رشت و جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای رشت

رشت و جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنیهای رشت

«شهر رشت»

 شهر رشت، در دوره پیش از اسلام و دست کم در دوره ساسانیان وجود داشته است. در زمانی که حکومت ساسانی رو به انزوال بود، حکمرانی مستقل این دیار را گیلانشاه، می گفتند. پس از غلبه مسلمانان بر ایران، اولین بار که نامی از رشت به میان آمد،‌ سال ۶۱ هجری قمری بود.

شهرستان زیبای رشت مهمترین منطقه‌ گیلان است

راز

 امروزه، شهرستان رشت به عنوان مرکز راههای بازرگانی گیلان و بازار تجارت و واردات و صادرات، مطرح می‌باشد و به عنوان مرکز استان؛ امکانات جهانگردی بسیاری داراست.

 

“درباره نام رشت”

بنا به گمانی، تلفظ دقیق این نام؛ رِشت بوده که آن نیز از بن ریسیدن، اخذ شده‌است و دلیل این نام گذاری، مطرح بودن این شهر در تولید رشته‌های ابریشمی دانسته شده است…

 

“آب و هوای شهر رشت”

آب و هوای رشت، معتدل و مرطوب است که میزان رطوبت آن در طول سال متغیر است. میزان متوسط بارندگی رشت در طول سال ۱۳۵۰ میلیمتر است، که مقدار ۹۵۷ میلی متر (برای سال ۱۳۴۹) و ۱۹۷۰ میلیمتر (برای سال ۱۳۵۰) هم دیده شده‌است. دمای هوای رشت، معمولاً در زمستان از ۵ درجه زیر صفر پایین تر نمی‌رود و حداکثر آن در تابستان ۳۷ درجه‌ می‌باشد.

 

 بت های قلبت را بشکن

 

“موقعیت مکانی رشت”

شهرستان رشت، مرکز استان گیلان، با مساحتی در حدود ۱۶۰ کیلومتر مربع در ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه ۱۶ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است. (این شهر؛ از شمال با دریای خزر و شهرستان بندرانزلی، از غرب با صومعه سرا و شفت، از شرق با آستانه اشرفیه و سیاهکل و از جنوب با رودبار هم مرز می‌باشد.)

 

«اماکن دیدنی رشت»

 

• موزه رشت (تأسیس ۱۳۴۹ واقع در خیابان بیستون)؛

• خانه ابریشمچی (واقع در میدان صیقلان)؛

• خانه حاج میرزا خلیل رفیع واقع در خیابان استاد مطهری که محل شورای اسلامی شهر رشت می‌باشد.

 آثار طبیعی و تاریخی این شهرستان را می توان به انواع چشمه ‌های طبیعی، آب معدنی، جنگلهای پرشکوه، سواحل کم نظیر دریای خزر، روستاها و دهکده ‌های ساحلی و جنگلی، رودخانه های پرآب و خروشان، آبشارهای متعدد و همچنین عمارتها، کاخها، امامزادهها و غیره را ذکر کرد.

اماکن دیدنی رشت

• آرامگاه شهیدان؛ واقع در جوار بیمارستان پورسینا که آرامگاه چهار تن از شهدای جنبش مشروطیت گیلان است.

• محله چمارسرای رشت، قدیمی ترین محله رشت که خانه پیر زنی بوده که وسعتی بسیار داشت.

• بازار سنتی رشت، شامل میدان بزرگ و میدان کوچک و چهارسوق‌ها و کاروانسراها است.

• بوستان ملت، واقع در چهارراه گلسار، ابتدای جاده انزلی؛

• موزه رشت، واقع در خیابان بیستون؛

• سبزه میدان، شامل کتابخانه عمومی و تندیس‌هایی از مشاهیر گیلان؛

• بقعه دانای علی، واقع در خیابان بیستون؛

• بقعه بی بی و زینب، واقع در خیابان عطاآفرین کوچه بی بی زینب؛

• پارک دانشجو، واقع در میدان یخ سازی؛

• موزه میراث روستایی گیلان، واقع در جاده رشت؛
• موزه سردارجنگل…

 www.4iranian.com

 

 آثار طبیعی و تاریخی این شهرستان را می توان؛ به انواع چشمه ‌های طبیعی، آب معدنی، جنگلهای پرشکوه، سواحل کم نظیر دریای خزر، روستاها و دهکده ‌های ساحلی و جنگلی، رودخانه های پرآب و خروشان، آبشارهای مختلف و همچنین عمارتها، کاخها، امامزادهها و غیره را نام برد…

 راز خوشبختی انسان

 

“مهمترین صنایع دستی رشت”

همچنین سبد بافی، حصیربافی، نمد مالی، صنعت ریسندگی و بافندگی، صنایع چوب ‌کاری و سفالگری مهمترین صنایع دستی این شهرستان؛ بشمار میروند.

 

 

«جاذبه های مهم طبیعی شهرستان رشت»

چشمه آب شور لاکان که از جاذبه های مهم طبیعی شهرستان رشت، می‌باشد در میانه جاده روستای ” آقاداناپیر ” واقع شده است؛ که در شرق آن، جنگل انبوه و زیبا دامن گسترده است.

آب چشمه به دلیل برخورداری از نمک فراوان، شور می‌باشد و به این دلیل ” آب شور ” نیز گفته اند، مردم منطقه چشمه مزبور را مقدس، و آب آن را درمان کننده امراض میگفتند؛ و در فصل تابستان برای درمان بیماریهای پوستی با آب چشمه استحمام مینمایند…

 

چشمه چشما گل سه شنبه در روستای طالم سه شنبه، بخش سنگر؛ در ۱۲ کیلومتری جاده رشت – قزوین قرار گرفته است، آب چشمه به رودخانه مجاور می ریزد و آب دهی آن در حدود یک لیتر در ثانیه می‌باشد.

اراضی اطراف چشمه رسی و دیواره‌های آن، از ماسه سنگ متشکل است، در کنار چشمه درختی بسیار تنومند مشاهده می‌گردد؛ که مورد احترام اهالی می‌باشد، از آب معدنی چشمه؛ در درمان بیماریهای پوستی به ویژه جوشهای صورت و بدن استفاده میگردد!

 زندگی محترمانه

 

 

«جلوه های تاریخی – مذهبی شهرستان رشت»

آرامگاه نظام الدین و دکتر حشمت ” از جلوه های تاریخی – مذهبی شهرستان رشت میباشد؛ که در مسجد محله چله خانه واقع است، بر حسب نوشته لوح بقعه نسب وی را به امام علی النقی (ع)، رسانده و ایشان را فرزند آن امام بزرگوار می‌دانند.

آرامگاه شهید ” دکتر حشمت طالقانی ” همرزم میرزا کوچک خان در محله چله خانه رشت، واقع است.

بجز بقعه و مسجد چله خانه در محوطه حیاط گورستان چله خانه، واقع شده است؛ که از مشهورترین قبور آن، آرامگاه شهید راه آزادی ایران ” دکتر حشمت طالقانی ” از مبارزان جنگل و همرزم میرزا کوچک خان جنگلی، می‌باشد؛ که قبل از انقلاب در گوشه ای از حیاط و در اتاقی بوده است، که بعد از انقلاب در بازسازی مجدد آرامگاه، دیوارهای اتاق تخریب و اینک آرامگاه در محوطه ای باز با سنگ قبری جدید واقع است…

 

 

 آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی“-رشت

گردشگران را همچون نگین انگشتری در برمی گیرند.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی ” معروف به سردار جنگل، از جاذبه های تاریخی ملی کشور؛ می‌باشد. در جنوب شهر رشت، در محله سلیمان داراب قرار گرفته است.

 ملاقات خدا

 

 

«موزه رشت»

موزه رشت ” که از دیدنی های خاطره انگیز برای گردشگران می‌باشد؛ با قدمتی ۷۰ سال با زیربنای ۵۶۰ مترمربع در خیابان طالقانی قرار گرفته است، ساخت این موزه منسوب به میرزا حسین کسمایی از یاران میرزا کوچک جنگلی می‌باشد…

 

 

عمارت کلاه فرنگی رشت”

عمارت کلاه فرنگی ” از دیگر جاذبه های دیدنی رشت، می‌باشد؛ که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند، این عمارت، در کنار “رودخانه گوهررود” در ضلع جنوبی پارک محتشم، با بام سفالی همکف در دو طبقه بنا شده و فرم ییلاقی آن به صورت دو، هشت ضلعی مربع می‌باشد؛ که در کنار یکدیگر واقع شده اند؛ که در کل فرم زیبایی به ساختمان بخشیده اند.

 

دانای علی رشت”

” دانای علی ” که از بقعه های معروف شهر رشت، می‌باشد. سالانه میزبان زائران زیادی بوده و به نوعی گردشگرپذیر مذهبی استان گیلان، بشمار می‌رود.

از کرامات این بزرگوار، طیر الارض و آگاهی کامل به اسماء اعظم بوده است، “نقل کرده اند وی نماز ظهر را در رشت و نماز عصر را در مکه معظمه می خواند”، مرقد مطهر وی در خیابان طالقانی رشت، واقع شده است…

 

یونس معروف به میرزا کوچک پسر میرزا بزرگ از مردم رشت و ساکن استاد سرا در خانواده ‌ای متوسط در روستای زیدخ از توابع فومنات تولد یافت، تحصیلات مقدماتی را در مدرسه حاجی حسن در صالح آباد رشت و مدرسه جامع گذرانید؛ آنگاه به تهران آمد و در مدرسه محمودیه به تحصیل پرداخت.

آرامگاه میرزا کوچک خان واقع در سلیمان داراب رشت

کتابخانه ملی رشت 

کتابخانه ملی رشت ” کهن ترین کتابخانه مستقل عمومی در کشور، و از آثار تاریخی گردشگری در گیلان؛ می‌باشد. فکر تاسیس کتابخانه ملی در سال ۱۳۰۶ از سوی ” محمد علی تربیت ” رئیس اداره فرهنگ گیلان در زمینه اهدایی شهرداری رشت به این اداره، مطرح گردید.

در روز ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۰۶ هجری شمسی، جمعیتی به نام نشر معارف گیلان؛ که هدف آن ساخت کتابخانه ملی بود، تشکیل شد و سرانجام در روز پنجشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۱۳ همزمان با جشن هزاره حکیم ابوالقاسم فردوسی کتابخانه مزبور، گشوده شد.

“باغ محتشم رشت” گردشگران را متعجب مینماید!

باغ محتشم ” از جلوه های طبیعی رشت، که سالانه گردشگران زیادی را شیفته خود مینماید! این باغ از قدیمی ترین بوستانهای شهر رشت و گیلان، بشمار می‌رود؛ که در قرن ۱۳ از سوی ” اکبر محتشم الملک ” مطابق با الگوی باغ بزرگ طرابوزان، بنا شده است…

(همچنین، این باغ؛ از امکانات متنوعی از قبیل وسایل بازی کودکان، شهربازی، کتابخانه و زمینهای ورزشی برخوردار می‌باشد.)

 

 

“بوستان دانشجو رشت”

بوستان دانشجو” از جاذبه های شگفت انگیز گردشگری رشت میباشد!

این بوستان بخشی از طرح مجتمع فرهنگی – تفریحی و سیاحتی استخر عینک، می‌باشد، منشاء آبگیری این استخر هزاران چشمه ریز و درشت در بستر شنی و کف آن می‌باشد، وجه تسمیه استخر طبیعی موجود؛ از این چشمه های اطراف  آن بوده است. ناصرالدین شاه، در سفر نامه خود به گیلان؛ از استخر و زیبایی های طبیعی آن با شگفتی یاد می‌نماید؛ و برای توصیف طبیعت آن از عبارات شاعرانه کمک می‌گیرد…

 استخر مزبور دارای مساحت ۲۳۰ هزار متر مربعی بوده و چشم انداز زیبای استخر، به همراه وسایل تفریحی، جلوه خاصی به این پارک تفریحی بخشیده است.

 

 قانون کارما

 

“بازار اصلی شهر رشت”

از دیگر جاذبه های گردشگری مهم رشت، می‌باشد؛ که همیشه  برای مسافران جذاب و دیدنی می‌باشد. این بازار، مهمترین کانون فعالیتهای تجاری، بشمار می‌رود؛ که در بافت قدیمی شهر رشت، واقع شده است  و روزانه پذیرای تعداد بسیار زیادی از مردم محلات مختلف شهرها و روستاهای اطراف می‌باشد.

www.mehrnews.com

عکسها از www.gchto.ir

 

«شهرستان دیدنی و بسیار زیبای رشت»

 معرفی اجمالی تاریخ فرهنگ آیین ها و سنت های استان مازندران

عمدتا در مناطقی که پایه و اساس زندگی بر پایه اقتصاد و کشاورزی( زراعت, باغداری, دامداری) برقرار است، توجه خاصی، به مسائل اقلیمی و به دنبال آن به مسائل مربوط به گذشت ایام و ماه وسال و به طور کلی تقویم زمانی می‌گردد. این تقسیم بندی، در تمام مناطق کشورمان علاوه بر تقسیمات رسمی سال، به منظور مشخص کردن ایام کشت، داشت و برداشت تقسیمات خاصی را در اصطلاح محلی؛ دارا هستند….

لذا، نگهداری حساب زمان و تقسیم بندی سال و انطباق آن با نیازها و شرایط هر زمان و مکان، از جمله پیچیده ترین مسائل فرهنگی می‌باشد؛ که توجـه ویــژه به آن گـره‌گشای بسیاری از مشکلات می‌باشد!

 

در گیــلان امروزه، سه گونه متفـاوت گاه شماری معمول میباشد: سال قمری: که شامل ۱۲ ماه ۳۰روز است و حساب آن را با تغییرات ماه نگه می‌دارد. سال قمری با محرم آغاز و با ماه ذیحجه پایان می‌پذیرد. برگزار‌ آیین و مراسم مذهبی اسلامی با این تقویم، منطبق است.

سال خورشیدی: شامل دوازده ماه از فروردین تا اسفند ماه، مطابق تقویم رسمی کشور، می‌باشد. سال خورشیدی یا شمسی به حساب تغییرات خورشید تنظیم گردیده است و از ۳۶۵ روز تشکیل می‌گردد. گاه شماری محلی با توجه به منطقه، به گاه شماری دیلمی، گالشی و در مازندران، به گاه شماری طبری موسوم می‌باشد…

در این گاه شماری، سال شامل؛ ۱۲ ماه و ۳۰ روز و ۵ روز«پنجک» می‌باشد. نام این ماه‌ها در نواحی مختلف گیلان متفاوت است، اما ترتیب آنها در هر جا که این تقویم رواج دارد تقریباً همانند می‌باشد.

 

 خدا غم را نیافرید

 

omidegilan.parsiblog.com

 

 

طاقی بزرگ – رشت”

این کاروانسرا، در سال ۱۳۲۱ هجری قمری در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگرها و ضلع غربی سرای قیصریه فخر، در ضلع جنوبی راسته میدان کوچک و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروشها، بنا شده است و محل استقرار بخشی از کسبه بازار رشت؛ بشمار میرود.

 

روح قدیس اسمانی 

 

 “طاقی کوچک – رشت”

این کاروانسرا و ۱۳ کاروانسرای دیگر در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، که توسط راسته های مختلف به هم ارتباط دارند و در دوره قاجاریه و اوایل پهلوی بنا شده است. این کاروانسرا در ضلع شمالی بازار رشت، جنب مسجد حاج مجتهد قرار گفته و از طریق دالان جنوبی و شرقی به کاروانسرای طاقی بزرگ و راسته گونی فروشان و کاروانسرای ملک ارتباط دارد؛ و همچنین از طریق دالان شمالی به مسجد حاج مجتهد خیابان شریعتی راه دارد…

 

“طاقی سعادت – رشت”

در محدوده میدان بزرگ، قرار گرفته و در بافت بازار درون شهری نقش مهمی دارد. قدمت آن، به دوره قاجاریه می رسد که؛ در گذشته یکی از قطب های تجاری مهم بشمار می‌رفت.

 

«کاروانسراهای رشت»

در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، ۱۴ کاروانسرا وجود دارد؛ که توسط راسته های مختلف باهم ارتباط دارند. این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانون های بازرگانی بنا شدند.

تعدادی از آنها عبارتند از: طاقی های بزرگ و کوچک، سعادت و کاروان سراهای محتشم، چینی چیان، ملک و …

 

 

“کاروانسرای محتشم رشت”

مانند دیگر کاروانسراها در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، در سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی بنا شده و در ضلع شمال غربی آن کاروانسرای گلشن و ضلع غربی آن بازارچه عطاران؛ واقع شده است.

 بتهای قلبت را بشکن

“کاروانسرای چینی چیان رشت”

این کاروانسرا، در قسمت شمال غرب بازار نزدیک چهارسوق، واقع شده است و در قسمت شرق با سرای حاجی حسن خان؛ و از قسمت غرب بعد از راسته حلبی سازها با سرای سعادت، همسایه می‌باشد و درجنوب آن راسته میوه فروش‌ها، قرار دارد. (این ساختمان، در سال ۱۳۰۸ هجری خورشیدی بنا شده است.)

 

“کاروانسرای ملک رشت”

کاروانسرای ملک، دارای بافت بازار درون شهری، می‌باشد؛ که در دوران قاجاریه، بنا شده و برای صادرات برنج به روسیه، و ابریشم، به کاشان و یزد، استفاده می‌شده است. در دهه اول محرم نیز، مجالس عزاداری در این سرا برپا می گشت؛ و دسته های عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورا به عزاداری می پرداختند…

 

 

 

 «اماکن دیدنی رشت»

" عمارت کلاه فرنگی " گردشگران را بسوی خود فرا می خواند

عمارت کلاه فرنگی واقع در باغ محتشم رشت

“خانه ابریشمی رشت”

این بنا، در ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان رشت؛ انتهای کوچه شاعری، قرار گرفته است و از نظر معماری، یکی از ارزشمندترین ساختمانهای متعلق به دوره قاجار، می‌باشد؛ که آیینه کاری و گچبری های منحصر به فرد آن زیبایی فوق العاده‌ای به این ساختمان بخشیده است…

 

 

«اماکن زیارتی رشت»

“آقا سید عباس و سید اسماعیل -رشت”

از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده اند؛ که مرقدین مطهر آنان در محله ساغریسازان، در مسجدی موسوم به آقاسید عباس، قرار گرفته است.

 

“خواهر امام – رشت”

از معروفترین بقاع متبرکه گیلان، محسوب میشود؛ که در محله‌ای به همین نام در رشت، واقع است. نام اصلی او فاطمه اخری، می‌باشد. او دختر چهارم امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع)، می‌باشد…

او در سال ۹۷۱ هجری قمری، چشم به جهان گشود و ۴ ساله بود که، پدر بزرگوارش به شهادت رسید. امام زاده فاطمه اخری؛ پس از شهادت پدر بزرگوارش بر اثر ظلم و جورحکومت عباسی به دیلمان سفر کرد و در سن ۲۴ سالگی به علت بیماری از دنیا رفت. (آرامگاه او هم اکنون زیارتگاه دوستداران اهل بیت (ع) می‌باشد.)

 

 

امروزه شهرستان رشت به عنوان مرکز راههای بازرگانی گیلان و بازار تجارت و واردات و صادرات مطرح است

کلیسای رشت

“مسجد صفی رشت”

از قدیمی ترین مساجد شهر رشت، بشمار می‌رود  و در یکی از محلات قدیمی شهر؛ که به همین نام معروف است، قرار گرفته است…

“حسن بیک روملو، این مسجد را مسجد سفید” گفته است و می نویسد “که شاه اسماعیل هنگام فرار از اردبیل به گیلان چند روزی را نزدیک این مسجد، گذرانده است و همچنین، احتمال می رود که پس از کشته شدن محمدباقر میرزا؛ معروف به شاه صفی، نام”سفید” به مرور زمان پس ازقتل او، در جوار این مسجد به مسجد صفی تغییر نام داد.

 

“چاه صاحب الزمان رشت”

چاه صاحب الزمان، (چاه صفی) چاهی می‌باشد؛ در این مسجد که برای مردم احترام خاصی دارد. شبهای جمعه بر سر این چاه می آیند و نامه هایی را که برای حضرت قائم نوشته اند، در آن چاه می اندازند. (پس از انداختن نذورات در چاه آب آن را برای تبرک و ادامه سلامتی با خود می برند و میل می‌نمایند.)

 

“مسجد حاج صمدخان رشت”

مسجد حاج صمدخان، ساختمانی می‌باشد؛ دو طبقه که از چهار طرف به محوطه حیاط راه دارد، در سال ۱۳۳۴ در اواخر دوره قاجاریه در محله باقرآباد رشت، توسط حاج صمدخان شیروانی بنا شده است، تاریخ ساخت این بنا روی دو سنگ مرمردر دو طرف محراب مسجد، نصب گردیده است. این مسجد، یکی از مراکز مذهبی معروف شهر رشت؛ محسوب میشود…

 

 

 “ساختمان شورای اسلامی شهر رشت”

شورای اسلامی شهر رشت، در اغاز تشکیل؛ با هدف ارج نهادن به معماری سنتی گیلان، یکی از ساختمانهای قدیمی شهر، با قدمتی ۷۰ ساله واقع در خیابان شریعتی را برای ساختمان اداری خود انتخاب کرد…راز خوشبختی انسان

 

بعد از گذشت چندین سال، با توجه به گسترش و تنوع فعالیتهای شورای اسلامی شهر، بنای دیگری واقع در خیابان مطهری که حدود یکصد سال پیش (۱۲۸۳خورشیدی) توسط اولین شهردار رشت ساخته شده بود، خریده شد. (پس از بازسازی این بنای زیبا، بخشی از فعالیتهای شورا به آن منتقل شد.)

 

«پارکهای رشت»

 

“بوستان کشاورز رشت”

این بوستان، در سال ۱۳۷۴  بهره برداری شد و اولین بوستانی می‌باشد؛ که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در رشت ایجاد شده است. این بوستان با مساحت ۲/۳ هکتار درمحله استخر رشت، واقع است…

امامزاده هاشم در 30 کیلومتری جاده رشت تهران

رشت ـ مقبره متبرکه امامزاده هاشم

 

 

“بوستان ملت رشت”

پس از باغ محتشم، بزرگترین بوستان رشت، محسوب می‌شود و دسترسی به این بوستان ۱۲ هکتاری زیبا؛ از دو طریق بلوار شهید انصاری، (در شمال) و خیابان امین الضرب (در شرق) امکان پذیرمی‌باشد. این بوستان دارای یک برکه طبیعی زیبا با دو فواره می‌باشد؛ و درختان آن که اغلب قدیمی هستند به آن جذابیت بخشیده  است…

گذشته از امکانات تفریحی نظیر زمینهای فوتبال، والیبال، تنیس و وسایل بازی کودکان، نخستین ساعت آفتابی آنالماتیک ایران؛ در سال ۱۳۸۱ در این بوستان، نصب گردیده است. در همین سال، همچنین یک مجتمع اکوواریومی؛ که دارای ۶۸۰ قطعه از ماهیان کمیاب تزیینی شمال و جنوب کشور، و ۲۸ قطعه خرچنگ استف دراین بوستان، بهره برداری شد.        

http://rasht.ir

 

زندگی محترمانه

 

کلمات راهبردی: مقبره، قبر، مزار، گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location،  place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، دیداری، دیدنی، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید،بصری، استان، ولایت، ایالت، عینی، دیدی، کشش، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی، دیدنیهای رشت، جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، hdvhk Tourism، .historic, historical…

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمق-استان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامردشهرستان ممسنی-شهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.