلاق استان مازندران میباشد؛ که در بخش بند پی غربی شهرستان بابل، واقع است. در این ییلاق، یک تپه ی بلند وجود دارد؛ که از بالای آن می توان شهرهایی مانند: ساری٬ نوشهر ٬قائمشهر و شهر های اطراف را مشاهده نمود!

شالینگچال

این ییلاق، که از سردترین ییلاق های مازندران میباشد؛ در بخش بندپی شرقی واقع است…

ورزنه

این ییلاق که در جنگل میباشد٬ در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل واقع است.

 روح قدیس آسمانی

 

 

سدهای بابل

سد البرز

این سد، بزرگترین سد خاکی ایران میباشد؛ که بین شهرستان بابل و سوادکوه واقع شده است. از آب این سد، برای کارهای کشاورزی و هم چنین برای تأمین آب شهرهای اطراف استفاده می گردد.

سد شیاده

این سد، در بخش بندپی غربی شهرستان بابل، در کنار روستای شیاده، واقع است.

سد سنبل رود

این سد، در ۵ کیلومتری جاده بابل کنار به شیرگاه، واقع است.

 

 

اماکن مذهبی بابل

بقعه امامزاده عبدالله(ع)

این بقعه، در بخش مرکزی شهرستان بابل و در روستای چمازکلا، قرار دارد…

بقعه سلطان محمدطاهر

این بقعه، در روستای سلطان محمد طاهر، واقع در بخش مرکزی شهرستان بابل، واقع است.

 

 

آرامگاه درویش فخرالدین

مقبره امامزاده علی

این مقبره، در روستای درازکلا٬ بخش بابل کنار شهرستان بابل، واقع است.

 

 بت های قلبت را بشکن

 

آرامگاه درویش یوسف

این آرامگاه، در بخش بندپی غربی شهرستان بابل، قرار گرفته است…

تکیه پیرعلم

این تکیه، در بخش مرکزی شهرستان بابل و در شهر بابل، قرار دارد.

تکیه روستای مقریکلا

“این تکیه، در بخش بندپی غربی شهرستان بابل، واقع است. تکیه حصیرفروشان.”

 

 

امامزاده محمد مشهد سرا

آرامگاه این امامزاده، در بخش گتاب شهرستان بابل، واقع است…

 

 

اماکن تاریخی بابل

کاخ شاپور

کاخ شاپور، از آثار دوره ی پهلوی در شهرستان بابل است و در بخش مرکزی شهرستان بابل و در جنوب شهر بابل، واقع است. این کاخ، در جزیره ی کوچکی بنا گشت؛ که دریاچه ی بحر ارم در اطرافش بود و به علت وجود چنین جزیره در شهر بابل، کاخی به دستور رضاشاه در آن ساخته شد. این کاخ از استراحتگاه های رضاشاه در آن زمان بوده است!

 

 

برج دیدبانی کاخ بابل

این برج، در دوره ی پهلوی در کاخ بابل بنا شد.

 

 

موزه بابل

این موزه، که در قدیم ساختمان شهرداری بوده٬ تنها موزه مردم شناسی استان مازندران است. در این موزه بسیاری از وسایل چوبی قدیمی ٬وسایل کشاورزی اقوام مختلف٬ کوزه های سفالی و حتی مجسمه های قدیمی را می توان در این موزه مشاهده نمود!

 راز خوشبختی انسان

 

ساختمان شهربانی بابل

این ساختمان، در بخش مرکزی شهرستان بابل واقع است؛ که یک بنای بسیار قدیمی میباشد و به ساختمان شهرداری مبدل شده است.

تپه عیسی کتی

این تپه، که مربوط به دوران تاریخی پیش از اسلام است؛ در میربازار بابل ساخته شد.

ساختمان پست

این ساختمان، به دستور هادی روحانی (امام جمعه سابق بابل) در سال ۱۳۷۷ تخریب گشت.

مجموعه بناهای نجفی

این بنای تاریخی، مربوط به دوره ی پهلوی اول، در شهرستان بابل است و در روستای نقیب کلا ثلاث، از توابع بخش مرکزی شهرستان بابل، قرار گرفته است…

بازار ماهی فروشها

این بازار قدیمی، در بخش مرکزی شهرستان بابل، قرار گرفته است.

آرامگاه زین العابدین

این آرامگاه، از بناهای دوره ی قاجار، در بخش مرکزی شهرستان بابل است.

بنای طاهر مطهر

این تکیه در بخش بندپی غربی شهرستان بابل قرار دارد. تکیه حصیرفروشان

تکیه روستای مقریکلا

این بنا، مربوط به دوری قاجاریه است؛ که در بخش لاله آباد شهرستان بابل، قرار گرفته است.

آرامگاه درویش علم بازی

این مقبره، در بخش مرکزی شهرستان بابل و پشت آرامگاه معتمدی بابل، واقع است.

تپه بنگر کلا

این تپه، در روستای بنگر کلا٬ بخش گتاب شهرستان بابل واقع است.

پارک پردیس بابل

این پارک قدیمی در روستای متی کلا، شهرستان بابل، واقع است.

تپه قلعه کتی احمد کلا

این قلعه، در روستای احمد کلا، در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل واقع است.

تپه کوتر دین

تپه ی کوتر دین، مربوط به دوران پیش از اسلام در شهرستان بابل میباشد. این تپه ی تاریخی در روستای کوتر دین شهرستان بابل، واقع است و از آثار ملی ایران است…

 

 

سردر دانشگاه علوم پزشکی

این بنا، در دوره ی پهلوی در بخش مرکزی شهرستان بابل ساخته شد.

 

 

مجموعه ابوالحسن کلا

این مجموعه، در روستای ابوالحسن کلا ٬بخش مرکزی شهرستان بابل واقع است.

تپه کپور چال

این تپه، در روستای کپورچال واقع در بخش مرکزی شهرستان بابل، واقع است.

مقبره حاج شیخ موسی

این آرامگاه، در ییلاق شیخ موسی در بخش بند پی شرقی شهرستان بابل، واقع است.

تپه پایین دین کتی رمنت

این تپه، که مربوط به دوران پس از اسلام است؛ در روستای رمنت، در بخش مرکزی شهرستان بابل واقع است…

 

زندگی محترمانه

 

آرامگاه سیدکبیر

این آرامگاه، که در بخش مرکزی شهرستان بابل واقع است؛ از بناهای دوره ی قاجار در این شهرستان است. (این آرامگاه از آثار ملی ایران میباشد.)

 

 

سقاخانه شیاده

این سقاخانه، که از بناهای تاریخی شهرستان بابل میباشد؛ در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی واقع است.

 

 

بنای هفت

 

این ساختمان، در زمان قاجار در شهر بابل بنا شد…

 

 

 

آرامگاه ملا محمد شهرآشوب

این بنا، که در دوره ی قاجار در شهرستان بابل ساخته شده است٬ در روستای بنگرکلا، در بخش گتاب شهرستان بابل واقع است.

تکیه کبریا کلا

این تکیه، که در دوره ی قاجار در شهرستان بابل بنا شد٬ در روستای کبریا کلا در بخش بابل کنار شهرستان بابل، واقع است…

حمام نمودار کلا

این حمام، که در بخش لاله آباد شهرستان بابل، واقع است؛ از آثار دوره ی قاجار در شهرستان بابل میباشد و توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است.

تکیه معلم کلا

ملاقات خدااین تکیه، از بنا های دوره ی قاجار در بابل است، که در روستای معلم کلا واقع در بخش بندپی غربی شهرستان بابل، واقع است.

امامزاده هفت تن

این مقبره، از بناهای دوره ی قاجار درشهرستان بابل است.

تپه دینه سر پایین رمنت

این تپه، از آثار دوران تاریخی پیش از اسلام، در روستای رمنت در بخش مرکزی شهرستان بابل میباشد…

گنبد سرست

این گنبد تاریخی، در روستای سرست٬ بخش بندپی شرقی شهرستان بابل، واقع است.

قلعه کتی ابوالحسن کلا

این قلعه در روستای ابوالحسن کلا و بخش مرکزی شهرستان بابل، واقع است.

مسجد چهارسوق بابل

این مسجد تاریخی، از آثار دوره ی قاجار در شهرستان بابل است.

حمام پیجا کلا

این حمام، که در از آثار دوره ی قاجار در شهرستان بابل است؛ در بخش لاله آباد شهرستان بابل واقع است. این اثر تاریخی در روستای بیجا کلا، میباشد…

تپه چماز کتی

این تپه، که از بناهای قبل از اسلام در بابل است٬ در میربازار بابل، قرار گرفته است.

http://mazandarangasht3000.blogfa.com

 

 

دیدنی ها و جاذبه های شهر بابل:

این مسجد در محله مسجد جامع واقع شده است.

مسجد جامع بابل

 

پارک جنگلی نمونه گردشگری طبیعت بابلکنار شهرداری بابل

پارک جنگلی ۷۱۶ هکتاری طبیعت بابلکنار شهرداری بابل، بدلیل برخورداری از سه رشته بال پیوسته در سه طرف رودخانه ای به نام کلارده با جهت شرقی، غربی که محدوده پارک را به دو قسمت مساوی در دو جهت شمالی و جنوبی تقسیم میکند؛ با داشتن آبی گوارا و زلال، که تقریبا در تمام سال نیز جاریست و وجود چند قله در ضلع شمالی، که پارک را مشرف به زمین های شالیزاری، باغات و مزارع و دشتهای اطراف و شهرهای قائمشهر و بابل میکند!

-منطقه گردشگری و ییلاقی شیخ موسی؛

-مناطق جنگلی بندپی؛

-تپه چهارفصل رجه صورت (که در خاورمیانه بی نظیر است)؛

-منطقه جنگلی لفور…

 

 

-پارک نوشیروانی بابل:

این پارک، که در مسیر جاده بابل به بابلسر (دریای خزر) قرار گرفته؛ باامکانات و جاذبه های تفریحی همراه با بزرگترین شهربازی استان مازندران؛ در بیشتر اوقات سال، پذیرای مهمانان و گردشگران بیشماری است! وسعت این پارک ۷ هکتار است…

 

 

پارک شهید شکری بابل:

 این پارک، که درمسیر خیابان طالقانی بابل، محور تهران –آمل – مشهد مقدس، واقع است؛ باامکانات لازم درطول سال، بویژه ایام تابستان، پذیرای مسافران و گردشگرا ن زیادی است!

 

 

 

تعدادی از کاروانسراهای معروف بابل:

۱-کاروانسرای شاه عباس (اثری از آن اکنون نیست)؛

۲-کاروانسرای امین الملک بابل؛

۳-کاروانسرای ملک (درسال ۷۱ براثر آتش سوزی قسمتی از آن در آتش سوخت)؛

۴-کاروانسرای معتمد (چهارسوق)؛

۵-کاروانسرای حضرت (چهارسوق)؛

۶-کاروانسرای سه راه چال (چهارسوق)؛

۷-کاروانسرای قیصریه (چهارسوق)؛

۸-کاروانسرای حاج محمد حسن (در محله بازار)؛

۹- کاروانسرای ارس (در محله بازار)؛

۱۰-کاروانسرای حاجی علیرضا بلورچی (در محله بازار اول چهارراه شهدا)؛

۱۱- کاروانسرای لعلی (در محله بیسر تکیه که بخش عمده آن تخریب شد)؛

۱۲- کاروانسرای حاج علی اکبر سبزعلیان (شهدا)؛

 

 

 

قانون کارما

 

۱۳- کاروانسرای شهمیری (نزدیک سه راه مسجد جامع)؛

۱۴-کاروانسرای حاج محمدعلی ایمانی (در محله سه راه فرهنگ)؛

۱۵- کاروانسرای داداشپور (سه راه فرهنگ)؛

۱۶- کاروانسرای پلنگ (سبزه میدان)؛

۱۷- کاروانسرای حاج کریم کریمی (چهارسوق که اکنون اثری از آن نیست)؛

۱۸- کاروانسرای حاجی طالبیان (در محله اوجابن که تبدیل به آهن فروشی شده است)؛

۱۹- کاروانسرای مفتخرالممالک (شهریارپور فعلی)؛

۲۰- کاروانسرای دقیق (سنگ پل که اکنون تخریب شده است)؛

۲۱- کاروانسرای آقا سید حسن مولانا (محل اطراق میرزا رضا کرمانی قبل از ترور ناصرالدین شاه که متاسفانه این کاروانسرا نیز به پاساژ تبدیل شده است).

 

 

مقبره سلطان محمد طاهر بابل:

این بقعه، منسوب به سلطان محمد طاهر، یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) میباشد؛ که بر روی سنگ قبر تاریخ ۸۷۵ هجری قمری حک شده است. این بقعه، در جاده بابل-کیاکلا، واقع است…

 

 

مقبره درویش فخرالدین بابل:

مقبره منسوب به درویش فخرالدین، میباشد و تاریخ ۸۳۳ هجری در آن نگاشته شده است. در محله موزیرج (ابتدای جاده بابل به آمل)، واقع است.

 روح قدیس آسمانی

 

مقبره سعیدالعلما بابل:

در ضلع جنوبی بازار روز بابل مسجد جامع، واقع است. سعیدالعلما معاصر محمد شاه و ناصرالدین شاه بود و درقلع و قمع ملا حسین بشرویه و بابیان قلعه طبرسی، نقش زیادی داشت…

 

 

حمام میرزا یوسف بابل:

این حمام، در زمان حکومت فتح علی شاه، توسط میرزا یوسف در ۱۲۱۷ قمری بنا شد. این حمام، از بزرگترین حمام های شمال کشور میباشد؛ با سر بنیه و رختکن بزرگ که هنوز هم قابل استفاده است. (این حمام، در کوچه باریکی بین خیابان بازار چهارسو و میدان سرحمام، قرار دارد.)

 

 

مراکز خرید بابل:

بازار روزبزرگ بابل؛

بازار بزرگ شهریار؛

مجتمع عطرزیستان؛

بازار رضا (ع)؛

بازاررضوان؛

پاساژ بزرگ بابل…

 

 

شاعران و دانشمندان بابل

امیر پازواری؛ ملا نصیرای بابلی؛ فایض مازندرانی؛ شحنه ی مازندرانی؛ اختر مازندرانی؛ ثنایی؛ چماقلو؛ خاوری بارفروشی؛ پنهانی بارفروش؛ مجنون بارفروشی؛ ملا محمد حمزه؛ سعیدالعلماء؛ آقا حسین بارفروشی؛ شیخ کبیر؛ محمد حسین بارفروشی؛ رئیس بارفروشی (محوی)؛ زین العابدین مازندرانی؛ اشرفی مازندرانی؛ عجیب مازندرانی؛ مونس بارفروشی؛ ندیم مازندرانی؛ محمد علی ناظم؛ محمد باقر بصار؛ عارف بارفروشی؛ فانی؛ فائز مرزبالی؛ کوکب مازندرانی؛ کوچک شیا ده ای؛ محمد صالح حائری؛ محمد رضا تجدد؛ محمد کاظم گلباباپور…  http://haraznews.com

 

خدا غم را نیافرید

 

 

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location،  place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk ،Spectacular، تماشایی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk  ،historic, historical ، دیداری، Tourism، دیدنی، وابسته به دید، گرایش، دیدنیهای بابل، تمایل، اماکن، قابل دید، بصری، استان، ولایت…

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. ناشناس گفت:

    شیاده برای بندپی غربی می باشد .

  2. ناشناس گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.