آذرشهر: جاهای دیدنی اذرشهر و گنبد تراورتن و جاذبه های گردشگری و طبیعی آذرشهر و آثار تاریخی و مذهبی آذر شهر

آذرشهر: جاهای دیدنی اذرشهر و گنبد تراورتن و جاذبه های گردشگری و طبیعی آذرشهر و آثار تاریخی و مذهبی آذر شهر

شهرستان «آذرشهر»

برای اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه اصلی این شهر مراجعه نمایید  

آذَرْشَهْرْ (توفارقان یا دِهْخوارْقانْ)، یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر، است. کوهستان سهند، در سمت شرقی آذرشهر، قرار گرفته و از همین روی، اذر شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشته‌است.

همچنین دریاچهٔ ارومیه در غرب آذرشهرقرار گرفته و دارای زمینهای مسطح درمناطق شمال غربی حوالی دریاچه ارومیه و مناطق کوهستانی در شرق و جنوب شرقی می‌باشد و آب و هوای اذرشهر نیز، در تابستان‌ها گرم می‌شود…

(آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر، توسط رودخانهٔ آذرشهر و نیز کانال‌های زیرزمینی، چشمه‌های طبیعی و چاه‌های عمیق صورت می‌گیرد.)

نام قدیم آذرشهر «دهخوارقان»، بوده که در دورهٔ پهلوی به آذرشهر تغییر پیدا کرده‌است. اذرشهر در ۴۵ درجه و ۸۵ دقیقهٔ طول شرقی، ۳۷ درجه و ۴۶ دقیقهٔ عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۶۸ متری از سطح دریا قرار گرفته‌است. آذرشهر، در ۵۴ کیلومتری جنوب غرب تبریز و در محور تبریز-مراغه قرار دارد. جمعیت آذرشهر، برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۳۶٬۴۷۵ نفر بوده‌است و به‌عنوان هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی شناخته می‌شود.

از ۳۶٬۴۷۵ نفر جمعیت اذرشهر، ۱۸٬۵۴۸ نفر مرد و ۱۷٬۹۲۷ نفر زن بوده‌اند؛ همچنین تعداد خانوارهای ساکن اذرشهر، ۹٬۸۵۴ خانوار بوده‌است. آذرشهر، یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان است؛ که (منابع قدیمی نام آن را به صورت ده نخوارگان و ده نخیرجان نوشته‌اند و در کتاب‌های جغرافی قدیم عرب، این نام به شکل «داخَرَّقان و دخارقان در آمده است.)

بت های قلبت را بشکن

(یاقوت حموی، از اذرشهر باعنوان «دِه‌نَخیرجان» یاد کرده‌است؛ درحالی که حمدالله مستوفی، از عنوان «دهخوارقان» استفاده نموده‌است.) اکثر مورخان از آذرشهر به‌عنوان شهری کوچک با هشت روستای تابعه یاد می‌کنند و از فراوانی  باغ‌های انگور، و میوه‌جات مختلف اذرشهر، سخن به میان آورده‌اند. همچنین لپه آذرشهرو گردوی آذرشهر شهرت جهانی دارد. در روستای فیروز سالار اذرشهر، باغهای پسته وجود دارد…

آذرشهر، آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده‌ است؛ که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تپه باستانی پیرقطران، گورستان پیرحیران(درحال تخریب وتبدیل به موسسه آموزشی می‌باشد)، مسجد رومیان، مسجد جامع آذرشهر، غار باستانی و گورستان بادامیار و تورامین، مسجد تورامین، آرامگاه اولیا در روستای قاضی‌جهان اذرشهر  و آرامگاه پیرجابر اشاره کرد.

 راز خوشبختی انسان

“بافت قدیمی آذرشهر”

با توجه به گفته های افراد کهنسال، شهر اذرشهر، در زمان های خیلی قدیم شهر توفارقان در محل کوه پیر قطران بوده است؛ که در اثر زلزله نابود شده است و بعد از ان مردم شهر را در سمت دیگر رودخانه بنا نهاده اند. ویرانه های کوه پیر قطران هنوز بجاست و از آثار باستانی آذرشهر می‌باشد.

بافت قدیمی اذر شهر، از تعدادی محله قدیمی تشکیل شده بود که این محلات از هم فاصله داشته اند و بین محلات باغات وجود داشته است، که شمالیترین محله، پیرلر بوده است و جنوبی ترین محله، کردلر کوچه سی بوده است. و شرقی ترین محله، دیزج و غربی ترین محله، اشاغی کوچه بوده است…

(هر محله دارای کوجه های باریک و تودرتو و بن بست بوده است و در محل ورودی هر محله درب بزرگی بوده است، که شبها بسته می‌شد و دارای نگهبان بوده است.) بدین ترتیب هر محله مانند قلعه ای بوده است؛ که خانه های در انتهای بن بست دارای قیمتهای بالاتر و ارزش بیشتر بوده است.

در هر محله و در اکثر کوچه ساختمانهایی به نام کبوتر خانه وجود داشته است، که محل زندگی کبوتران و پرنده ها بوده است…

در تمام کوچه ها سکو هایی بوده است، که مسافران و افراد سالخورده بر آن نشسته و استراحت میکردند و بار خود را روی آن میگذاشتند و بعد از استراحت بار خود را با استفاده از آن کول می‌کردند. تمام محلات از آب قنات و چشمه ها استفاده می‌کردند!

Tourism    Visual Location

 

“شخصیتهای اذرشهر” aowdjihd hbvaiv

مرحوم شیخ زاده، از نام آوران زمان پیش از انقلاب در آذرشهر بوده؛ که به جوانمردی و شجاعت و لوطی گری نام نیک از خود به یادگار گذاشته است. (او به رابین هود آذرشهر مشهور بوده است و از دوستان طیب رضایی بوده است.) فرار از زندان قصر مرحوم شیخ زاده و همچنین اسکورت شهید مدنی، در جریان بازگشت ایشان به آذرشهر، با وجود ممانعت ماموران امنیتی زمان شاه ضرب المثل خاص و عام بوده است.

در زمان مرگ مشکوک ایشان درتهران، در بسیاری از زندانهای ایران مجالس سوگواری از طرف زندانیان برگزارشد…

زندگی محترمانه

عاشیق عباس توفارقانلی، در ادبیات فولکولوریک آذربایجان شرقی از نام اوران می‌باشد که متولد کوی کردلر(کردلر کوچه سی)بوده است.

حسینقلی خان از خوانین بزرگ اذرشهر، بوده است که اولین بار به عنوان شهردار آذرشهر اقدام به سنگ فرش خیابانها و کوچه های آذرشهر نمود. توسط عده ای از دشمنانش کشته شد. سناتور زمان شاه، آقای جوادی به خاطر اقداماتی نظیر ایجاد بیمارستان و سیل بند رودخانه آذرشهر و به کار گرفتن افراد نیازمند در مشاغل گوناگون و اقدامات مفید دیگر نام نیک از خود به یادگار گذاشته است…

اطلاعات کلی  اذرشهر
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان آذرشهر
بخش حومه
نام(های) دیگر توفارقان دهخوارقان ده نخیرجان و …
نام(های) قدیمی دهخوارقان
مردم
جمعیت ۳۶٬۴۷۵ نفر 
زبان‌ گفتاری ترکی آذربایجانی
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۴۶۸ متر

اطلاعات شهری
شهردار محمدی
پیش‌شماره تلفنی ۰۴۱۲

جمعیت اذرشهر در سال ۸۸ 
۱۰۴٬۶۶۴

 

 آذَرشَهر یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی ایران است. مرکز آن، شهر آذرشهر است. آذرشهر، در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد…

آذرشهر در شرق دریاچه ارومیه واقع و از شمال محدود است به شهرستان اسکو، از جنوب به شهرستان عجب‌شیر و از غرب به دریاچه ارومیه. این شهر در جلگه و مسیر مراغه – تبریز قرار دارد.

“نام قدیم اذرشهر، دهخوارقان بود” و دارای باغهای میوه و انگور و گردوی بسیار است. دهخوارقان به معنی جایگاه ده سفلی (خوار) است.

ملاقات خدا

روستاهای شرقی اذرشهر، در کوهستان و دارای آب و هوای سالم و روستاهای غربی آن در جلگه و کنار دریا می‌باشد؛ که مالاریایی است. کارخانه‌های پتوبافی، برگه زردآلوسازی، کمپوت سازی، و کارخانه برق دارد. از بناهای تاریخی دارای یک مسجد قدیمی به نام مسجد حاج کاظم و بنایی به نام چهارسوق دارد که از چوب‌ بست بنا شده‌است…

اذرشهر گنبد تراورتن سوغات بازار آذرشهر آذر اذر غار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

جمعیت اذرشهر در سال ۸۸         
۱۰۴٬۶۶۴

بخش‌های «اذرشهر»

اذرشهر از لحاظ تقسیمات اداری شامل سه بخش است:
بخش مرکزی شهرستان آذرشهر
دهستان شیرامین اذرشهر؛
دهستان قبله داغی اذرشهر؛
دهستان قاضی جهان اذرشهر؛
دهستان ینگجه اذرشهر؛
شهرها: آذرشهر

بخش گوگان؛
شهر تیمورلو؛
دهستان دستجرد؛
شهرها: گوگان

بخش ممقان؛
دهستان شهرک؛
شهرها: ممقان؛

آذرشهر؛

قاضیجهان؛  rhqd[ihk

ینگجه؛ dk'[i

منابع

درگاه ملی آمار
لغتنامهٔ دهخدا…

برگرفته از سایت ویکی پدیا

“آذرشهر”

آذرشهر، یکی از شهرستان های مهم استان آذربایجان خاوری است؛ که در نخستین سده های اسلام به دافرقان شهرت داشته است…

(خاک حاصل خیز و چشمه سارها و رودهایی که در منطقه اذرشهر جریان دارند؛ منجر به شکوفایی اقتصادی منطقه اذرشهر شده و موجبات وجود انواع محصولات کشاورزی و باغی در اذرشهر را فراهم آورده است.)

جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد، شهرستان آذرشهر را به یکی از نقاط دیدنی استان آذربایجان خاوری تبدیل کرده است. “جلگه و سواحل دریاچه ارومیه، کوه های مرتفع سلسه کوهستان سهند باختری، چشمه آب معدنی تاپ تاپان و غار قدمگاه” که ساختاری شبیه به یک مسجد دارد، چشم اندازهای طبیعی شهرستان آذر شهر را تشکیل می دهند!

قدمت طولانی شهرستان آذرشهر، که به پیش از حکومت اشکانیان و ساسانیان می رسد؛ باعث شده که تپه های باستانی زیادی در اطراف اذرشهر یافت شوند. “مقبره پیرلر، مسجد رومیان و مسجد قدمگاه، از مهم ترین مکان های دیدنی اذرشهر” به شمار می‌اید! مردم آذر شهر، بیش تر به داد و ستد، سوداگری، پیشه وری و پاره ای از کارهای تولیدی و بازرگانی و خدمات دولتی اشتغال دارند…

صنایع دستی اذرشهر، رونق خوبی دارد و از نظر صنعت و معدن نیز از شکوفایی قابل توجهی برخوردار است. اذرشهر گنبد تراورتن سوغات بازار آذرشهر آذر اذر غار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

 قانون کارما

«مکان های دیدنی و تاریخی آذرشهر»l;hk ihd ndnkd hbvaiv
جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد، شهرستان آذرشهر را به یکی از نقاط دیدنی استان آذربایجان شرقی تبدیل کرده است. قدمت طولانی شهرستان آذرشهر که به پیش از حکومت اشکانیان و ساسانیان می رسد، باعث شده که تپه های باستانی زیادی در اطراف  اذرشهر پیدا  شوند.

“مقبره پیرلر، مسجد رومیان و مسجد قدمگاه”

– که ابتدا آتشکده بوده و قدمت آن به دوران پیش از تاریخ نسبت داده می شود- از مهم ترین مکان

های دیدنی اذرشهر به شمار می‌آیند. طبیعت زیبا نیز به یاری جاذبه های تاریخی اذرشهر آمده و مجموعه ی دیدنی را با نام شهرستان آذرشهر به وجود آورده است!

“جلگه و سواحل دریاچه ارومیه، کوه های مرتفع سلسه کوهستان سهند باختری، باغ های سرسبز و خرم این ناحیه، درختان گردوی کهن سال، چشمه آب معدنی تاپ تاپان و غار قدمگاه – که ساختاری شبیه به یک مسجد دارد- برخی از چشم اندازهای طبیعی شهرستان آذر شهر را تشکیل می‌دهند.  

 

 

صنایع و معادن اذرشهر”wkhdu , luhnk hbvaiv

صنایع شهرستان آذرشهر، به دو دسته صنایع کارخانه‌ای و صنایع دستی تقسیم می شود. صنایع کارخانه‌ای منطقه، عبارت است از: کارخانه های کمپوت سازی، پتو بافی، سردخانه، میوه خشک کنی و کمپوت سازی، که به رونق منطقه اذرشهر، افزوده است. (در محدوده ی اذرشهر معادن متعددی وجود دارد، که مهم ترین آن ها عبارتنداز: معدن سنگ آهک شیرامین، معدن سنگ تزیینی آذر شهر، معادن شن و ماسه و معدن سنگ آهک آذر شهر.) 
مجتمع معدنی آذر شهر به علت دارا بودن تراورتن های متنوع و مرمر (آرگونیت)، در زمره ی مهم ترین صادرات سنگ کشور به شمار می‌اید. سنگ لاشه به همراه سنگ های تزیینی از این معدن استخراج شده و جهت تهیه آهک بنایی مصرف می شود. نادر میرزا، در کتاب خود از معادن مرمر این ناحیه سخن گفته است. هم اکنون نیز معادن سنگ مرمر در اذرشهر به چشم می خورد…

“کشاورزی و دام داری آذرشهر”  ;ah,vcd , nhnlnhvd hbvaiv
خاک حاصل خیز و چشمه سارها و رودهایی که در منطقه اذرشهر، وجود  دارند منجر به شکوفایی اقتصادی منطقه اذرشهر، گردیده و غلات، تره بار، حبوبات، سیب زمینی، پیاز، نخود، صیفی جات، ‌انواع میوه ها، خشکبار، مغزبادام، گردو، برگه زردآلو و کشمش از محصولات اذرشهر است.

انگور نیز در اطراف اذرشهر، به فراوانی وجود دارد. پرورش دام در اذرشهر شامل: گاو،‌ گوسفند و بز بوده؛ که به علت وجود مراتع غنی از رواج زیادی برخوردار است. علاوه بر آن پرورش طیور به شیوه سنتی، شامل پرورش مرغ و خروس، اردک، غاز و بوقلمون متداول است؛ که علاوه بر تامین نیازمندی‌های داخلی مقادیری نیز صادر می‌شود. شیر و فرآورده های شیری و دامی نیز از محصولات مهم  اذرشهر، است…

 

روح قدیس آسمانی

“وجه تسمیه و پیشینه تاریخی آذرشهر”

آذرشهر، از شهرهای قدیمی آذربایجان است، که در نخستین سده های اسلام به دافرقان مشهور بوده است. هم چنین تا سال ۱۳۱۶ دهخوارقان نامیده می شده است، که با تصویب فرهنگستان قدیم به واسطه وجود آذرکوه و آتشکده دهخوارقان آن را “آذر شهر”نام گذاشتند.
بقایای آتشکده ها و آتشگاه ها در اذرشهر، نشانه آن است که سابقه آذرشهر به روزگار هخامنشیان می‌رسد. در تاریخ طبری آمده که چون تازیان بر منطقه آذربایجان دست یافتند، ‌در دهخوارقان به جای آتشکده ها مساجد بسیاری برافراشته شد، و سپس مردم شهر اذرشهر، آن چه اعراب ویران کرده بودند، ‌آباد کردند. (حمدلله مستوفی، از دهخوارقان و از فراوانی باغستان ها و بسیاری انگور و نکویی غله و پنبه و میوه اش سخن به میان آورده.) در روزگار مغول آذر شهر آسیب فراوان دید؛ اما چون مغولان بر آذربایجان دست یافتند به واسطه خوشی آب و هوا در این منطقه اذرشهر ماندگار شدند…

زمانی که عثمانی ها بر آذر شهر دست پیدا کردند، مردم زیر سلطه عثمانی ها نرفتند، تا این که شاه اسماعیل صفوی بر آذربایجان دست یافته سلطه عثمانی ها را از آذر شهر برانداخت. پس از سقوط صفویه آذر شهر در چنگال افغانی ها و عثمانی ها قرار می گیرد، تا این که نادر به نفوذ این دو بیگانه پایان می دهد. هم اینک آذر شهر، یکی از شهرهای آباد و زیبای آذربایجان شرقی است.

“مشخصات جغرافیایی اذرشهر”

شهرستان آذر شهر، از شمال، خاور و باختر به اسکو، و از جنوب به شهرستان مراغه، محدود می شود. شهر آذرشهر، مرکز شهرستان اذرشهر، در درازای خاوری ۴۵ درجه و ۵۸ دقیقه و پهنای شمالی ۳۷ درجه و ۴۵ دقیقه و در ارتفاع ۱۳۹۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

شهر آذرشهر مرکز شهرستان اذرشهر، است که در ۴۵ کیلومتری جنوب باختری شهر تبریز بر سر راه ترانزیتی تبریز – مراغه و کردستان، واقع شده است.‌..

آب و هوای آذرشهر، در تابستان ها معتدل و در زمستان ها سرد و پر برف است. “کوه های قبله داغی و قاف داغی و ترشکوه داغی” از کوه های معروف منطقه اذرشهر است. راه ترانزیتی مهم ارتباطی آذربایجان شرقی به کردستان و آذربایجان غربی و راه آهن تبریز – مراغه، از مهم ترین مسیرهای ارتباطی این خطه یعنی اذرشهر به حساب می آید.

اذرشهر گنبد تراورتن سوغات بازار آذرشهر آذر اذر غار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

برگرفته از وبلاگ ایران تراول

 

جمعیت شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی، برپایهٔ اطلاعات ادارهٔ کل ثبت احوال استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۸۸ خورشیدی:

ردیف نام شهرستان مرکز جمعیت
۱ تبریز تبریز ۱٬۶۴۲٬۰۲۷
۲ مراغه مراغه ۲۴۴٬۴۵۸
۳ مرند مرند ۲۴۰٬۷۳۹
۴ میانه میانه ۱۹۷٬۸۱۹
۵ اهر اهر ۱۵۵٬۹۷۷
۶ سراب سراب ۱۳۸٬۹۸۰
۷ بناب بناب ۱۳۲٬۱۲۱
۸ شبستر شبستر ۱۲۷٬۸۲۳
۹ ملکان ملکان ۱۰۵٬۸۸۹
۱۰ آذرشهر آذرشهر ۱۰۴٬۶۶۴
۱۱ بستان‌آباد بستان‌آباد ۱۰۱٬۶۲۸
۱۲ کلیبر کلیبر ۹۲٬۴۲۴
۱۳ عجب‌شیر عجب‌شیر ۸۶٬۹۲۴
۱۴ اسکو اسکو ۷۷٬۸۳۴
۱۵ هریس هریس ۷۱٬۳۷۳
۱۶ هشترود هشترود ۶۸٬۴۳۴
۱۷ جلفا جلفا ۵۵٬۱۳۲
۱۸ ورزقان ورزقان ۴۹٬۹۲۰
۱۹ چاراویماق قره‌آغاج ۳۶٬۳۲۹

 برگرفته از سایت ویکی پدیا

خدا غم را نیافرید

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، کشندگی، جاذبه، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب، مقبره، قبر، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، Visual Location، بصری، دیداری، دیدنی، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی Tourism، historic, historical، place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری…

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. majid گفت:

    اون عکس آخری اسمش تاپ تاپان هست نع کناره دریاچه اورمیه.لطفا‍‍؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.