گیلان و بناهای یادبود تاریخی و مذهبی و جاذبه طبیعی و گردشگری و دیدنیهای استان گیلان

گیلان و بناهای یادبود تاریخی و مذهبی و جاذبه طبیعی و گردشگری و دیدنیهای استان گیلان

«استان گیلان»

“موقعیت جغرافیایی استان گیلان”

استان گیلان، با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران، واقع شده است. این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر، متعلق است و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان در جنوب، و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه می‌باشد. رود سفید تمشک، که بین چابکسر و رامسر جاری است، آن را از استان مازندران جدا می نماید…

 بت های قلبت را بشکن

 

بر اساس تقسیمات کشور سال ۱۳۷۵، این استان به مرکزیت رشت، ۱۲ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۰ بخش، ۹۹ دهستان و ۲۷۶۳ آبادی دارد. شهرستان های استان گیلان، عبارتند از: آستارا، آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رشت، رودبار، رودسر، شفت، صومعه سرا، طوالش، فومن، لاهیجان ولنگرود…

 

 

“صنایع دستی  گیلان”

انواع صنایع دستی، که در استان گیلان، تولید می‌شود؛ عبارتند از: خراطی و نازک کاری چوب، منبت کاری، معرق کاری، حصیر بافی، بامبو بافی، مروار بافی، سفالگری و سرامیک سازی، نقاشی روی کدو، نمد مالی، شالبافی، ابریشم بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، چموش دوزی، قلابدوزی، چادر شب بافی، قالی بافی…

 

 

«بناهای یادبود تاریخی گیلان»

دریاچه ؛در جنوب شهر آستارا ، یکی از دریاچه های زیبای ساحلی گیلان در مساحتی کوچک قرار دارد.

گیلان

۱-آرامگاه دکتر محمد معین، آستانه؛
۲-پل تاریخی لوشان،‌ لوشان؛
۳-منطقه باستاشناختی مارلیک، رودبار؛
۴-خانه منجم باشی، لنگرود؛
۵-آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، لاهیجان…

 

 

«بناهای یادبود مذهبی گیلان»

۱-مسجد اکبریه، لاهیجان؛
۲-آرامگاه سید جلال الدین اشرف، آستانه؛
۳-مسجد صفی، رشت…

 

 

«جاذبه های طبیعی گیلان»

۱-مرداب انزلی، بندر انزلی؛
۲-دریای خزر، گیلان؛
۳-جنگل، گیلان؛
۴-رودخانه سفید رود، گیلان؛

۱-بازارهای روزانه، گیلان؛
۲-صنایع دستی؛
۳-روستای ماسوله، فومن؛
۴-موزه رشت، رشت
daneshnameh.roshd.ir

 راز خوشبختی انسان

 

 

«جاذبه های طبیعی استان گیلان»

 گیلان به لحاظ موقعیت طبیعی، دارای جاذبه های گسترده‌ای است، که سرتاسر این استان را پوشش داده است. برخی از این جاذبه ها در فصول خاصی مورد استفاده واقع می‌شوند، اما برخی دیگر محدودیت فصلی نداشته و در همه فصول مورد استفاده قرار می‌گیرند…

به طور کلی جاذبه های طبیعی گیلان عبارتند از:

 

 

«سواحل دریا ی گیلان»

طول سواحل دریا، در استان گیلان به ۲۲ کیلومتر می‌رسد. در این مسیر شهرهای آستارا، بندر انزلی و کیانشهر، مستقیماً در کنار دریا قرار دارند. یکی از مشخصات و امتیازات سواحل گیلان، ماسه ای بودن بخش عمده آن و نزدیکی به جنگل، می‌باشد. در سواحل گیلان می توان به قایقرانی و دیگر ورزش های آبی پرداخت…

 

 

“تالاب ها، دریاچه های گیلان”

تالاب انزلی؛ از جمله زیباترین مناظر آبی گیلان می‌باشد. این تالاب، محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و محل امنی برای پرندگان بومی ومهاجر می‌باشد. در داخل تالاب، جزایر زیبایی واقع است و “دو شهر زیبای انزلی وآب کنار” درساحل آن می باشند.

ازدیدنی های چشم نواز تالاب انزلی می توان، “گل های نیلوفر آبی” را ذکر کرد که غنچه ها و برگ های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از تالاب را فرا گرفته اند. رویش نی در تالاب هم هر چند از نظر اکولوژیکی مشکلات زیادی بوجود اورده است، اما در جای خود، یکی از مظاهر اصلی اکوسیستم طبیعی تالاب محسوب می‌شود. (انبوه پرندگان، در این نیزار زندگی می کنند و ضمن تهیه غذای خود، به تخم گذاری و تولید مثل در آن ادامه می دهند. تالاب، برای پرندگان مهاجر؛ نیز زیستگاه مطلوبی محسوب می‌شود.)

 

زندگی محترمانه

 

همه ساله، هزاران هزار پرنده مهاجر، از بخش های شمالی؛ برای زمستان گذرانی و ادامه حیات به تالاب انزلی کوچ می‌کنند. نیزارها، گذشته از آن که زیستگاه مناسبی برای پرندگان، محسوب می‌شوند، رویشگاه گیاهانی با قابلیت انعطاف فراوان می‌باشند، که در صنایع دستی و بومی گیلان، بیشتر استفاده می‌شوند. حصیر، زنبیل، سبد، ظروف حصیری و …. از این گیاهان بوجود آمده است.

تالاب انزلی محل مناسبی برای ورزش های آبی از جمله قایق سواری میباشد.

دریاچه؛ در جنوب شهر آستارا، یکی از دریاچه های زیبای ساحلی گیلان، در مساحتی کوچک، واقع است. این دریاچه در شمار بهترین زیستگاه های طبیعی پرندگان می‌باشد. برای جلوگیری از هجوم مردم به این دریاچه، این محل جزو مناطق حفاظت شده، می‌باشد…

(در روستای جوکندان، واقع در ۱۲ کیلومتری شمال شهر تالش، برروی رودخانه کوچکی که در پای کوه از دره ها بیرون میایند، یک آب بند مصنوعی ساخته شده؛ که در پشت آن دریاچه کوچکی ایجاد شده است.)

 این دریاچه به حدود سه متر، عمق د ارد و در میان آن درختان جنگلی، سازگار با محیط آبی، از آب سر برآورده اند. گیاهان آبی ساحل دریاچه مانند زنبق در رنگ‌های مختلف، چشم انداز زیبایی به دریاچه می دهند!

روح قدیس آسمانی

 

در حوالی فومن، صومعه سرا، ضیابر و جمعه بازار، برکه های کوچکی موجود است؛ که علاوه بر اهمیت اکولوژیکی، چشم انداز طبیعی زیبایی به نواحی جلگه ای، واقع در حاشیه این شهرمیدهد.

در کناره های سفیدرود و شعبات فرعی آن نیز، دریاچه های ساحلی زیبایی را میبینیم. این دریاچه‌ها که در مواقع پرآبی وسعت پیدا می‌کنند، به نواحی ساحلی شهرستان های لنگرود و رودسر، زیبایی بخصوصی می‌دهند!

دریاچه هایی که در پشت سدهای ساخته شده بر روی سفیدرود به وجود آمده، به سهم خود از مناظر زیبای گیلان، محسوب می‌شوند.

دریاچه اصلی سد سفیدرود، که در دره های جنوبی و غربی شهر منجیل، بوجود امده است، نخستین منظره آبی برای مسافرینی است که از جاده قزوین به گیلان می‌ایند! در پشت سد انحرافی، تونل تاریک فومن و سد سنگر، دریاچه های موضعی کوچک، با دره های پوشیده از جنگل، و یا زمین های کشاورزی، جاذبه های چشم نوازی را ایجاد کرده است!

سواحل دریا طول سواحل دریا در استان گیلان به 22 کیلومتر می رسد.

برنج کاری گیلان

 

 

“رودهای گیلان”

بستر رودهای گیلان عمدتاً، در مسیر دره های کوهستانی و کوهپایه‌ای؛ که از جنگل های سرسبز و انبوه پوشیده شده اند، واقع شده اند؛ از این رو، برای استفاده از مظاهر طبیعت، از بهترین نمونه ها و امکانات طبیعی، محسوب می‌شوند و از نظر گردشگری، در اغلب فصول سال، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند…

(اغلب این رودها برای ورزش های آبی بسیار مناسب می‌باشند.)

 

 

“آبهای معدنی گیلان”

چشمه ی آب گاز سنگرود؛ در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار واقع است.

چشمه کلشتر منجیل؛ این چشمه حدود یک کیلومتر پایین تر از سد سفیدرود در فاصله پانصدمتری جاده اصلی قزوین به رشت واقع است…

ملاقات خدا

چشمه آب معدنی ماسوله؛ در ابتدای ورودی شهر تاریخی ماسوله در کنار پارک شهر واقع است.

چشمه چشماگل؛ در روستای طالم از توابع سنگر واقع است.

چشمه ماستخور؛ در روستای ماستخور نزدیک رودبار در جبهه غربی سد منجیل واقع است.

چشمه آب معدنی سجیران؛ در اشکور بالا، نزدیکی روستای سجیران، قرار دارد.

گیلان به لحاظ موقعیت طبیعی ، دارای جاذبه های گسترده ای است که سرتاسر این استان را در بر گرفته است

نگاهی به قلعه رودخان

 

 

 

“جنگل های گیلان”

جنگل های گیلان، از مناظر طبیعی زیبای گیلان، می‌باشد. جذابیت جنگل های گیلان، در تنوع گونه‌های جنگلی آنهاست و همین امر، آنها را از جنگل های سوزنی برگ متمایز می نماید. (سطح زمین های جنگلی گیلان را، در فواصل درختان، فرشی از چمن پوشانده است.)

جنگل های گیلان با این بستر سبز، امکانات زیادتری را از نظر تغذیه، حیات وحش و اوقات فراغت فراهم کرده است. جنگل های سراوان – نزدیک رشت – جنگل های تالش، جنگل های لاهیجان و جنگل های دیلمان از جمله جنگل های زیبا و دیدنی گیلان، می‌باشد…

 

“ییلاق های گیلان”

مناطق ییلاقی گیلان، که در حال حاضر مورد استفاده واقع می‌شود، عبارتند از:

نواحی ییلاقی جواهر دشت: در ارتفاعات شرق گیلان واقع است، و ییلاقِ نواحی چابکسر، و واجارگاه و رحیم آباد، محسوب می‌شوند.

ییلاق‌های واقع در مسیر دره رودخانه پل رود: دره بسیار زیبای پل رود، پس از گذشت از روستای دیماین، به نواحی ییلاقی این ناحیه می رسد. دره پل رود به دو شاخه تقسیم می شود و هر یک به ییلاق های واقع در مسیر خود، می‌رسد.

 قانون کارما

 

ییلاق های دیلمان و اسپیلی: ییلاق های این ناحیه، هم از نظر چشم انداز و هم از نظر آثار  تاریخی و فرهنگی، دارای اهمیت زیاد می‌باشد!

ییلاق های نواحی رودبار: این ییلاق ها را می توان، به دو قسمت تقسیم نمود: نخست ییلاق‌های واقع در شرق سفیدرود؛ که عمدتاً در عمارلو، توتکابن و پره سر واقعند.

ییلاق های تالش و آستارا: ماسوله، جنوبی ترین ییلاق تالش می‌باشد، و پس از آن ییلاق های ماسال و شاندرمن، واقع هستند.

ییلاق «تالش دولاب»، ییلاق «مریان»، ییلاق «سوباتان» در این منطقه، از این دسته اند. شهر آستارا، از طریق گردنه حیران، به نواحی ییلاقی آستارا ارتباط دارد.

کتاب میراث فرهنگی استان گیلان

سایت تبیان

 

خدا غم را نیافرید

 

کلمات راهبردی: عینی، دیدی، کشش، مقبره، قبر، مزار، قوه جاذبه، مذهبی, روحانی, Visual Location،  place ، situation Religious،  Adjective، visual، visitable،travel, globe trotting، جهانگردی، مبنی بر تاریخ، تاریخی، موقعیت، جلب،  دین دار, خدا پرست، دیدار پذیر، مکانهای، دیداری، دیدنی، وابسته به دید، گرایش، تمایل، اماکن، قابل دید،بصری، استان، ولایت، ایالت، جذب، ndnkdihd hdvhk،Spectacular، تماشایی  جاهای دیدنی، آرامگاه، زیارتی، اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی،  گور، خاک، ارامگاه، جاذبه های گردشگری، کشندگی، جاذبه، hdvhk Tourism، .historic, historical..

 

دانلود آمار جمعیت و خانوار شهرستان‌های کشور به ترتیب استان بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

راز خوشبختی و راه سعادت انسانعالی ترین هدف خلقت(ادمک های اطراف تو)بت های همیشگی قلبت رو بشکنمعنای خوشبختی واقعیحقوق حیوانات(حمایت از حقوق حیوانات)زنا زاده هم،جانشین خدا بر زمینه دختر و پسر زیر بیست سال– کودک آزارییک خبر وحشتناک(روابط نا مشروع خانوادگی)خدا ظالم نیستپولدار شدنحاجت روا شدن(اجابت دعا)چگونه پولدار شدن سعادت مند شویم شهر اهر-شهر تبریزشهر مراغهشهر مرند-شهر بناب-شهر شبسترشهرستان جلفا-شهرستان هشترودشهر میانه-شهر ملکانشهر سرابشهر آذرشهرشهرستان کلیبر-استان اذربایجان شرقی-استان اذربایجان غربیشهرستان ارومیهشهر مهاباد-شهرستان سلماس-شهرستان خویشهر میاندوابشهرستان نقده-ایستا روستای مرموز در قلب ایرانشهرستان طالقان-شهرستان نظرآباد-شهر ساوجبلاغ(هشتگرد)- شهرستان اقلیدشهرسورمقاستان البرز(شهر کرج)شهرستان آبادهشهرستان مرودشت-شهر شیراز-استان فارس-ضعف اعصاب-ارامش اعصاب-محمد شهر کرجماهدشت کرج-مشکین دشت کرج-کمالشهر کرج-چهار باغ کرج- شهر جدید هشتگرد-شهرستان فیروز آبادشهر جهرمشهر کازرونشهر ارسنجانشهر دارابشهر پاسارگادشهر بوانات شهرستان استهبانشهر خرامهشهر خرم بیدشهر خنج-شهر زرین دشت-شهر سپیدانشهر سروستان-شهرستان فراشبندشهر فساشهر قیروکارزین-شهرستان کوارشهرستان گراششهرستان لارستانشهر لامرد-شهرستان ممسنیشهرستان نی ریزاستان گیلانشهر فومنشهر آستاراشهرستان رودبارشهر رودسرشهر لاهیجانشهرستان آستانه اشرفیهشهر بندر انزلیشهر رشتشهر لنگروداستان سمنانشهرستان دامغانشهرستان شاهرودشهرستان گرمسارشهرستان مهدیشهرشهر ایوانکی-شهر آراداناستان مازندران-شهرستان آملشهر چالوسشهر محمودآبادشهر رامسر-شهرستان نورشهر بابلشهر ساریشهر قائمشهر-شهر بهشهرشهر تنکابنشهر نوشهرشهر نکاجزیره زیبای کیشافتتاحیه واختتامیه فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴-شهر همدان و غار علیصدر-شهر نهاوند-رژیم لاغری-تناسب اندام-کاهش وزن-شهرستان نمک آبرود-شهرستان اسدآباد-معلم کیست-آب کردن چربیهای شکمی-فلسفه شب یلدا- بیمه معلم-رژیم چاقی برای لاغرها-وظایف معلم-راز لاغری و کاهش وزن-راز چای سبز و لاغری-راز موفقیت معلم موفق-چگونه چاق شویم-چگونه معلمی باشیم-کاهش وزن سریع-معلمان فعال و موفق-ویژگی معلمین نمونه-تاریخ آزمون استخدام معلمین شرکتی-معلمین خلاق-لاغری در یک هفته-ثبت نام معلمین-شهرستان شهسوار-غلبه بر وسوسه خوردن خوراکیها-طب سوزنی و لاغری-با نخوردن لاغر نمیشوید-۱۵ پیشنهاد برای لاغری سریع-بیمه عمر و سرمایه گذاری معلم-بیمه طلایی معلم-شرکت بیمه معلم-رسالت و مقام معلم-بیمه اشخاص و معلم-شهرستان ملایر-بیمه آرامش خانواده معلم-بیمه معلم ویژه فرهنگیان-بیمه های حوادث-بیمه مکمل گروهی معلم-بیمه درمان مسافران خارج از کشور-مزایای بیمه معلم-راه حلی برای چاق شدن-شناخت استعداد دانش آموزان- دیدنیهای مشهد-دیدنیهای نیشابور-دیدنیهای استان خراسان رضوی-دیدنیهای ایران-دیدنیهای سبزوار-

تهیه و تنظیم:خوش روزگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.