مازندران و جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و دیدنیهای استان مازندران

مازندران و جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و دیدنیهای استان مازندران

آشنایی با «استان مازندران»

استان مازندران، با حدود ۲۴ هزار کیلومتر مربع مساحت بین ۴۷ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۵ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۱۴ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ، واقع شده است…

دریای مازندران در شمال، استان تهران، سمنان و قزوین در جنوب و استان‌های گیلان و گلستان به ترتیب در غرب و شرق آن قرارگرفته است.

استان مازندران با حدود ۲۴ هزار کیلومتر مربع مساحت بین ۴۷ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۵ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۱۴ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.

دریای مازندران در شمال، استان تهران، سمنان و قزوین در جنوب و استان‌های گیلان و گلستان، به ترتیب در غرب و شرق آن واقع شده است.
برطبق آخرین تقسیمات کشوری، با توجه به تفکیک استان گلستان از استان مازندران، این استان، هم اکنون با مرکزیت ساری دارای ۱۶ شهرستان به نام‌های آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، سوادکوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر می‌باشد و دارای۵۱ شهر، ۴۴ بخش، ۱۱۳ دهستان و ۳۶۹۷ آبادی، است…

http://hamshahrionline.ir

 

 

مازندران

 

بت های قلبت را بشکن

 

«جغرافیای تاریخی استان مازندران»

درباره‎ تاریخ باستانی استان مازندران اطلاع زیادی دردست نیست و لزوما وضع اقلیمی آن اجازه نمیدهد ابنیه وآثار معماری استوار بمانند.
در جلگه های ساحلی مازندران، آثار معتبری از دوره های قبل از اسلام به دست نیامده و حتی از شهرهای معتبر صدر اسلام (دوره‎‎ پادشاهان طبرستان و دیلم)، هم به جز آمل و ساری یادگاری باقی نمانده است. بعداز غلبه آریایی های مهاجم ومهاجرت بومیان، ساکنان جدید پس از مدتها، ظاهرا زیرفرمان هخامنشیان جای گرفتند…

در کتیبه بیستون، سرزمین مازندران؛ به نام ’’پشتخوارگی‘‘ ودر اوستا ’’پزشخوارگر‘‘ نقل شده است و به نظر می‌آید، که مازندران جزو قلمرو اشکانیان بوده است.

دیدنیهای و جاذبه های استان مازندران

جاذبه های استان مازندران

 شاهان صفوی، درطول هرسال به کرات به عنوان شکار ویا پس ازاحـداث فرح آباد، جهت استراحت به این منطقه می‌رفتند.

نادرشاه افشار، برای مقابله بادشمنان، به ویژه دشمنان شمالی وروس هـا، در مازندران، یک کارخانه کشتی سازی برپا نمود و به رونق هرچه بیشتر منطقه مازندران اضافه نمود…

اززمان فتحعلی شاه قاجار، به منطقه سـرـ سبز و زیبا و دل انگیزمازندران، به عنوان یک منطقه استراحتی ـ تفریحی توجه شده و ناصرالدین شاه طی دوسفر، دستور تعمیر راه ها و کاروان سراها را داد!

“درزمان سلطنت پهلوی، منطقهْ مازندران، مانند سایرمناطق کشور از راههای ارتباطی برخوردار شد و به علت شرایط محیطی و آب وهوای معتدل، چشم اندازهای زببا، نزدیکی اش به تهران، محل استراحت و تفریح بسیاری از مردم ایران” شد!

 راز خوشبختی انسان

 

 

«صنایع دستی استان مازندران»

از صنایع دستی موجود در استان مازندران، می‌شود: قالی بافی، گلیم بافی، جاجیمچه بافی، بافت گلیچه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی سفالگری و سرامیک سازی، فرآورده های پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط با چوب، حصیر بافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلد سازی سنتی، صنایع دستی دریایی عروسک سازی ذکر نمود!
قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست، ولی در استان بافته می‌شود. (در شرایطی که فرش، در بعضی مناطق حرف اول  را می‌زند؛ تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها بخشیده است و نقشه هایی که در مازندران بافته می‌شود مربوط به منطقه های دیگر کشور است.)

 

 

 

 

دستبافی (نساجی سنتی)

استان مازندران و دیدنیهای آن

تاریخچه و دیدنیهای مازندران

هم اکنون، دستبافی به صورت تهیه و تولید انواع پارچه ها و برخی زیراندازها؛ جاجیم، جاجیمچه، روتختی، رومیزی، روسری، لباسهای محلی، ملحفه و شمد و … . در بسیاری از مناطق روستایی و برخی نقاط شهری استان مازندران، رایج می‌باشد.

رامیان، در استان مازندران نیز؛ یکی از مراکز مهم پارچه های ابریشمی، بشمار می‌رود. بعضی از بافندگان، از دستگاههای ساده بافندگی؛ مانند دستگاههای “دووردی” و “چهاروردی” استفاده می‌کنند و برخی از آنها دستگاههای ژاکارد دستی، تک فاز و سه فاز را هم کم کم جانشین دستگاههای قدیمی کرده اند…

 

 

 

قالی کلاردشت:

 

قالی کلاردشت، فرشی است که در منطقه مازندران و حتی در ایران، بسیار ناشناخته است و حتی بین تجار و بافندگان نیز آشنا نیست. (این قالی در بازار کشور، کلا خریدار کمی دارد و تنها گروهی از صادر کنندگان قالی، اقدام به صادرات آن به کشورهای اروپایی می‌کنند.) 
معروفترین قالی کلاردشت، در روستای مکارود استان مازندران، بافته می‌شود! قالی کلاردشت، جزء قالیهای درشت بافت است؛ که به قالی خرسک نیز مشهور می‌باشد. نقشهای قالی کلاردشت، عمدتاً ذهنی و بدون نقشه می‌باشند. در نقشهای قالی کلاردشت، گویی طبیعت زیبا و در عین حال سخت کوهستانی ظاهر می‌گردد.
نقش “مل چفته” در حاشیه گلیم هرسین، دقیقاً در حاشیه نقش متن یک قالی قدیمی کلاردشت، دیده می‌شود. از نقشهای دیگر قالی در کلاردشت، می توان  نقش جنگلی، صندوقی، رودبارکی، مجمه ای، گل سینی، عینکی، چخماقی، رسولی، شمله، خرکی، شکری، سیخ کبابی و مزلقان را ذکر نمود…

 

زندگی محترمانه

گلهایی که در متن فرش کلاردشت می‌بافند، عبارتند از:
رسین گل (که به آن” طناب رسن” می گویند)، شاخ نر، چنگ گربه، گل کلوچه، حلوا قجل( که یک نوع حلوا با کره محلی و عسل درست می شود)، نقشه گوزن، گنجشک، مسیر کاه گل، شانه هیری، گل ترکمن، گل لاری، گل شاه عباسی، پیل مل یا پول گردن، ماهی گل، گل چخماق، لوله پنجه، پیچ پیچی، پمپال، گل سینی، میش دندان، گل پیاله، پتو گل، کریم خانی، چهارواز، چنار، گل شیدی، پل بز (بز بدون شاخ) و بز چلچله ای (بز شاخ دار)…

 

 

سفالگری و سرامیک سازی:

مرکز استان مازندران شهر ساری است.

استان مازندران دارای ۱۴ شهر میباشد

خاک رس، که ماده اولیه کوزه گری می‌باشد، تقریباً در هر کشوری و در هر منطقه ای پیدا می‌شود. و وقتی که بشر اولیه زندگی شکاری خود را تبدیل به دامداری و کشاورزی کرد، کوزه های سفالینه نیز، ایجاد شد.

سفالگری در مازندران نیز از رشته های بسیار متداول می‌باشد. خاک رس در منطقه مازندران، زیاد مشاهده می‌گردد و به علت در دسترس بودن خاک رس، سفالگری، از رشته های متداول مازندران است. (مهمترین مراکز سفالگری استان مازندران، عبارتند از: کلاگر محله جویبار در ۱۹ کیلومتری قائم شهر، چالوس، تنکابن و برخی از روستاهای بابل و آمل.)

کنده کاری روی چوب:

در استان مازندران، به علت شرایط جوی و محیطی و وجود جنگل های بسیار، تولید صنایع و هنرهای چوبی رواج زیادی دارد. از جمله اشیای کنده کاری شده، پیمانه و ظرف شیر، قاشق شربت خوری، صندوق تخته شطرنج یا تخته نرد و قندان و مجسمه های حیوانات می‌باشد.
چوبهایی که برای این رشته هنری، مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوبهایی وجود دارند که دارای سطح هموارو خوبی هستند؛ مثل چوب گردو، فوفل، راش انار سرخ، انار زرد و افرا. اما برای کارهای ظریفتر از چوب گلابی استفاده می‌گردد.

به وجود آوردن نقش برجسته ها از موارد فن های رایج است که به آن منبت می گویند. یکی دیگر از روشهایی که زیاد استفاده می‌شود و با برجسته کاری ترکیب می‌گردد، مشبک می‌باشد. یکی از فعالیتهای منبت کاران در گذشته، ساختن قالبهای مشبک در و پنجره بود، که گاهی اوقات فضای بین گره‌ها با شیشه رنگی پر می شد، این گره ها را قامه می‌گفتند…

 ملاقات خدا

 

حصیر بافی در مازندران:

حصیر بافی، از نوع هنرهایی است که میتوان گفت خود مصرفی است؛ اما اکنون از نظر هنری کمتر مورد توجه می‌باشد، و روزانه و کاربردی بیشتر مصرف می‌شود…

 

طراحی سنتی و نگارگری:

طراحی کردن مینیاتور، خیلی محدود است و می توان گفت؛ سخنی برای زدن در این سرزمین سبز ندارد…

صحافی و جلد سازی:

صحافی و جلد سازی سنتی نیز، بسیار محدود می‌باشد.
رشته های دیگر صنایع دستی، مثل: صنایع دریایی، عروسک سازی و …. است. (ولی مورد دیگری که از رشته های مهم مازندران بشمار می‌اید، نمدمالی می‌باشد.)

نمدمالی:

نمد مالی، یکی از رشته های مهم استان مازندران می‌باشد. ساخت نمد، به دلیل دو خاصیت پشم می‌باشد، یکی خاصیت جعدیابی و دوم، پوسته‌ای شدن. زمانی که پشم در حرارت مرطوب مجعد شده و الیاف آن درهم فشرده میشوند، پوسته ها مانع می‌گردند، الیاف دوباره از هم باز شوند؛ این بهم پیچیدگی، بافت نا منظمی بوجود می‌اورد؛ که اگر ترکیبات نمدسازی (مانند خاک نمد) را به آن بیافزایند محکمتر می‌گردد!

 

 قانون کارما

 

«شهرستانهای استان مازندران»

آمل، بابل‌‌، بابلسر، بهشهر، چالوس، محمود آباد، نکا، نور، نوشهر، قائم شهر، رامسر، ساری، سواد کوه، تنکابن…

 

 

«بناهای یادبود تاریخی مازندران»

۱- قلعه بلده ،‌نور؛
۲- مجموعه فرح آباد ( صفوی )، ساری؛
۳- پل محمد حسن خان، بابل؛
۴- کاخ تمیشان، نور…

 روح قدیس آسمانی

 

“بناهای یادبود مذهبی مازندران”

۱- امامزاده عباس، ساری؛
۲- امامزاده عبدالله، آمل؛
۳- امامزاده ابراهیم، آمل؛
۴- امامزاده یحیی، ساری؛
۵- مسجد جامع ساری، ساری…

 

 

«جاذبه‌های طبیعی مازندران»

۱- دره سه هزار، تنکابن؛
۲- دریای خزر، مازندران؛
۳- دریاچه استخر پشت، نکا؛
۴- دریاچه ولشت، چالوس…

 

 

فرهنگ و هنر مازندران:

۱- موزه کندولوس و خانه فرهنگ، نور؛
۲- صنایع دستی مازندران…

 خدا غم را نیافرید

 

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location،  place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، دیداری، دیدنی، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، بصری، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی، دیدنیهای استان مازندران، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk Tourism، .historic, historical…

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمق-استان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامردشهرستان ممسنی-شهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. باسلام وآرزوی موفقیت همه شما عزیزان
  بسیاربسیارمفیدوجذاب بود هم مطالب وهم تصاویری که
  نشان داده شد
  وکاش بتوانیم در یکی ازمناطق وروستاهای مازندران ساکن بشویم
  نظرخاصی ندارم اما کاش میشد گزینه ای برای درج شماره تماس بازدیدکنندگان باشد تا ازطریق این سایت بوسیله اس ام اس جاها ومناطق دیدنی استان مازندران رابیشتر معرفی نمایید تا ازطریق ادرسهای ارسالی ازسوی شما درزمان مسافرت بهتروسریعتربه مناطق گردشگری رسید
  من موسوی هستم از خوزستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.